2021-yilning 17-18-iyun kunlari Nukus shahrida Hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo‘lib o‘tdi. Ishtirokchilar tabiiy va mineral resurslarni qayta ishlash, neft va gaz, kimyo, elektroenergetika, qurilish hamda elektrotexnika sanoatida o‘z faoliyatini olib boradigan korxona, tashkilot va kompaniyalarning mahsulotlari bilan tanishish imkoniga ega bo‘ldilar. Yarmarkada O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi ham o‘z ishlanmalari bilan qatnashdi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi poytaxtining aholisi va mehmonlari Bo‘limning quyidagi mahsulotlar namunalari bilan qiziqdilar. Bular “Vaush” konining kvars qumlari, dolomit va bentonitladir. Birinchi noma'dan foydali qazilmani qurilish va shisha sanoatida xom ashyo sifatida qo‘llash mumkin. Ikkinchisini – olovbardosh materiallar ishlab chiqarishda keng qo‘llanadigan magenzitni olish hamda undan sof magniy ajratib olish uchun. Uchinchisi esa kukunsimon shaklida - yog‘larni tozalash va oqartirishda foydalanish uchun.
Shuni ta'kidlash joizki, bentonit namlikni shimib olib saqlaydigan sorbent hisoblanadi. Uning ushbu xususiyati qishloq xo‘jaliki ekinlarining urug‘larini, ayniqsa chigitni, bentonit kukuni bilan qobiqlab ekish texnologiyasini yaratishga asos bo‘ldi. Ushbu konning bentonitini neft-gaz quduqlarini burg‘ulashda faol yuvuvchi suyuqliklar sifatida foydalanish ham mumkin.
Bundan tashqari, Bo‘lim olimlari tomonidan ishlab chiqilgan texnologiya yordamida Toshqazgan koni ma'danidan olingan elektrotexnika, metallurgiya va kimyo sanoatida foydalanishga yaroqli bo‘lgan grafit namunalari va boshqa mahsulotlar taqdim etildi.

17-18 июня 2021 г. в г.Нукусе прошла Территориальная межотраслевая промышленная ярмарка. Посетители смогли ознакомиться с продукцией предприятий, организаций и компаний, занятых в нефтегазовой, химической промышленности, сферах строительства, электроэнергетики и электротехники, а также переработки природных и минеральных ресурсов. На ярмарке свои новые разработки представило и Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан.
Участников Ярмарки заинтересовали следующие образцы продукции Навоийского отделения АН РУ: - кварцевые пески, - доломит и - бентонит месторождения «Вауш». Первое нерудное полезное ископаемое можно использовать в качестве сырья в строительстве и производстве стекла. Доломит пригоден для получения магнезита, широко используемого при производстве огнеупорных материалов, а также извлечения из него чистого магния.
Бентонит был представлен в виде порошка для отбеливания и очистки масел. Следует отметить, что бентонит является также отличным сорбентом, способным впитывать и удерживать влагу. Это его свойство стало основой для разработки учеными Отделения технологии посева капсулированных порошком бентонитовой глины семян сельскохозяйственных культур, в частности, семян хлопчатника. Бентонит данного месторождения можно использовать и в качестве активной промывочной жидкости при бурении нефтегазовых скважин.
Кроме того, Навоийским отделением были представлены на Ярмарке образцы пригодного для применения в электротехнике, металлургии и химической промышленности графита, получаемого обогащением руды из месторождения Тасказган при помощи разработанной учёными Отделения технологии, и другая продукция.
Участие в подобных межотраслевых мероприятиях позволяет укреплять связи академической науки и производства различных регионов Узбекистана и рекламировать новые разработки Навоийского отделения.