Qoraqalpogʻiston Respublikasi Beruniy viloyati hududida joylashgan Aqshaxon-qal'a aholi punkti Qadimgi Xorazmning oʻng qirgʻogʻidagi yirik yodgorlik hisoblanadi. Yodgorlik 1956-yilda ochilgan, 1995-yildan boshlab Qoraqalpoq-Avstraliya arxeologik ekspeditsiyasi tomonidan tadqiqot ishlari olib borilmoqda.
Qadimgi turar-joy ikki qismdan - Yuqori va Quyi shaharlardan iborat bo'lib, bir-biriga o'ralgan qal'a devorlarining ikki kvadrat shaklidagi tuzilishga ega. Aqshaxon-qal'aning yuqori va quyi shaharlari umumiy mudofaa tizimini tashkil qiladi, yodgorlik reja bo'yicha maydonga yaqin joylashgan. Yuqori shaharda uchta arxeologik yodgorlik mavjud: marosim majmuasi; markaziy monumental bino; qazishmaning janubi-sharqiy burchagida joylashgan qal'a yoki saroy.
Ular orasida, ayniqsa, turar-joyning marosim majmuasini alohida ta'kidlash kerak, uning yo'laklari devorlarida O'rta Osiyoda eng qadimiy bo'lgan devor rasmlari topilgan. Aqshaxon-qal'aning noyob devor rasmlari miloddan avvalgi II asrga tegishli. Bugungi kunga qadar mazkur kartina O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi laboratoriyasida mamlakatimiz va xorijiy restavratorlar tomonidan restavratsiya qilinmoqda.
Keyingi yillarda olib borilgan izlanishlar natijasida darvozaning ikki tomonida qurilgan kirish va chiqishlar aniqlangan, ya’ni bunday inshoot Qadimgi Xorazmning ilk manzilgohlaridan topilgan. Tashqi tomondan, darvozalar tashqi darvoza labirint bilan himoyalangan. Darvoza istehkomi, butun shahar kabi, ikki tomonlama proteizm bilan o'ralgan edi. Qazishmalar natijasida darvozaning ikki tomonida qurilgan kirish va chiqish panduslari topildi. Yuqori shaharning janubi-sharqiy darvozasi va ichki makonining kirish labirintida panduslarning mavjudligi o'ziga xos qurilish inshooti bo'lib, u hali Qadimgi Xorazm shaharsozlikda qayd etilmagan.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Prezidiumi raisi, prof. M.Jumanov Qoraqalpog‘iston bo‘limining arxeologik bazasida bo‘lib, u yerda ekspeditsiya a’zolari prof. Alison Betts Sidney universiteti (Avstraliya) va PhD Aisulu Iskanderova (O'zR FA Qoraqalpog‘iston bo‘limi) uchrashdi.
Tashrif chog‘ida arxeologlar O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi raisini Yevropaning yetakchi ilmiy laboratoriyalari restavratorlari Natasha Akin va Xelen Blanpin tomonidan amalga oshirilgan Aqshaxon-qal’aning noyob devoriy rasmlarini restavratsiya qilish jarayoni bilan tanishtirdilar. Restavratorlar Paradeisos turkumidagi devoriy rasmlar restavratsiya ishlarini yakunladilar. Paradeisos mavzusi hayvonlar va qushlar yashaydigan bog' yoki o'rmon landshaftini tasvirlaydi. Devor rasmlarining uchta bo'lagi: keklik qushi tasviri, "Paradeisos" dan kulan va "Xudolar" turkumidan 2010-66A parchasi to'liq tiklandi va endi ularni ko'rgazmaga qo'yish mumkin.

Городище Акшахан-кала, расположено на территории Берунийского района Республики Каракалпакстан, и является крупным памятником правобережного Древнего Хорезма. Памятник был открыт в 1956 году, с 1995 года исследования проводит Каракалпакско-Австралийская археологическая экспедиция.
Городище состоит из двух частей - Верхнего и Нижнего города и имеет структуру в виде двух, вписанных друг в друга квадратов крепостных стен. Верхний и Нижний город Акшахан-калы составляют общую оборонительную систему, памятник в плане близок к квадрату. В Верхнем городе расположены три археологических объекта: церемониальный комплекс, условно «храм»; центральное монументальное здание; цитадель или дворец, расположенный в юго-восточном углу раскопа.
Среди них нужно особо отметить Церемониальный комплекс городища, на стенах коридора которого были обнаружены настенные росписи, являющиеся самыми древними на территории Центральной Азии. Уникальные настенные росписи Акшахан-калы датируется II в. до н. э. На сегодняшний день роспись реставрируется отечественными и зарубежными реставраторами в лаборатории Каракалпакского отделения Академии наук РУз.
В результате исследований, проведенных в последние годы, были обнаружены въезды и выезды, построенные по обеим сторонам ворот, то есть такое сооружение было обнаружено среди первых поселений Древнего Хорезма. С внешней стороны ворота были защищены внешним предвратным лабиринтом. Предвратное укрепление, как и весь город, была опоясана двойной протейхизмой. Результатом раскопок было обнаружение входного и выходного пандусов, которые были построены по обеим сторонам ворот, то есть такое сооружение является одним из первых, встречающихся в поселениях Древнего Хорезма. Наличие пандусов в предвратном лабиринте юго-восточных ворот и внутреннем пространстве Верхнего города является своеобразной строительной конструкцией, которая на данный момент не была зафиксирована в градостроительстве Древнего Хорезма.
Председатель Президиума Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан, проф. М.А.Джуманов посетил археологическую базу Каракалпакского отделения, где встретился с содиректорами экспедиции проф. Алисон Беттс из Сиднейского университета (Австралия) и к.и.н. Айсулу Искандеровой (ККО АН РУз). В ходе визита археологи ознакомили Председателя ККО АН РУз с процессом реставрации уникальных настенных росписей Акшахан-калы, выполняемые реставраторами ведущих европейских научных лабораторий Наташей Акин и Элен Бланпен. Реставраторы завершили работу над росписями из серии «Paradeisos». Тема Paradeisos изображает сад или лесной пейзаж, заселенный животными и птицами. Растения кажутся фантастическими, но птицы и животные могут быть признаны в качестве видов, обитающих в нашем регионе. Три фрагмента настенных росписей: изображение птицы-кеклика, кулана из «Paradeisos» и фрагмент 2010-66A из серии Богов были полностью восстановлены и теперь могут быть выставлены на экспозицию.