Toshkent zilzilasi 1966-yil 26-aprelda mahalliy vaqt bilan soat 5 dan 22 daqiqa 52 sekund oʼtganda sodir boʼlgan.
Zilziladan soʼng darhol Ittifoqning davlat va hukumat rahbarlari L.I. Brejnev, А.N.Kosigin va bir qator Vazirlar Toshkentga kelgan. Ittifoq darajasidagi hukumat komissiyasi tashkil etilgan.
Oʼzbekiston rahbariyatining 1966-yil 11-maydagi topshirigʼiga binoan Oʼzbekiston geologiya tashkilotlari vakillaridan iborat komissiya tuzildi (X.T. Tulyaganov, V.G. Garkovets, G.А. Mavlyanov va hokazo). Komissiya hududni geologik va geofizik jihatdan oʼrganish holatini tavsiflab, kelgusidagi tadqiqotlar dasturini bayon etdi.
Oʼzbekiston hukumatining 1966-yil 31-avgustdagi 449-sonli "Oʼzbekistonda seysmologiya va seysmotektonika sohasida ilmiy tadqiqotlarni mustahkamlash chora-tadbirlari toʼgʼrisida"gi qarori va Fanlar akademiyasining 1966-yil 23-sentyabrdagi 19-sonli buyrugʼi bilan Oʼzbekiston Fanlar akademiyasi tizimida Seysmologiya instituti tashkil etildi.
Ixtisoslashtirilgan institutning tashkil etilishi seysmologik tadqiqotlarning tematik va moddiy-texnik bazasini jamlash va kengaytirish imkonini berdi.
Yangi tashkil etilgan institutning asosiy vazifasi aholi va hududlarni seysmik xavflardan himoya qilish chora-tadbirlarining ilmiy asoslarini yaratish va ishlab chiqishdan iborat edi. Uning ilmiy faoliyatining ustuvor yoʼnalishlari seysmik xavflilikni kompleks baholash va rayonlashtirish usullarini ishlab chiqish hamda zilzilani prognoz qilishning ilmiy-uslubiy asoslarini yaratish sifatida belgilandi. Oʼzbekistonda seysmologiyani rivojlantirish boʼyicha ishlab chiqilgan dasturga geologik-tektonik, geofizik, gidrogeologik, geodezik, geodinamik tadqiqotlar, togʼ jinslarini buzilish jarayonlarini matematik va fizik modellashtirish, zilzilalarning informatsion darakchilarini tabiiy maydonlar tafovutlarida qidirish majmuasi kiritilgan. Uni amalga oshirish jarayonida seysmologik tadqiqotlarni yanada rivojlantirishning fundamental asosini belgilab beruvchi qator fundamental natijalar olindi.
Zilzilani prognoz qilish muammosining rivojlantirishga katta hissa qoʼshgan oʼzbek seysmologlari tomonidan zilzila tayyorlash jarayonlaridan kelib chiqqan nomaʼlum tabiiy hodisalar:
- zilzila paytida yer osti suvining gaz tarkibi va tarkibidagi oʼzgarishlar;
- zilzila tayyorlanishining yakuniy bosqichida elektromagnit nurlanish;
- zilzila epitsentrida ionosfera qatlamlarining modifikatsiyalanishi.
Ular dunyoning koʼplab mamlakatlarida geofizik isbotlarni munosib tan oldilar.
Soʼnggi oʼn yillikda Institut olimlari zilzila manbalari modellari va atrof-muhitning seysmik taʼsirga javob berishlari asosida yangi metodologiya va umumiy seysmik rayonlashtirish xaritasini ishlab chiqdilar. Zilzilaning tayyorlanish jarayonlarining geofizik modeli yaratildi.
Ilgari nomaʼlum boʼlgan tabiiy hodisa aniqlandi - yaqinlashib kelayotgan zilzila hududida deformatsiyalarning kuchayishi, seysmik maydonlarning axborot xarakteristikalari kompleksining statistik tasnifi asosida zilzilani oʼrta muddatli bashorat qilish usuli ishlab chiqildi.
Institut xodimlari tomonidan 2020-yil 30-iyuldagi "Oʼzbekiston Respublikasi aholisi va hududlarining seysmik xavfsizligini taʼminlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida"gi PQ-4794-sonli muhim Prezident qarori ijrosi yuzasidan faol ish olib borilmoqda.
Davlat vazifasiga muvofiq, bosqichma-bosqich amalga oshirish uchun yer qobigʼining deformattsion holatidagi oʼzgarishlarni kuzatish metodikasi ishlab chiqilmoqda. Shu bilan birga Oʼzbekistonda seysmologiyaning 2030-yilgacha rivojlanish kontsepsiyasi boʼyicha zilzilalarni prognoz qilish muammosi, turli darajadagi seysmiklikning tabiati va oʼzaro bogʼliqligi, shuningdek, seysmogen jarayonlarni namoyon etish qonunlari va mexanizmlari, geoekologiyani baholash va rayonlashtirish va kuchli zilzila xavfi boʼyicha bilimlarni chuqurlashtirishga qaratilgan istiqbolli fundamental va amaliy muammolarni hal etishni nazarda tutadi.

Ташкентское землетрясение произошло 26 апреля 1966 г. в 5 час. 22мин. 52 сек. местного времени.
Сразу после землетрясения в Ташкент прибыли руководители государства и правительства Союза Л.И. Брежнев, А.Н. Косыгин и ряд министров. Была организована Правительственная комиссия союзного уровня.
По указанию руководства Узбекистана от 11 мая 1966 г. создана комиссия из представителей геологических организаций Узбекистана (Х.Т. Туляганов, В.Г. Гарьковец, Г.А. Мавлянов и др.). Комиссия охарактеризовала состояние геолого- геофизической изученности района и наметила программу будущих исследований.
Постановлением партии и правительства Узбекистана от. 31.08.1966 г. №449 «О мерах по усилению научных исследований в области сейсмологии и сейсмотектоники в Узбекистане» и Приказом Академии наук № 19 от 23 сентября 1966 г. в системе Академии наук Узбекистана был создан Институт сейсмологии.
Организация специализированного Института позволила сконцентрировать и расширить тематическую и материально-техническую базу сейсмологических исследований.
Основная задача вновь организованного Института заключалась в создании и развитии научных основ мероприятий по защите населения и территорий от сейсмической опасности. Приоритетными направлениями его научной деятельности были определены развитие методов комплексной оценки и районирования сейсмической опасности, а также создание научно-методических основ прогноза землетрясений. Разработанная программа развития сейсмологии в Узбекистане включала комплекс геолого-тектонических, геофизических, гидрогеологических, геодезических, геодинамических исследований, математического и физического моделирования процессов разрушения горных парод, поиск информативных предвестников землетрясений в вариациях естественных полей. В ходе её реализации получен целый ряд основополагающих результатов, определяющих фундаментальную основу для дальнейшего развития сейсмологических исследований.
Весомым вкладом в развитие фундаментальной базы проблемы прогнозирования землетрясений явилось научное открытие узбекскими сейсмологами ранее неизвестных явлений природы, обусловленных процессами подготовки землетрясений:
- Изменения газового и компонентного состава подземных вод при землетрясениях;
- электромагнитных излучений на заключительном этапе подготовки землетрясения;
- модификации электронных слоев ионосферы над очагом готовящегося землетрясения.
Они получили заслуженное признание геофизиков во многих странах мира.
В последнее десятилетие учеными Института разработана новая методология и карта общего сейсмического районирования на основе моделей источников землетрясений и реакции среды на сейсмическое воздействие, создана геофизическая модель процессов подготовки землетрясений.
Выявлено ранее неизвестное явление природы – интенсификация приливных деформаций в области готовящегося землетрясения, разработан метод среднесрочного прогноза землетрясения на основе статистической классификации комплекса информативных характеристик сейсмических полей.
Начиная с 2020 г. коллектив Института активно работает над выполнением важного Постановления Президента ПП-4794 от 30 июля 2020 г. “О мерах по коренному совершенствованию системы обеспечения сейсмической безопасности населения и территорий Республики Узбекистан”.
В соответствии с государственным заданием разрабатывается методология мониторинга изменений напряженно-деформированного состояния земной коры для поэтапного внедрения в практику. Наряду с этим, концепция развития сейсмологии в Узбекистане до 2030 г. предусматривает решение перспективных фундаментальных и прикладных задач, нацеленных на углубление знаний по проблеме прогнозирования землетрясений, о природе и взаимообусловленности сейсмичности на различных масштабных уровнях, а также закономерностях и механизмах проявления сейсмогенных процессов, оценки и районирования геоэкологии, рисков сильных землетрясений.