2021-yil 20-may kuni Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Materialshunoslik institutida "Yangi materiallar va geliotexnologiyalar" mavzusida Xalqaro ilmiy konferensiyasini oʼz ishini boshladi.
Konferensiyaning maqsadi yangi materiallar, geliotexnologiyalar va qayta tiklanadigan energiya manbalarini yaratish, takomillashtirish va ulardan foydalanish masalalarini tahlil qilish, muhokama etish va ilmiy asoslangan tavsiyalarni ishlab chiqishdan iboratdir.
Konferensiya ishida xususiyatlari oldindan belgilangan koʼp funksional materiallarni yaratish, ushbu materiallardan mahsulot ishlab chiqarishning ilgʼor texnologiyalari, shuningdek, geliotexnologiyalar va qayta tiklanadigan energiya manbalaridan amaliy foydalanish masalalariga bagʼishlangan AQSh, Germaniya, Frantsiya, Janubiy Koreya, Rossiya, Belorussiya va Oʼzbekiston olimlarining ilmiy maʼruzalari tinglanmoqda.
Konferensiya doirasida Oʼzbekistonda birinchi marta tashkil etilayotgan "Yashil texnologiyalar vodiysi" ilmiy-texnologik Konsortsiumining taqdimoti oʼtkazildi va uning asosiy maqsadi vodorod energetikasi texnologiyalari, karbon tolalarini olish usullari, oʼta oʼtkazuvchan materiallar va xususiyatlari oldindan belgilangan materiallar sohasida ekologik toza texnologiyalarni ishlab chiqish, sinash, sanoat-tajriba sinovlarini oʼtkazish boʼyicha hamkorlikdagi mega-loyihalarni amalga oshirishdir.
Konsortsium Fanlar akademiyasi, Innovatsion rivojlanish vazirligi va "Oʼzkimyosanoat" AJ tashabbusi bilan tashkil etilmoqda.
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Materialshunoslik instituti, Yadro fizikasi instituti, Ion-plazma va lazer texnologiyalari instituti hamda Fizika-texnika institutlari, I.Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti, Ilgʼor texnologiyalar markazi, Toshkentdagi Turin politexnika universiteti Konsortsium ishtirokchilaridir. Shu bilan birga, Konsortsium tarkibiga kirish uchun qiziqqan boshqa ilmiy markazlar ham taklif etiladi.
Shuningdek, taqdimot doirasida ishtirokchilar uchun Institut bo'ylab press-tur ham tashkil etildi hamda olimlar tomonidan amalga oshirilayotgan ilmiy ishlanmalar bilan yaqindan tanishtirildi.

В Институте материаловедения Академии наук Республики Узбекистан 20 мая 2021 года начала свою работу Международная научная конференция «Новые материалы и гелиотехнологии».
Целью конференции является анализ, обсуждение и выработка, научно-обоснованных рекомендации по вопросам создания, совершенствования, применения новых материалов, гелиотехнологий и возобновляемых источников энергии.
В программу конференции включены научные доклады ученых из США, Германии, Франции, Южной Кореи, России, Белоруссии и Узбекистана по вопросам, связанные с созданием многофункциональных материалов с заданными свойствами, прорывными технологиями изготовления изделий из этих материалов, а также практического применения гелиотехнологий и возобновляемых источников энергии.
В рамках конференции проведена презентация первого в Узбекистане научно-технологического Консорциума «Долина зеленых технологий», основной целью которого является реализация мега-проектов по исследованию, разработке, испытанию, опытно-промышленному внедрению экологически чистых технологий и материалов в сферах технологий водородной энергетики, получения карбонового волокна, сверхпроводящих материалов и материалов с заданными свойствами.
Консорциум создается по инициативе Академии наук, Министерства инновационного развития и АО «Узкимёсаноат».
Участниками Консорциума являются Институты Материаловедения, Ядерной физики, Ионно-плазменных и лазерных технологий и Физико-технический институт Академии наук Республики Узбекистан, Ташкентский государственный технический университет им.И.Каримова, Центр передовых технологий, Туринский политехнический университет в городе Ташкенте. Причем Консорциум открытый и желающие научные центры могут войти в состав участников.
В ходе презентации для участников организован пресс-тур по Институту, они ознакомлены с научными разработками, выполняемыми учеными.