Toshkent Botanika bogʼi xalqaro tashkilotga aʼzo boʼldi
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Botanika instituti huzuridagi akademik F.N. Rusanov nomidagi Toshkent Botanika bogʼi 2021-yilning mart oyida, Xalqaro Fanlar akademiyasi assotsiatsiyasi Botanika bogʼlari kengashiga aʼzolikka kiritish uchun maʼlumotlar taqdim etgan edi.
Toshkent Botanika bogʼi Xalqaro Botanika bogʼlarini himoya qilish (Botanic Gardens Conservation International) tashkilotiga aʼzolikka qabul qilindi. Bu jahon botanika bogʼlari bilan ilmiy-tadqiqot sohasidagi hamkorlik, oʼzaro tajriba almashinuv va salohiyatli ilmiy kadrlar yetishtirish doirasida qoʼyilgan dastlabki katta qadam sifatida baholanadi.
Botanic Gardens Conservation International tashkiloti 1987-yilda jahon miqiyosida oʼsimliklarni himoya qilish maqsadida tashkil etilgan boʼlib, ayni paytda jahonning 100 dan ortiq mamlakatlari botanika bogʼlarini oʼzida jamlagan. Mazkur tashkilot noyob va yoʼqolib borayotgan oʼsimlik turlarini saqlash, introduktsiya qilish, koʼpaytirish, biohilma-xillikni saqlashga jamoatchilik eʼtiborini jalb qilish va botanika bogʼlarida ilmiy salohiyatni yanada oshirish boʼyicha faoliyat yuritadi.
Maʼlumot o’rnida, OʼzR FА Botanika instituti huzuridagi akademik F.N. Rusanov nomidagi Toshkent Botanika bogʼi” davlat ilmiy muassasasi sifatida 1950-yilda asos solingan boʼlib, undagi 3 ta ilmiy laboratoriyada 9 ta ilmiy darajaga ega ilmiy xodimlar faoliyat yuritmoqda. Oʼtgan bir yil mobaynida 2 ta ilmiy loyihalar doirasida ilmiy xodimlar tomonidan 2 ta monografiya va 17 ta xalqaro jurnallarda maqolalar chop etilgan. Shuningdek, bogʼda 2450 dan ortiq oʼsimlik turlari mavjud boʼlib, ulardan 100 dan ortiq turi Oʼzbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan noyob va yoʼqolib borayotgan hamda endemik turlardir.
Kelgusida xalqaro hamkorlik natijasida Oʼzbek-Xitoy piyozlar bogʼining (Global Allium Garden in Tashkent center) mantiqiy davomi sifatida yovvoyi lolalar va shirachlar bogʼini tashkil etish rejalashtirilgan.

В марте 2021 г. Ташкентский Ботанический сад имени академика Ф.Н. Русанова при Институте ботаники Академии наук РУз представил информацию для включения в состав Совета ботанических садов Международной ассоциации академий наук (МААН).
Ташкентский Ботанический сад был ранее принят в члены Международной организации по защите ботанических садов (Botanic Gardens Conservation International). Это расценивается ,как первый большой шаг в рамках научного сотрудничества со многими ботаническими садами мира, обмена опытом и подготовки научных кадров в области ботаники.
Следует отметить, что Организация Botanic Gardens Conservation International была основана в 1987 г. с целью защиты растений во всем мире и в настоящее время объединяет ботанические сады более чем 100 стран мира. Данная организация осуществляет деятельность по сохранению, интродукции, размножению редких и исчезающих видов растений, привлечению внимания общественности к сохранению биоразнообразия и дальнейшему повышению научного потенциала ботанических садов.
Краткая информация: Ташкентский Ботанический сад Академии наук РУз был основан в 1950 г., как самостоятельное государственное научное учреждение, и является преемником и продолжателем развития известной ботанической коллекции Ботанического сада, созданного учеными-биологами в период 1922-2030 гг. и последующие годы при Туркестанском (а затем Среднеазиатском и Ташкентском)государственном университете (ныне Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека). Сегодня в Ташкентском Ботаническом саду Академии наук РУз созданы 3 научных лаборатории, в которых работают 9 научных сотрудников с учеными степенями. За прошедший год в рамках 2-х научных проектов научными сотрудниками опубликовано 2 монографии и 17 научных статей в международных журналах. Также в Ботаническом саду АН РУз создана и продолжает развитие богатая ботаническая коллекция, включающая более 2450 видов растений – представителей всех континентов Земли, среди которых более 100 видов являются редкими, исчезающими и эндемичными видами, занесенными в Красную книгу Республики Узбекистан.
В ближайшей перспективе в результате международного сотрудничества в Ташкентском Ботаническом саду АН РУз планируется создание Сада с посадками диких тюльпанов и эремурусов в качестве логического продолжения ранее созданного Узбекско-Китайского лукового сада (Global Allium Garden in Tashkent center).