Rossiya Sogliqni saqlash vazirligining Bosh onkologi, Rossiya Fanlar akademiyasi akademigi Andrey Dmitriyevich Kaprin va Rossiya Fanlar akademiyasi muxbir a’zosi Ivanov Sergey Anatolyevich O’zbekistonga tashrif doirasida kecha Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi institutida bo'lishdi.
Institutda Akademik I.V.Kurchatov, U.O. Orifov va S.A.Azimovlar tomonidan yaratigan ilmiy meros, olimlarning tashabbusi bilan 1956-yil tashkil etilgan. 1957-yildan boshlab ish boshlagan yadro reaktori faoliyati bilan yaqindan tanishishdi. "Radiopreparat" DUK bo’lib Onkologik, kardiologik va endokrin kasalliklarni tashxislash va davolash uchun radiofarmatsevtikaning barcha yangiliklarini shaxsan guvohi bo’lishdi. Mehmonlar Yadro fizikasi instituti bilan tanishar ekan O’zbekistonda Yadroviy tibbiyot rivojlantirish uchun barcha asoslar bor ekanligini – bu zamonaviy tibbiyotning eng innovatsion va tez rivojlanayotgan yo‘nalishlaridan biriligini e’tirof etishdi. Yadroviy tibbiyot usullari shifokorlarga kasallik rivojlanishining boshlang‘ich bosqichida xavfli saraton hujayralarini aniqlashda yordam beradi, bu esa deyarli 100% ishonch bilan davolanish imkoniyatini beradi.
Yadroviy tibbiyot – radiofarmasotik deb ataladigan radioaktiv izotoplarni o‘z ichiga olgan farmatsevtik preparatlardan foydalangan holda kasalliklarni tashxislash va davolashdir. Radiofarmatsevtik preparatlar turli organlarning saratonini tashxislash va davolash uchun keng qo‘llaniladi. Radiofarmatsevtik preparatlar bilan davolashning afzalliklari orasida uning mahalliy ta’sir etuvchi xususiyati hisoblanib, kimyoviy terapiyadan farqli o‘laroq butun organizmga ta’sir ko‘rsatmasligini olimlar o’z suhbatlarida takror va takror ta’kidlashdi. Rossiya tibbiyotida o’z o’rniga ega bo’lgan olimlar Fanlar akademiyasining Immunologiya va inson genomikasi instititida ham bo’lib, institut olimlarining bugungi ilmiy izlanishlari, tadqiqotlari bilan tanishishdi. Institutning har jihatdan zamonaviy qilib qurilgan yangi binosini ko’zdan kechira turib A.D. Kaprin – “O’zbekistonda tibbiyotga, ilm-fanga bo’lgan e’tiborni barcha imkoniyatlari mavjud immunologiya institutining mana shu binosi misolida ham ko’rish mumkin” dedi. Uchrashuvlar va suhbatlar davomida olimlar o'zaro hamkorlik qilish, ilmiy tajribalarini almashishga kelishib olishdi.

Главный онколог Минздрава России, академик РАН Андрей Дмитриевич Каприн и член-корреспондент РАН Иванов Сергей Анатольевич во время своего визита в Узбекистан 14 февраля 2023 г. посетили Институт ядерной физики Академии наук Узбекистана.
Справочно: Институт ядерной физики Академии наук Узбекистана был создан в 1956 году по инициативе академиков У.А.Арифова и С.А.Азимова при активной поддержке академика АН СССР И.В.Курчатова.
Российские ученые ознакомились с работой исследовательского ядерного реактора, который был построен на территории Института и начал работать в 1957 году. На базе этого ядерного реактора далее было создано Государственное предприятие «Радиопрепарат» для опытной разработки и серийного выпуска отечественных радиофармпрепаратов, необходимых для диагностики и лечения онкологических, кардиологических и эндокринных заболеваний. Знакомясь с работой Института ядерной физики АН РУз, гости признали, что в Узбекистане есть все основания для развития ядерной медицины – как одного из самых инновационных и динамично развивающихся направлений современной медицины. Методы ядерной медицины помогают врачам выявлять опасные раковые клетки уже на начальном этапе развития заболевания, что дает возможность излечения онкологических больных почти со 100% уверенностью.
Ядерная медицина – это диагностика и лечение заболеваний с помощью фармацевтических препаратов, содержащих радиоактивные изотопы, называемых радиофармпрепаратами. Радиофармпрепараты широко используются для диагностики и лечения онкологических заболеваний различных органов. Среди преимуществ лечения радиофармпрепаратами ученые неоднократно подчеркивали в своих интервью то, что главным является их местное локально избирательное действие, и в отличие от химиотерапии они не воздействует на весь организм заболевших людей.
Российские ученые также посетили Институт иммунологии и геномики человека Академии наук РУз и ознакомились с проводимыми научными исследованиями и результатами ученых. Глядя на новое здание этого Института, модернизированное во всех отношениях, А.Д. Каприн сказал: «Внимание к медицине и науке в Узбекистане видно на примере этого здания Института иммунологии и геномики человека АН РУз, в котором есть все возможности для эффективной диагностики и лечения больных».
В ходе проведенных встреч в обоих институтах Академии наук РУз и переговоров ученые России и Узбекистана договорились о сотрудничестве и обмене своим научным опытом.