O'zR FA Polimerlar kimyosi va fizikasi instituti olimlari tomonidan Sho'rtan gaz-kimyo majmuasi suyuq sanoat chiqindilarini qayta ishlashning kompleks texnologiyasi ishlab chiqildi. Texnologiyada suspenziyani sentrifugalash va oddiy haydash usulida uch qismga - quyimolekulyar polietilen, past 130-2100S haroratda qaynovchi uglevodorodlar fraktsiyasi va kub qoldig'iga ajratish ko'zda tutilgan.
Quyimolekulyar polietilenning ba'zi fizik-kimyoviy ko'rsatkichlarini aniqlash natijasida uning kichik kristallanish darajasiga ega ekanligi va reologik tavsiflari bo'yicha molekulyar massalari 1000 atrofida bo'lgan quyimolekulyar moddalarga yaqin ekanligi qayd etilgan. Suspenziyaning suyuq qismi ko'p miqdordagi organik birikmalar, asosan, turli sikloalkanlar arallashmasidan iborat ekanligi aniqlangan. Quyimolekulyar polietilen PVX dan profilli buyumlar ishlab chiqarishda tashqi surtma moyi sifatida, rezina-bitum qoplamalari plastifikatori sifatida sinovdan o'tgan.
Uglevodorodlarning past haroratda qaynovchi fraksiyasining texnik tavsiflari dizel yoqilg'isiga qo'yiladigan talablarga yaqin ekanligi aniqlandi, shu sababli, texnologik siklda dizel yoqilg'isi ishlab chiqarishda qo'llash imkoniyati mavjud. Ishlab chiqilgan texnologiya asosida ajratib olinadigan uglevodorodlarning past haroratda qaynovchi fraksiyasi lak-bo'yoq sanoatida moyli va alkid emallari ishlab chiqarishda Nefras erituvchisi o'rnida qo'llash mumkinligi tasdiqlangan bo'lib u “LOK KOLOR SINTEZ” Qo'shma korxonasining lak-bo'yoq mahsuloti erituvchisi sifatida sinovdan o'tkazilgan. Bundan tashqari, mazkur mahsulot bo'yash oldidan tayyor emallar va bo'yoqlarni zarur qovushqoqlikkacha yetkazishda va jihozlarni bo'yashda foydalanilgan materiallar, bo'yash asboblari va boshqalarni tozalashda erituvchilar sifatida qo'llanishga tavsiya etiladi.
Chiqindilarning suyuq fraktsiyasini haydashdan hosil bo'lgan kub qoldig'i va quyimolekulyar polietilen bitum aralashmalari erituvchisi sifatida qo'llanilgan, natijada bitumning mustahkam va plastik strukturasi hosil bo'lishi ko'rsatilgan. Kub qoldig'ining gudronning dispers muhitida destruktsiyasiz tez va yaxshi erishi, yuqori va quyi haroratlarda mustahkamlik va elastiklikni saqlab qoluvchi struktura hosil qilishi, arzon texnologik material ekanligi isbotlandi.
Ishlab chiqarishning texnologik sxemasi va texnologik jihozlarga bo'lgan talablar ishlab chiqilgan. Olib borilgan texnik-iqtisodiy hisoblashlar natijasida yiliga 1000 tonnagacha chiqindini qayta ishlash quvvatiga ega bo'lgan qurilmani o'rnatishning maqsadga muvofiq ekanligi ko'rsatildi. Yiliga 200 tonna miqdordagi chiqindini bitum gidroizolyatsion materiallarni olgan holda qayta ishlash texnologiyasi “Wide Steel Round” MChJ da joriy etildi.
Mazkur chiqindisiz va energiya tejovchi texnoologiya sanoat chiqindisini yo'q qilish va mahalliy import o'rnini qoplovchi va eksportga yo'naltirilgan mahsulot turining kengayishiga imkon yaratadi. Ishlab chiqilgan texnologiya asosida Sigler-Natta katalizatorlari ishtirokida polietilen olish borasida faoliyat olib boruvchi boshqa turdosh korxonalarda foydali mahsulotlarni olishda keng qo'llanilish mumkin. Bunda chiqindining to'liq qayta ishlanishiga erishilib, atrof-muhitga chiqindini yondirishdan hosil bo'ladigan zararli ta'sir kuzatilmasligi va asosiy texnologiyaning iqtisodiy samaradorligi ortishi ta'minlanadi.
Mazkur ishlanma O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 14-iyuldagi PQ-3855-son “Ilmiy va ilmiy-texnikaviy faoliyat natijalarini tijoratlashtirish samaradorligini oshirish bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida”gi Qaroriga muvofiq tijoratlashtiriladigan ishlanmalar ro'yxatiga kiritilgan.

Учеными Института химии и физики полимеров Академии наук РУз разработана комплексная технология переработки жидкого отхода низкомолекулярного полиэтилена из промышленных отходов Шуртанского газо-химического комплекса. Технология предусматривает разделение суспензии на три части методом центрифугирования и простой перегонки с получением низкомолекулярного полиэтилена, низкокипящей фракции углеводородов 130-210°С и кубового остатка.
Низкомолекулярный полиэтилен. Исследованы некоторые физико-химические характеристики низкомолекулярного полиэтилена и установлено, что образцы имеют низкую степень кристалличности и по своим реологическим свойствам ведут себя как низкомолекулярные вещества, примерная молекулярная масса которых около 1000. Установлено, что жидкая часть суспензии представляет собой смесь большого числа органических соединений, в основном различных циклоалканов. Низкомолекулярный полиэтилен апробирован в качестве внешней смазки при производстве профильных изделий из ПВХ и в качестве пластификатора резинобитумных покрытий.
Низкокипящая фракция углеводородов. Технические характеристики низкокипящей фракции практически соответствуют требованиям, предъявляемым к дизельному топливу, в связи с этим, показана возможность использования в технологическом цикле производства дизельного топлива. Доказана возможность применения низкокипящей фракции отхода, низкомолекулярного полиэтилена, выделяемой по разработанной технологии, в лакокрасочной промышленности в качестве заменителя растворителя Нефрас при производстве масляных и алкидных эмалей. Продукт прошёл апробацию в качестве растворителя лакокрасочной продукции на Совместном предприятии «LOK KOLOR SINTEZ». Продукт также рекомендован в качестве разбавителя готовых эмалей и красок, для доведения до рабочей вязкости перед окрашиванием и для замывки использованного при окраске оборудования, материалов, окрасочного инвентаря и др.
Кубовый остаток, образующийся при перегонке жидкой фракции отходов и низкомолекулярный полиэтилен применены в качестве растворителя битумных смесей, в результате показано, что формируется прочная и пластичная структура битума. Доказано, что кубовый остаток быстро и хорошо растворяется в дисперсионной среде гудрона без деструкции, образовывает такую структурную сетку, которая сохраняет прочность и эластичность при высоких и низких температурах; имеет низкую стоимость и является технологичным материалом.
Разработана технологическая схема производства, сформулированы требования к технологическому оборудованию. Проведенные технико-экономические расчеты показали целесообразность строительства установки по переработке отхода мощностью до 1000 т/год. Технология переработки отхода низкомолекулярного полиэтилена с получением битумных гидроизоляционных материалов внедрена на ООО «Wide Steel Round» в объеме 200 т/год.
Данная безотходная и энергосберегающая технология позволяет утилизировать промышленные отходы и расширить ассортимент отечественной импортозамещающей и экспортоориентированной продукции. Разработанная технология может найти широкое применение при получении полезных продуктов, используемых в аналогичных производствах полиэтилена на катализаторах Циглера-Натта. При этом обеспечивается полная переработка отхода, исключается вредное воздействие на окружающую среду при сжигании отхода, повышается эффективность и доходность основной технологии.
Данная работа вошла в Перечень разработок, подлежащих коммерциализации в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан ПП № 3855 от 14.07.2018 г. «О дополнительных мерах по повышению эффективности коммерциализации результатов научной и научно-технической деятельности».