So‘nggi ilmiy tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, Turk xoqonligi davrida (milodiy VI–VIII asrlar) Choch vohasi hududida diniy qarashlar juda xilma-xil va rang-barang bo‘lgan. Bu davrda Zardushtiylik dini keng tarqalgan bo‘lib, ayniqsa dafn marosimlarida uning an’analari yaqqol sezilgan. Choch vohasining asosiy tarkibiy qismi bo‘lgan hozirgi Toshkent viloyatining ko‘plab hududlarida topilgan arxeologik topilmalar marhumlarni dafn qilishda Zardushtiylik mafkurasining muhim o‘rin tutganini ko‘rsatadi.
Shu bilan birga, shomonlik, animizm, totemizm kabi ko‘chmanchi turklar e’tiqodlarining ayrim jihatlari ham mahalliy an’analar bilan uyg‘unlashgan. Ayniqsa ajdodlar ruhi, tabiat sirlari va marhum bilan muloqot kabi tushunchalar keng tarqalgani ma’lum.
Mazkur yo‘nalishda tadqiqot olib borayotgan O‘zR FA Milliy arxeologiya markazi ilmiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari R.Murodaliyev va Anqara Yildirim Beyazit universiteti, gumanitar va ijtimoiy fanlar fakulteti doktori Tuba Tombuloğluning hamkorlikdagi “Turk xoqonligi davrida Choch vohasi ko‘chmanchilarining diniy qarashlari” nomli ilmiy maqolasi Turkiyanining nufuzli "Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Dergisi" jurnalida nashr qilindi (https://dergipark.org.tr/tr/pub/tkhcbva/issue/92550/1582773).
Ot – muqaddas timsol (mi)?
Eng qiziqarlisi, bu davrda marhumlarni ot bilan birga dafn qilish an’anasi keng tarqalgan. Qadimgi turklar otni nafaqat hayotda, balki o‘limdan keyin ham insonning yo‘ldoshi deb hisoblashgan. Ular otni so‘zlasha oladigan, ruhi bor, hattoki uchuvchi mavjudot sifatida tasavvur qilishgan.
Vaqt o‘tishi bilan bu e’tiqodlar o‘zgarib borgan, ammo ot totemi bilan bog‘liq marosimlar uzoq vaqtgacha davom etgan. Farg‘ona vodiysidagi qipchoqlar orasida ham bu e’tiqod saqlanib qolgan. Boy insonlar vafot etganida, ot atrofida aylanib yurish, marhumning kiyimlarini otga tashlash, uning xotirasini tilga olish kabi marosimlar o‘tkazilgan.
Ushbu ilmiy maqola nafaqat tarixiy haqiqatlarni ochib beradi, balki bizning zamonaviy an’analarimizda ham ildizi bor bo‘lgan qadimiy e’tiqodlar haqida yangicha tasavvur hosil qiladi.

Современные научные исследования показывают, что в период Тюркского каганата (VI–VIII вв. н. э.) религиозные воззрения на территории Чачского оазиса были весьма разнообразны и красочны. В этот период зороастризм был широко распространён, и его традиции особенно ярко проявлялись в погребальных обрядах. Археологические находки, обнаруженные во многих районах современной Ташкентской области, являющейся важной частью Чачского оазиса, свидетельствуют о том, что зороастрийская идеология играла важную роль в погребении умерших.
В то же время некоторые аспекты верований кочевых тюрков, такие как шаманизм, анимизм, тотемизм сочетались также и с местными традициями. Известно, что такие понятия и обряды, как духи предков, тайны природы и общение с умершими, были особенно распространены.
Научная статья «Религиозные воззрения кочевников оазиса Чач в период Тюркского каганата», написанная заместителем директора по научной работе Национального центра археологии Академии наук Республики Узбекистан Р. Муродалиевым и доктором гуманитарных и социальных наук Анкарского университета имени Йылдырыма Беязыта Тубой Томбулоглу (Турция), которые проводят исследования в этом направлении, была опубликована в престижном турецком журнале «Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Dergisi» (https://dergipark.org.tr/tr/pub/tkhcbva/issue/92550/1582773).
В этой статье рассмотрены также обряды, связанные с Конем – как сакральным символом. Самое интересное, что в этот период была широко распространена традиция хоронить умершего вместе с конем. Древние тюрки считали лошадь спутником человека не только при жизни, но и после его смерти. Они представляли коня существом, способным говорить, обладающим душой и даже летающим.
Со временем эти верования менялись, но обряды, связанные с тотемом коня, сохранялись ещё долго. Это верование сохранялось и у кипчаков Ферганской долины. Когда умирали богатые люди, совершались такие обряды, как обход коня, бросание на коня одежды покойного и поминовение его памяти.
Эта научная статья не только раскрывает исторические факты, но и создаёт новое видение древних верований, уходящих корнями в наши современные традиции.