Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yilning 29-dekabr kuni oʼzining Oliy Majlisga Murojaatnomasida “Biz oʼz oldimizga mamlakatimizda Uchinchi Renessans poydevorini barpo etishdek ulugʼ maqsadni qoʼygan ekanmiz, buning uchun yangi Xorazmiylar, Beruniylar, Ibn Sinolar, Ulugʼbeklar, Navoiy va Boburlarni tarbiyalab beradigan muhit va sharoitlarni yaratishimiz kerak. Bunda, avvalo, taʼlim va tarbiyani rivojlantirish, sogʼlom turmush tarzini qaror toptirish, ilm-fan va innovatsiyalarni taraqqiy ettirish milliy gʼoyamizning asosiy ustunlari boʼlib xizmat qilishi lozim” – deb taʼkiladilar.
Ushbu vazifalar ijrosini taʼminlash taʼlim-tarbiya jarayoni oqsayotgan maktablar reytingini koʼtarish va bitiruvchilarning oliy taʼlimga kirish koʼrsatkichlarini yaxshilash maqsadida joriy yil 10-12-fevral kunlari Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimi olimlari va Navoiy davlat pedagogika instituti professor-oʼqituvchilari hamkorlikda tayyorlagan “Innovatsion pedagogikadan moderatorlarni tayyorlash” dasturi asosida Navoiy viloyatining Nurota tumani oʼrta umumtaʼlim maktablarining 24 nafar oʼqituvchi-metodistlari bilan seminar-trening mashgʼulotlari oʼtkazildi.
Dasturning maqsadi - maktab oʼqituvchilarining oʼquvchi-yoshlarga taʼlim va tarbiya berishda innovatsion mexanizmlari toʼgʼrisidagi bilimlarini rivojlantirish boʼlib, bunda asosiy eʼtibor taʼlim oluvchilarning individual xususiyatlarini hisobga olib shaxsga yoʼnaltirilgan innovatsion taʼlim muhitini tashkil etish koʼnikmalarini oʼqituvchilarda shakllantirishdan iborat boʼldi.
Seminar-trening mashgʼulotlari ishtirokchilarda neyropedagogikaning ilmiy-nazariy asoslari, taʼlim-tarbiya jarayonining neyropsixologik va neyrofiziologik jihatlarini hisobga olgan holda darsni tashkil etish yoʼllari va vositalari toʼgʼrisida qisqacha nazariy maʼlumotlar berib, asosiy urgʼuni olingan bilimlarni amaliyotga joriy etish koʼnikmalarini shakllantirishga yoʼnaltirildi. Xususan, trening ishtirokchilariga pedagogik mahorat va neyropedagogika toʼgʼrisida umumiy maʼlumotlar berish bilan birga shaxsga va individga yoʼnaltirilgan taʼlimni tashkil etish yoʼllari va vositalarini amaliyotda qoʼllash, taʼlim oluvchi shaxsini neyropedagogik tashxis qilish metodlari, innovatsion oʼqitish texnologiyalari – sintezlangan va polimodal taʼlim texnologiyalarini amaliyotda qoʼllash koʼnikmalarini shakllantirish masalalariga alohida urgʼu berildi.
Dastur asosida oʼtkazilgan mashgʼulotlar natijasi boʼyicha barcha ishtirokchilar 2021-yil 16-fevralda pedagogika sohasidagi tajribali olim va professor-oʼqituvchilar bilan davra suhbatida ishtirok etdilar.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в Послании Олий Мажлису от 29 декабря 2020 года отметил, что «Мы поставили перед собой великую цель – формирование фундамента нового Ренессанса в нашей стране, и с этой целью должны создать среду и условия для воспитания новых Хорезми, Беруни, Ибн Сино, Улугбеков, Навои и Бабуров. Важнейшими факторами в этом историческом процессе, неотъемлемой частью нашей национальной идеи являются развитие образования и воспитания, науки и инноваций, утверждение здорового образа жизни».
В целях решения этой задачи ученые Навоийского отделения Академии наук и преподаватели Навоийского государственного педагогического института на основании совместно подготовленной программы «Подготовка модераторов по инновационной педагогике» 10-12 февраля 2021 года провели семинар-тренинг для 24 учителей-методистов общеобразовательных школ Нуратинского района Навоийской области.
Целью программы является повышение знаний школьных учителей об инновационных механизмах обучения и воспитания учеников. В этом деле большое внимание уделено формированию у преподавателей навыков организации личностноориентированной инновационной образовательной среды с учетом индивидуальных особенностей воспитуемых молодых людей. В ходе семинар-тренинга участникам даны общие сведения о научно-теоретических основах нейропедагогики, путях и средствах организации занятий с учетом нейропсихологических и нейрофизиологических особенностей образовательно-воспитательного процесса. Отдельное внимание было обращено на внедрение в практику методов и средств организации образования, ориентированного на личность и индивид, методов нейропедагогического диагностирования обучаемого, инновационных технологий обучения – синтезированных и полимодальных технологий образования.
По итогам проведенных на основании программы занятий все ее участники 16 февраля 2021 года приняли участие на «круглом столе» с известными учеными и профессорами. Руководство отдела народного образования Нуратинского района и участники семинара-тренинга выразили благодарность организаторам и выразили желание, чтобы подобные мероприятия прошли во всех остальных школах района.