«O’zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Qoraqalpog’iston bo’limi axborotnomasi» jurnali
«O’zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Qoraqalpog’iston bo’limi axborotnomasi» jurnali tasis etuvchisi  O’zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Qoraqalpog’iston bo’limi hisoblanadi.
“Ahborotnoma”ning birinchi soni 26 noyabr 1960 yili nashir etilgan. 2013 yil sentyabr oyida O’zbekiston Respublikasi axborot va aloqa agentligi tamonidan qayta hisobga olingan. ISSN-2091-508X, Reestr №10-3560,
Hisobga olish soni №01-040
Bosma tili: maqolalar rus, qoraqalpoq, o’zbek va ingliz tillarida qabul qilinadi.
Saho, Ihtisoslik:  O’zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Qoraqalpog’iston bo’limi ilmiy nashiri  Qoraqalpog’iston Respublikasida olib borilayotgan ilmiy tadqiqotlar va ular bilan umumiylikga ega bolgan boshqa mintaqalardagi kegn doiradagi muammolarni yoritish uchun mo’ljallangan.
Jurnalning noyob o’ziga xosligi: Qoraqalpog’iston tarixida birinchi ilmiy jurnal sifatida “Axborotnoma” o’zining betlarida olimlar tadqiqotlari natijalarini yoritmoqda, Ilim-fanning barcha saholaridagi  va Qoraqalpog’istonning ijtimoiy-iqtisodiy hayotidagi yangidan-yangi ishlanmalarni chop etmoqda.
O’zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Qoraqalpog’iston bo’limida o’tkazilayotgan xalqora va respublika anjumanlari materiallarini jurnalning mahsus sonlarida chop etishni amaliyotga aylantirgan.
Moliyalashtirish manbasi: O’zR FA Qoraqalpog’iston bo’limining byudjetdan tashqari mablag’lari hisobidan.
Aimbetov Nagmet Qallievich
Tug’ilgan sanasi: 16 sentyabr 1955 y
Tug’ilgan joyi: Nukus sh.,  Qoraqalpog’iston Respublikasi
Yo’nalishi: Iqtisod
O’zR FA Qoraqalpog’iston bo’limi Prezidiumi raisi (2004 yildan)
Iqtisod fanlari doktori, akademik.
Toshkent davlat universitetini 1977 eilda tamomlagan.
HM direktori, O’zR FA QQB Orolbo’yi ijtimoiy-iqtisodiy muammolari institute direktori, O’zR FA QQB raisi o’rindosari lavozimlarida ishlagan.

Журнала "Вестник Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан"
Учредителем журнала «Вестник Каракалпакского отделения АН РУз» является Каракалпакское Отделение Академии наук Республики Узбекистан.
Первый номер “Вестника” вышел в свет 26 ноября 1960 года.  Перерегистрирован агентством информации и связи Республики Узбекистан в сентябре 2013 г. ISSN-2091-508X, Реестр №10-3560,
Регистрационный номер №01-040
Язык издания: статьи принимаются на русском, каракалпакском, узбекском и английском языках.
Специальность:  Научное издание Каракалпакского отделения АН РУз, предназначен для освещения широкого круга проблем, по которым ведутся научные разработки в Республики Каракалпакстан, а также в других регионах, связанных с нею общностью исследований.
Уникальные особенности журнала: Став первым научным журналом в истории Каракалпакстана, “Вестник” дал возможность отражать на своих страницах результаты исследований ученых, печатать статьи по всему спектру наук и синтезировать новейшие разработки во всех направлениях науки и социально-экономической жизни Каракалпакстана.
Практикуется публикация специальных выпусков журнала, включающих материалы международных и республиканских конференций, проводимых подразделениями Каракалпакского отделения АН РУз.
Источник финансирования: за счет внебюджетных средств Каракалпакского отделения АН РУз.
Аимбетов Нагмет Каллыевич
Дата рождения: 16 сентября 1955 г
Место рождения: г. Нукус,  Республика Каракалпакстан
Направления: экономика
Председатель Каракалпакского Отделения АН РУз (с 2004 г. – по наст. время)
Доктор экономических наук, профессор, академик.
Окончил Ташкентский государственный университет в 1977 г.
Работал директор ВЦ, института социально-экономических проблем Приаралья ККО АН РУз, заместителем Председателя ККО АН РУз.