Sohibqiron Amir Temur va Temuriylar
Mustaqillikka erishishimiz bilanoq boy ma’naviy merosimiz, milliy-qadriyatlarimiz, shu jumladan ulug‘ bobomiz Sohibqiron Amir Temur va Temuriylar tarixini chuqur o‘rganilmoqda. Amir Temur merosini o‘rganish bo‘yicha Yevropa va Sharq tillarida mingdan ziyod yaqin kitoblar yozilgan, ko‘pdan-ko‘p suratlari ishlangan. Amir Temur o‘z avlodlariga nafaqat katta saltanatni, ayni vaqtda yaxshi an’analarni ham meros qoldirdi. Barcha Temuriylar Amir Temurning obodonchilik, mamlakatni adolat bilan boshqarish, ilm-fan, madaniyat, san’at sohalaridagi ishlarini davom ettirdilar.
Sohibqiron Amir Temur va Temuriylar hukmronligi bilan bog‘liq siyosiy, iqtisodiy, madaniy va ma’naviy hayotning barcha jabhalarida rivojlanishlar davri bo‘ldiki, bu davr jahon miqyosida Temuriylar renessansi  deya e’tirof etilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Temuriylar tarixi davlat muzeyi tashkil etilganining 23 yilligiga bag‘ishlab,  joriy yilning 18-oktabr kuni o‘tkazilgan “Temuriylar davrida ilm-fan va madaniyat rivojini o‘rganish va targ‘ib qilishning umumbashariy ahamiyati” mavzuidagi Respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi aynan yuqoridagi fikrlarni inobatga olgan tadbirlardan biridir.
O‘zR FA Temuriylar tarixi davlat muzeyi direktori, t.f.n. X.T.Fayziev kirish so‘zi bilan konferensiyani ochib berdi. Konferensiyaning yalpi majlisida yurtimizning taniqli olimlari va yozuvchilari o‘zlarining ma’ruzalari bilan qatnashdilar.
Yalpi majlisdan so‘ng konferensiya o‘z ishini “Temuriylar davri yozma yodgorliklari: manbashunoslik va tarixshunoslik masalalari”, “Davlat va jamiyat boshqaruvi: arxitektura va bunyodkorlik ishlari; harbiy-siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar” hamda “Temuriylar davri renessansi: ilm-fan va madaniyat, muzeyshunoslik muammolari” mavzularidagi sho‘’balarda davom ettirdi.

С обретением независимости всесторонне изучаются богатое наследие, национальные традиции нашего народа, в частности история нашего великого предка Сахибкирана Амира Темура и Темуридов. По изучению наследия Амира Темура на европейских и восточных языках написано более тысячи книг, нарисованы множества портретов. Своим наследникам Амир Темур оставил не только огромную империю, а также добрые традиции. Все Темуриды продолжили деятельность Амира Темура по благоустройству, справедливому управлению государством, также в сферах науки, культуры и искусства.
Период правления Сахибкирана Амира Темура и Темуридов обуславливается развитием всех сфер политической, экономической, культурно-духовной жизни и в мировом масштабе данный период признается как Темуридский Ренессанс.
Республиканская научно-практическая конференция на тему «Общемировое значение изучения и продвижения развития науки и культуры в эпоху Темуридов», организованная 18 октября текущего года, в честь 23-летия создания Государственного музея истории Темуридов Академии наук Республики Узбекистан является мероприятием, отражающим в себе вышеперечисленные воззрения.
Директор Государственного музея истории Темуридов АН РУз, к.и.н., Х.Т. Файзиев открыл конференцию с вступительной речью. В пленарной сессии конференции со своими докладами приняли участие видные ученые и писатели страны. После пленарной сессии, конференция продолжила свою работу в секциях на темы «Письменные памятники эпохи Темуридов: вопросы источниковедения и историографии», «Государственное и общественное управление: архитектурные и созидательные работы», «Военно-политические и социально-экономические реформы» и «Ренессанс эпохи Темуридов: проблемы науки и культуры, музееведения».