Dunyoda shunday buyuk shaharlar borki, ular nafaqat qadimiy tarixi, murakkab va shonli rivojlanish yoʼli, balki asrlar, ming yillar davomida bajarib kelgan ijtimoiy-siyosiy, madaniy vazifasi bilan ham, avvalo, oʼz xalqi, qolaversa, butun bashariyat hayotida har tomonlama chuqur iz qoldirgan va shuningdek, milliy iftixor va taraqqiyot ramziga aylangan. Hech shubhasiz, ularning orasida azim Toshkent shahrining oʼrni va ahamiyati beqiyosdir.
Shu munosabat bilan zamonaviy Toshkentning meʼmorchiligi, tasviriy va amaliy sanʼati, ularning kecha va bugunini koʼrsatib berish maqsadida FА Oʼzbekiston tarixi davlat muzeyining filiali Toshkent muzeyida "Toshkent manzaralari: kecha va bugun" nomli koʼrgazma tashkil etildi.
Koʼrgazma Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Oʼzbekiston tarixi davlat muzeyi, Oʼzbekiston Badiiy akademiyasi va Oʼzbekiston Kinofotofono hujjatlari milliy arxivi bilan hamkorlikda oʼtkazildi.
Koʼrgazmada Toshkentning mahobatli binolari, zamonaviy va tarixiy katta-kichik koʼchalari, odamlari, mehmonlarining madaniy hordigʼi, Toshkentning XX asrdagi manzaralari tasvirlangan tarixiy foto hujjatlar namoyish etildi.

В мире есть такие великие города, которые не только своей древней историей, сложным и славным путем развития, но своей социально-политической и культурной миссией на протяжении веков и тысячелетий оставили глубокий след в жизни своего народа и всего человечества, а также стали символом национальной гордости и прогресса. Несомненно, место и значение великого города Ташкента несравнимы.
В связи с этим, чтобы показать архитектуру, изобразительное и прикладное искусство современного Ташкента, их прошлое и настоящее, Ташкентский музей, филиал Государственного музея истории Узбекистана АН РУз, организовал выставку «Ташкентские пейзажи: вчера и сегодня».
Выставка организована Академией наук Республики Узбекистан совместно с Государственным музеем истории Узбекистана, Академией художеств Узбекистана и Национальным архивом кинематографических документов Узбекистана.
На выставке были представлены исторические фотографии, запечатлевшие величественные здания Ташкента, современные и исторические улицы, людей, культурные развлечения посетителей, пейзажи Ташкента ХХ века.