Xorazm Ma’mun akademiyasi Ijtimoiy-gumanitar fanlar bo‘limi tomonidan “Xiva xonligi voqeotlari” (Birinchi kitob va Ikkinchi kitob) deb nomlangan kitob nashr qilindi.
Ushbu kitobda Xiva xonligi hududida XVII – XIX asrlar va XX asr boshlarida bo‘lib o‘tgan tarixiy voqeotlar, xonlik hududida kechgan hayotiy jarayonlar o‘sha davrlarda ijod qilgan Xorazm tarixnavisligining yetuk namoyondalari Xiva xoni Abulg‘ozi Bahodirxon va uning farzandlari, Xiva xonligi miroblari shoir, tarixchi va tarjimonlar Shermuhammad Munis, uning zamondoshi va yaqin qarindoshi Muhammad Rizo Ogahiy, shuningdek, tarixchi va tarjimon Muhammad Yusuf Bayoniylar tomonidan Xiva xonligi va xonlari tarixini yorituvchi noyob tarixiy  asarlari hamda mualliflar tomonidan mahalliy va xorijiy nashrlarda chop etilgan maqolalar orqali yoritilib beriladi.
Kitob oliy o‘quv yurtlari talabalari, doktorantlar, tadqiqotchilar, maktab o‘quvchilari, shuningdek, Xiva tarixiga qiziquvchi keng omma uchun mo‘ljallangan.

Научные сотрудники отдела социально-гуманитарных наук Хорезмской академии Маъмуна Академии наук Республики Узбекистан подготовили и издали книгу «Xiva xonligi voqeotlari» (Часть I, II).
В этой книге повествуется об исторических событиях XVII - начала XX веков на территории Хивинского ханства, освещённых Хивинским ханом Абулгази Бахадырханом, его потомками, а также выдающимися деятелями хорезмской историографии, творившими в те времена, в том числе поэтом, историком и переводчиком Шермухаммадом Муниса, а также его современником и близком родственником Мухаммадом Риза Агахи. В эту книгу включены также уникальные исторические произведения историка и переводчика Мухаммада Юсуфа Баёни, освещающие историю Хивинского ханства и ханов, и статьи, опубликованные по данной тематике авторами в отечественных и зарубежных изданиях.
Книга предназначена для исследователей – историков, докторантов, студентов высших учебных заведений и школьников, а также для широкой общественности, интересующейся историей города Хивы и Хивинского ханства.