Bugun, 13-sentabr kuni O’zR FA Immunologiya va inson genomikasi instituti tomonidan Rossiya va Qozog’istondan tashrif buyurgan xalqaro ekspertlar ishtirokida “O‘zbekistonda kam uchraydigan kasalliklar diagnostikasi va davolashning dolzarb masalalari” mavzusida davra suhbati o’tkazildi. Unda respublikamizdagi yetakchi soha mutaxassislari ishtirok etdi.
Davra suhbati O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 9-sentyabrdagi “Kam uchraydigan (orfan) va boshqa irsiy-genetik kasalliklarga chalingan bolalarga tibbiy va ijtimoiy yordam ko‘rsatishni yanada yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 4440-son hamda 2022-yil 25-apreldagi “2022 — 2026-yillarda onalik va bolalikni muhofaza qilishni kuchaytirish to‘g‘risida”gi 216-sonli qarori doirasida tashkil etildi.
Davra suhbatini o‘tkazishdan asosiy maqsad keng jamoatchilik e’tiborini kam uchraydigan kasalliklarga chalingan bemorlarning muammolariga, respublikamiz tibbiyot va ilmiy hamjamiyati duch kelayotgan qiyinchiliklarga jalb etish, kam uchraydigan kasalliklarning malakali diagnostikasi va terapiyasini rivojlantirish, shuningdek, yuqori malakali tibbiy yordam ko‘rsatish uchun yangi imkoniyatlarni yaratishdan iborat.
Klinik, immunologik va epidemiologik tadqiqotlar o‘tkazishga qaratilgan qo‘shma ilmiy-tadqiqot va ilmiy-amaliy loyiha va dasturlarni ishlab chiqish va amalga oshirish hamkorlikning muhim yo‘nalishi bo‘ladi.

Сегодня, 13 сентября, в Институте иммунологии и геномики человека АН РУз состоялся круглый стол с участием международных экспертов, приехавших из России и Казахстана, на тему «Актуальные вопросы диагностики и лечения редких (орфанных) заболеваний в Республике Узбекистан». В нем приняли участие ведущие специалисты отрасли нашей республики.
Круглый стол проводится на основании Постановления Президента Республики Узбекистан от 9 сентября 2019 года № 4440 «О мерах по дальнейшему улучшению медицинской и социальной помощи детям с редкими (орфанными) и другими наследственно-генетическими заболеваниями» и № 216 от 25 апреля 2022 года «Об усилении охраны материнства и детства в 2022-2026 гг.».
Основной целью Круглого стола является привлечение внимания широкой общественности к проблемам пациентов с редкими заболеваниями, к сложностям, с которыми сталкивается медицинское и научное сообщество в Республике Узбекистан, а также освещение новых возможностей для высококвалифицированной диагностики и терапии редких заболеваний.
Важным аспектом сотрудничества станет разработка и реализация совместных научно-исследовательских и научно-практических проектов и Программ, нацеленных на проведение клинико-иммунологических и эпидемиологических исследований.