Bugun, 22-dekabr kuni Milliy matbuot markazida Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi huzuridagi Oʼzbekistonning eng yangi tarixi masalalari boʼyicha Muvofiqlashtiruvchi-metodik markazi masʼullari ishtirokida matbuot anjumani tashkil etildi. Unda soʼnggi yillarda Oʼzbekistonning eng soʼnggi tarixini oʼrganish masalalari boʼyicha olib borilayotgan ilmiy izlanishlar haqida maʼlumot berildi.
“Markaz jamoasi uncha katta boʼlmasada, ilmiy tashkilotlarning 2020-yildagi ilmiy-innovatsion faoliyati natijalari reytingiga koʼra jami 105 ta ilmiy tashkilotlarning 27 yoʼnalishi boʼyicha 75 ta koʼrsatkichdan 67 oʼrinni egalladi” – deydi Markaz direktori o`rinbosari Feruza O`sarova.
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi huzuridagi Oʼzbekistonning eng yangi tarixi boʼyicha Jamoatchilik kengashi aʼzolari, Fanlar akademiyasining Tarix instituti, Markaz hamda oliy taʼlim tizimida faoliyat olib borayotgan yetakchi olimlar tomonidan ikki kitobdan iborat “Oʼzbekiston tarixi (1917–1991 yillar)” fundamental tadqiqoti 2019-yilda chop etildi. Fanlararo yondashuv asosida rus tilida 2018-yili “Oʼzbekistonning eng yangi tarixi” darsligi yaratildi. Ushbu darslik MDH mamlakatlarida eng yangi tarix boʼyicha dastlabki darsliklardan biri boʼlib, 2020-yilda qayta ishlangan va toʼldirilgan 2-nashri ham chop etildi.
Markaz tomonidan tayyorlangan “Аrxivshunoslik” darsligi, “Muzeyshunoslik”, “Harakatlar strategiyasini “case-study” interaktiv uslubida oʼrganish” kabi oʼquv qoʼllanmalar chop qilindi. Mazkur adabiyotlar tayyorlanishida turli OTMdagi oʼqituvchilar, ITMdagi olimlar va bevosita amaliyotda faoliyat olib borayotgan mutaxassislar muallif sifatida jalb qilinganligi bilan ham eʼtiborlidir. Shuningdek, oʼrta taʼlim maktablarining 11-sinf va oʼrta-maxsus, kasb-hunar taʼlimi muassasalari oʼquvchilari uchun “Oʼzbekiston tarixi (Mustaqillik davri)” darsligi chop etildi.
“Oʼzbekiston eng yangi tarixining dolzarb masalalari” jurnali nashr etilmoqda. 2020 yilda Markaz tomonidan bir qator vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda tayyorlangan “Oʼzbekiston xalqining fashizm ustidan qozonilgan gʼalabaga qoʼshgan hissasi” nomli kitob-albom oʼzbek, rus va ingliz tillarida (Toshkent: Oʼzbekiston, 2020. – 320 b.) chop etildi. 2021-yilda vazirliklar va muassasalar bilan birgalikda" Oʼzbekiston ikkinchi jahon urushi davrida" nomli kitob-albom tayyorladi. Mazkur kitob-alьbom oʼzbek, rus va ingliz tillarida chop etilgan. ( Toshkent : Oʼzbekiston, 2021. – 278 bilan. )
Soʼnggi 5 yilda Markaz ilmiy xodimlari tomonidan 67 maqola (25 tasi xorijda) va 133 ta tezis (ulardan 31 tasi xorijda), 28 ta monografiya, darslik, oʼquv qoʼllanmalar nashr etilgan. Shuningdek, Markazda chop etilgan 1 ta darslik va 2 ta oʼquv qoʼllanmaga 3 ta mualliflik guvohnomalari olingan.
Xalqaro ilmiy aloqalar faollashmoqda, 2017–2021-yillar davomida Germaniya, Rossiya, Belarus Respublikasi ilmiy tadqiqot hamda jamoat muassassalari bilan hamkorlik toʼgʼrisida memorandumlar, shartnomalar imzolandi. Hamkorlik doirasida xalqaro davra suhbatlari, konferensiyalar, seminarlar oʼtkazilmoqda, qoʼshma nashr ishlari tayyorlanmoqda.

Пресс-конференция по новейшей истории Узбекистана
22 декабря 2021 г. в Национальном пресс-центре прошла пресс-конференция с участием сотрудников Координационно-методического центра по вопросам новейшей истории Узбекистана при Академии наук РУз. Представителям СМУ была представлена информация об исследованиях, проведенных в последние годы по изучению новейшей истории Узбекистана.
«Несмотря на то, что штат Центра невелик, 2020 году в рейтинге по результатам научно-инновационной деятельности научных организаций по 27 направлениям среди 105 научных организаций республики Центр занял 67 место», - сказала заместитель директора Центра Феруза Усарова.
2019 году опубликовано фундаментальное исследование “Ўзбекистон тарихи (1917–1991 йиллар)” (“История Узбекистана (1917–1991 гг.)” в двух томах, совместно подготовленное членами Общественного совета по новейшей истории Узбекистана, учеными Института истории, Координационно-методического центра по вопросам новейшей истории Узбекистана при АН РУз, а также специалистами системы высшего образования Узбекистана. В 2018 году опубликован учебник «Новейшая история Узбекистана», созданный на основе междисциплинарного подхода. Следует отметить, что это один из первых учебников по новейшей истории в странах СНГ. В 2020 году было осуществлено его 2-ое издание уже в переработанном и дополненном формате.
Координационно-методическим центром по вопросам новейшей истории Узбекистана подготовлены учебник «Архивоведение» и учебные пособия  «Музееведение», “Ҳаракатлар стратегиясини “case-study”  интерактив услубида ўрганиш”. Примечательно и то, что при подготовке книг в качестве авторов были привлечены преподаватели ВУЗов, ученые НИУ и специалисты, непосредственно работающие в этих сферах.   Также был издан учебник «История Узбекистана (период независимости)» для учащихся 11-х классов средних общеобразовательных школ и учреждений средне-специального, профессионального образования.
Центр издает научно-теоретический журнал «Актуальные проблемы новейшей истории Узбекистана». В 2020 году Центр выпустил книгу-альбом «Вклад народа Узбекистана в Победу над фашизмом», подготовленную совместно с рядом министерств и ведомств на узбекском, русском и английском языках (Ташкент: Узбекистан, 2020. - 320 с.). В 2021 году Центр выпустил книгу-альбом «Узбекистана в период Второй мировой войны», подготовленную совместно с рядом министерств и ведомств на узбекском, русском и английском языках (Ташкент: Узбекистан, 2021. – 278 с.).
За последние 5 лет сотрудниками Центра опубликовано 67 статей (25 за рубежом) и 133 буклета (из них 31 за рубежом), 28 монографий, учебников, учебных пособий. На 1 учебник и на 2 учебных пособия, изданных в Центре, были получены авторские удостоверения.
Активно развиваются международные научные связи Центра, в период 2017 – 2021 годы подписаны Меморандумы и Соглашения о сотрудничестве с научными и общественными учреждениями Беларуси, России и Германии. В рамках сотрудничества проводятся международные круглые столы, конференции, семинары, осуществляются совместные издания.