Xitoy va Oʻzbekiston: fan va texnologiyalar hamda muhandislik sohasida muhim qadam
2025-yil 3-4-yanvar kunlari Chunsin universitetida Xitoy-Oʻzbekiston ilmiy-texnologik hamkorligiga bagʻishlangan simpozium boʻlib oʻtdi.
Ushbu simpozium Xitoy va Oʻzbekistondan kelgan ekspertlarni birlashtirdi. Simpuzium davomida Chunsin universiteti prezidenti, professor Van Shusin va Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti S. Mirzayev oʻrtasida muzokaralar boʻlib oʻtdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Bino va inshootlarning zilzilabardoshligini oshirish hamda xavfni monitoring qilish faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-161-son qarori doirasida Chunsin universitetida hozirda O'zbekistonning 14 ta ilmiy muassasalari bilan hamkorlikda "Shahar zilzilabardoshliligi" boʻyicha Xitoy-Oʻzbekiston ilmiy-texnologik hamkorlik va texnik trening lohiyasini amalga oshirilmoqda. Loyiha rejasi asosida 3-yanvar kuni uni yakunlash marosimi ilmiy simpozium shaklida oʻtkazildi. Tadbir yakunida Oʻzbekistonning 14 ta muassasalaridan trening loyihasida ishtirok etgan 35 nafar yosh olimlarga sertifikatlar topshirildi va Xitoy-Oʻzbekiston shahar tadqiqotlari qoʻshma laboratoriyasida ishtirok etish uchun ariza topshirgan oʻn beshta tashkilotga esdalik belgilari taqdim etildi.
Simpozium Xitoy va Oʻzbekiston oʻrtasida fan va texnologiyalar va muxandistik sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashda muhim qadam boʻldi.

3-4 января 2025 года в Университете Чуньцин состоялся симпозиум, посвященный китайско-узбекскому научно-технологическому сотрудничеству.
Этот симпозиум собрал авторитетных экспертов из Китая и Узбекистана. В ходе симпозиума состоялись переговоры президента Университета Чуньцин, профессора Ван Шусина и вице-президента Академии наук Республики Узбекистан С.Мирзаева.
В рамках реализации постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-161 «О мерах по повышению сейсмостойкости зданий и сооружений и совершенствованию деятельности по мониторингу рисков» в настоящее время в сотрудничестве Университета Чуньцин с 14 научными учреждениями Узбекистана реализуется проект «Сейсмостойкость городов» по развитию научно-технологического сотрудничества и технического обучения молодых специалистов сейсмологов и градостроителей. Согласно плану проекта, церемония его завершения прошла 3 января 2025 г. в форме научного симпозиума. По итогам этого мероприятия были вручены сертификаты 35 молодым учёным из 14 учреждений Узбекистана, принявшим участие в этом учебном проекте, а также были вручены сувениры 15 организациям, подавшим заявки на участие в работах совместной китайско-узбекской лаборатории городских исследований.
Симпозиум стал важным шагом в укреплении сотрудничества между Китаем и Узбекистаном в области науки, техники и технологий.
Для справка: Университет Чуньцин – одно из ведущих высших учебных заведений Китая. Он был основан в 1929 году и является одним из университетов, включенных в проекты «211» и «985», направленные на развитие элитных учебных заведений Китая. Университет расположен в г.Чуньцин, одном из крупнейших мегаполисов юго-восточного Китая.