Xalqaro atom energiyasi аgentligi (XAEA) bosh direktori o'rinbosari Mixail Chudakov O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va Yadro fizikasi institutiga tashrif buyurdi. Tashrif davomida M.V.Chudakov O'zR FA prezidenti B.S. Yuldashev, Fanlar akademiyasi va Yadro fizikasi instituti rahbariyati bilan uchrashdi. Tomonlar XAEA va Fanlar akademiyasi o'rtasidagi hamkorlik masalalarini, xususan, FA Yadro fizikasi institutida texnik ko'mak loyihalarini amalga oshirish bo'yicha ishlarning borishini muhokama qildilar. Uchrashuv davomida O'zR FA prezidenti B.S.Yuldashev XAEAga respublikaning yadro infratuzilmasini rivojlantirishda, Yadro fizikasi instituti yadro tadqiqot reaktorining xavfsiz ishlashida va kadrlar tayyorlashda ko'rsatgan katta yordami uchun minnatdorchilik bildirdi.
Uchrashuv davomida XAEA va O'zR FA Yadro fizikasi instituti o'rtasida Agentlikning reaktor Internet laboratoriyasiga (RIL) Institutning mehmon-a'zo sifatida ishtiroki to'g'risidagi bitimni imzolash marosimi bo'lib o'tdi. Shartnomani XAEA Bosh direktori o'rinbosari M.V. Chudakov va O'zR FA Yadro fizikasi instituti direktori I.I. Sadikovlar imzoladilar.
RILning maqsadi - tadqiqot yadro markazlari o'rtasida tadqiqot yadro reaktorlarining xavfsiz ishlashi bo'yicha tajriba almashish, ularni ishlatish uchun kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash bo'yicha xalqaro hamkorlik qilishdir. RIL, shuningdek, buning imkoni bo’lmagan universitetlarning o'quv dasturiga eksperimental komponentni kiritish uchun iqtisodiy jihatdan samarali usuldir. RIL mavjud bo'lgan asosiy reaktor va boshqa mamlakatlarning qatnashchilari o'rtasida Internet aloqa orqali virtual reaktorni yaratishga imkon beradi. Ma'lumotlarni yig'ish apparati va dasturiy ta'minotining bazaviy tadqiqot reaktorida o'rnatilishi bilan real vaqtda signallar Internet orqali ishtirokchilarga uzatiladi, u yerda ishtirokchilar real vaqtda reaktorning boshqaruv pultini kuzatishi mumkin. Jonli video aloqadan foydalanib, ishtirokchilar boshqaruv pultidagi reaktor operatorlaridan uning parametrlarini o'zgartirishni so'rab, ushbu o'zgarishlarning natijalarini real vaqtda ko'rish orqali tajribalar o'tkazishlari mumkin.
Shuningdek, bu Moskva muhandislik-fizika institutining (MMFI) Toshkentdagi filiali talabalarining tizimga ulanishida va yadroviy reaktorlarning ishlashi bo'yicha onlayn mashg'ulotlar o'tkazishda yordam beradi.

Заместитель Генерального директора МАГАТЭ Михаил Чудаков посетил Академию наук и Институт ядерной физики АН РУз. Во время визита М.В. Чудаков встретился с президентом АН РУз Б.С. Юлдашевым, руководством АН РУз и Института ядерной физики. Стороны обсудили вопросы сотрудничества между МАГАТЭ и Академией наук, в частности, ход работ по реализации проектов Технического содействия (ТС) МАГАТЭ в ИЯФ АН РУз. Во время встречи президент АН РУз В.С. Юлдашев поблагодарил МАГАТЭ за большую помощь в развитии ядерной инфраструктуры республики, за содействие в безопасной эксплуатации исследовательского ядерного реактора ИЯФ АН РУз и в подготовке кадров, рассказал о выполнении проектов ТС МАГАТЭ.
Во время встречи состоялась церемония подписания соглашения между МАГАТЭ и Институтом ядерной физики АН РУз о вступлении института в Реакторную Интернет лабораторию (РИЛ) в качестве гостевого участника. Соглашение подписали заместитель Генерального директора МАГАТЭ М.В. Чудаков и директор ИЯФ АН РУз И.И. Садиков.
Целью РИЛ является международное сотрудничество исследовательских ядерных центров в обмене опытом в безопасной эксплуатации исследовательских ядерных реакторов, подготовке и переподготовке кадров для их эксплуатации. РИЛ - это также экономически эффективный способ добавить экспериментальный компонент в учебные программы университетов, где такая возможность может отсутствовать. РИЛ позволяет дистанционно создавать в удаленном месте виртуальный реактор, наладив через интернет канал связи между имеющимся базовым реактором и учебными аудиториями в других странах. С помощью установленного на базовом исследовательском реакторе аппаратного и программного обеспечения для сбора данных сигналы в реальном времени передаются через Интернет в участвующую учебную аудиторию, где участники имеют возможность наблюдать в реальном времени работу пульта управления реактора. Используя прямую линию видеосвязи, участники могут проводить эксперименты, обращаясь к операторам реактора в пультовой с просьбами об изменении параметров реактора и наблюдая в реальном времени результаты этих изменений.
Это также поможет студентам Ташкентского филиала НИУ "Московский инженерно-физический институт" (МИФИ) подключиться к системе и проводить онлайн обучение по эксплуатации ядерных реакторов.