Quyosh energetikasi: ustuvor tadqiqotlar va rivojlanish istiqbollari
Joriy yil 24-25-dekabr kunlari O‘zR FA Fizika-texnika va Materialshunoslik institutlari tomonidan “Quyosh energetikasi: ustuvor tadqiqotlar va rivojlantirish istiqbollari” mavzusida Xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazildi. Unda respublikamizning yetakchi olimlari, yosh tadqiqotchilar hamda xorijiy mutaxassislar ishtirok etdi.
Anjuman ishida Quyosh energiyasidan foydalanish sohasidagi ustuvor ilmiy yo‘nalishlar, uning bugungi kundagi holati va rivojlanish tendensiyalari, ushbu yo‘nalishda xalqaro ilmiy hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilindi.
Shuningdek, anjuman doirasida loyihalashtirilgan va ishlab chiqarilgan Quyosh panellari, suv isitgichlari, asboblar va materiallar ko‘rgazmasi, yosh olimlar va doktorantlar uchun "Energiya ta’minoti va Quyosh energiyasi sohasidagi dunyo nashriyotchilari va agregatorlarining elektron ilmiy manbalari" mavzusida master-klass ham bo‘lib o‘tdi.

24-25 декабря 2019 г. Физико-технический институт и Институт материаловедения Академии наук Республики Узбекистан провели Международную научно-практическую конференцию «Солнечная энергия: приоритетные исследования и перспективы развития». В работе конференции приняли участие ведущие ученые, молодые исследователи и зарубежные специалисты.
На конференции обсуждались приоритетные научные направления в области солнечной энергетики, ее современное состояние и тенденции развития, возможности международного научно-технического сотрудничества в этой области.
Программа Конференция также включала выставку солнечных панелей, водонагревателей, инструментов и материалов, разработанных и изготовленных научными учреждениями АН РУз. В рамках конференции был проведен мастер-класс для молодых ученых и докторантов на тему «Электронные научные ресурсы мировых издателей и агентов в области энергетики и солнечной энергии».