O‘zR FA Botanika instituti Geobotanika laboratoriyasi ilmiy xodimlari “Qoraqalpogʻiston Respublikasining oʻsimliklar qoplami va yaylov resurslarining zamonaviy holatini baholash” dasturi, shuningdek, Botanika instituti va Xitoy Fanlar akademiyasining Shinjang (Xinjiang) Ekologiya va geografiya instituti oʻrtasida tuzilgan “Orolboʻyi hududining ishqoriy shoʻrlangan yerlarini ekologik boshqarish” mavzusidagi xalqaro grant, Oʻzbekiston botaniklari jamiyati tomonidan bajarilayotgan “Orol dengizining qurigan tubi oʻsimlik qoplamini chuqur tadqiq etish asosida hudud florasining zamonaviy roʻyxatini shakllantirish, raqamli ma’lumotlar bazasi va genofond kolleksiyalarini yaratish” loyihasi doirasida Qoʻngʻirot, Moʻynoq tumanlari – Ustyurtning sharqiy chinki va Orol dengizining qurigan tubi hududlarida dala ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirishdi.
Dala tadqiqotlari davomida sharqiy chinkda tarqalgan yaylоv xillarini gоrizоntal, rel’ef va edafik оmillarga nisbatan oʻzgaruvchanligini aniqlash uchun Akbulak, Kabanbay, Kurganshakala, Kassarma, Duana geоgrafik punktlarida 5 ta prоfil asоsida 26 ta dala kоrrektirоvkasi qilindi, sharqiy chinkning kalit hududlarda hamda Orol dengizi qurigan tubida 100 dan ortiq geobotanik qaydnomalar toʻldirildi. Tadqiqot hududining floristik va fitosenotik xilma-xilligi oʻrganildi, u yerda tarqalgan bugʻdoyiqzor, efedrazor, shuvoqzor, quyrovuqzor, buyurgʻunzor va oqboyalishzor yaylov tiplariga mansub yaylov xillarining kechki bahorgi-yozgi hosildorligini aniqlash uchun transektlar tashlandi, shu hududda tarqalgan yaylovlarining yaylov xillarining joylashgan joyi, suv bilan ta’minlangani, tuproq qatlami xususiyati, loyiha boʻyicha qoplanish darajalari, oʻsimliklarning landshaft turlari, ularning joylashuvi, zichligi, zaharli va begona oʻsimliklarning mavjudligi, ozuqa massasining hosildorligi, yaylovlarning payhonlanish darajasi, kabi ma'lumotlar asosida birlamchi dala-kadastr ma’lumotlari toʻplandi. Kolleksiya qilish uchun Fritillaria karelini, Astragalus amarus urugʻlari yigʻildi, Lazareva orolidagi oʻsimliklar qoplami boʻyicha ma’lumotlari toʻplandi, Orol dengizi qurigan tubini toʻr tizimli xaritalash uchun gerbariy materiallari yigʻildi.
Laboratoriya ilmiy xodimlari tomonidan dala tadqiqot hududlaridan toʻplangan ma’lumotlar asosida Qoraqalpogʻiston Ustyurti Sharqiy chink yaylovlarining tasnifi, “Yaylovlar xaritasi”, “Yaylovlar sigʻimi xaritasi” “Yaylovlardan mavsumiy foydalanish xaritasi” ishlab chiqiladi va tavsiflanadi.
Qoraqalpogʻiston Ustyurti Sharqiy chink yaylovlarining davlat kadastri tuziladi. Shuningdek, Orol dengizining qurigan tubi florasining zamonaviy roʻyxati shakllantiriladi. Senopopulyatsiyalarning ontogenetik strukturalari, tiplari, qarish va tiklanish indekslari, ekologik optimumi kabi koʻrsatkichlari asosida kamyob va endem oʻsimliklar populyatsiyalarining zamonaviy holati baholanadi. “Orolqum” milliy tabiat bogʼi yuksak oʻsimliklarining hudud boʻylab tarqalishini aks ettiruvchi toʻr tizimli xaritasi yaratiladi.

Для выполнения поставленных задач по программе «Оценка современного состояния растительного покрова и пастбищных ресурсов Республики Каракалпакстан», одновременно за счет международного гранта между Институтом ботаники Академии наук Республики Узбекистан и Синьцзянским институтом экологии и географии Китайской академии наук по теме «Экологический менеджмент солонцеватых солончаков Приаралья», а также выполнение задач по проекту № AL-6322041306 « Формирование современного списка флоры района на основе углубленного изучения растительности осушенного дна Аральского моря, создание цифровой базы данных и коллекций их генофонда» со стороны Ботанического общества Узбекистана, научным составом Лаборатории геоботаники Института ботаники АН РУз были проведены полевые научно-исследовательские работы в Восточном чинке Каракалпакского Устюрта и на осушенном дне Аральского моря, расположенные в Кунградском и Муйнакском районах.
В ходе полевых исследований были проведены следующие работы:
- Скорректировано 26 полей на основе 5 профилей в географических пунктах Акбулак, Кабанбай, Курганшакала, Кассарма, Дуана для определения изменчивости типов пастбищ, распространенных в Восточном чинке, в зависимости от горизонтальных, рельефных и эдафических факторов;
- Выполнено более 100 геоботанических описаний на ключевых участках Восточного чинка и на осушенном дне Аральского моря. Изучено флористическое и фитоценотическое разнообразие района исследований;
- Заложены трансекты для определения поздне-весенне-летней продуктивности пастбищных разностей, относящихся к распространенным в Восточном чинке пастбищам пырейного, эфедрового, полынного, кейрукового, биюргунового и белобоялышевого типа;
- Получены данные о расположении типов пастбищ, обводнённости и характеристиках почвы, проективного покрытия, ландшафтных видов растений и их расположении и плотности, наличии ядовитых и чужеродных растений, об урожайности поедаемой массы, степени деградации и др. На основе полученных результатов были собраны первичные полевые кадастровые данные для генофонда Восточного чинка.
- Собраны для коллекции семена Fritillaria karelini, Astragalus amarus;
- Получена информация о растительном покрове острова Лазарева;
- Собраны гербарные материалы для сеточного картирования осушенного дна Аральского моря.
На основе данных, собранных и систематизированных научными сотрудниками Лаборатории геоботаники Института ботаники АН РУз с участков полевых исследований, разработана классификация пастбищ Восточного чинка Каракалпакского Устюрта и созданы: - «Карта пастбищ», - «Карта ёмкости пастбищ» и - «Карта сезонного использования пастбищ», а также будет создан Государственный кадастр пастбищ Восточного чинка Каракалпакского Устюрта, сформирован современный перечень флоры осушенного дна Аральского моря, оценено современное состояние популяций редких и эндемичных видов растений по таким показателям, как онтогенетические структуры, типы, индексы старения и регенерации, экологический оптимум ценопопуляций. Кроме того, будет создана сеточная карта, отражающая распределение высших растений на территории Национального природного парка «Оролкум».