Katta adron kollayderda o`tkazilayotgan fizik tadqiqotlarga bag`ishlangan Xalqaro konferensiya o`z ishini yakunladi
2018 yil 15-sentyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi institutida 4 kun davom etgan “Katta adron kollayderida oʻtkazilayotgan fizik tadqiqotlar” mavzusida Xalqaro konferensiya oʻz ishini yakunladi.
Yadro fizikasi instituti – Respublikada va Markaziy Osiyodagi eng yirik ilmiy-tekshirish maskani boʻlib, unda yadro fizikasi, elementar zarralar fizikasi, qattiq jismlar radiatsiyaviy fizikasi va materalshunoslik, aktivatsion tahlil, radiokimyo ilmiy asbobsozlik sohalarida yuqori saviyada fundamental va amaliy izlanishlar olib boriladi.
Konferensiyada Katta adron kollayderida oʻtkazilayotgan fizikaviy tadqiqotlar natijalari va ularning istiqboli, takomillashtirilgan Katta adron kollayderida fizikaviy tadqiqotlar istiqbollari hamda uzoq kelajakka moʻljallangan CMS qayd qilish detektori modernizatsiyasining II fazasi kabi masalalari koʻrib chiqildi.

Международная конференция на тему: «Физические исследования проводимые в большом адронном коллайдере» завершила свою работу
В 15 сентября 2018 года в Институте ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан завершила свою работу Международная конференция на тему «Физические исследования проводимые в большом адронном коллайдере», которая длилась 4 дня.
Институт ядерной физики - крупнейшее научно-исследовательское учреждение Республики и Центральной Азии, в котором на высоком уровне осуществляются фундаментальные и прикладные исследования в области ядерной физики и физики элементарных частиц, радиационной физики твердого тела и материаловедения, активационного анализа, радиохимии и научного приборостроения.
На конференции был просмотрен результаты и краткосрочные перспективы исследований по физике на Большом адронном коллайдере, перспективы исследований по физике на модернизированном Большом адронном коллайдере и перспективы модернизации и детекции II фазы CMS в долгосрочной перспективе.
На пленарных заседаниях конференции было заслушано более 50 докладов ведущих ученых из разных стран мира.