O‘zbekiston-Tatariston: ilmiy hamkorlik kengaymoqda
Tatariston Respublikasi Prezidenti Rustam Minnixonov boshchiligidagi delegatsiyaning O‘zbekistonga amaliy tashrifi chog‘ida hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qator kelishuvlarga erishildi.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Genomika va bioinformatika markazi va Qozon federal universiteti o‘rtasida Toshkent viloyati hokimligi va Tatariston Respublikasi hukumati oʻrtasida 2021–2022-yillarga moʻljallangan hamkorlikni kengaytirish bo’yicha “Yo‘l xaritasi” asosida o‘zaro Anglashuv memorandumi imzolandi.
Memorandum doirasida qoʻshma fundamental va amaliy ilmiy tadqiqotlar oʻtkazish, innovatsion faoliyatni birgalikda amalga oshirish, qoʻshma taʼlim va ilmiy dasturlarni ishlab chiqish va amalga oshirish, pedagogik va ilmiy xodimlarning malakasini oshirish hamda ilmiy-maʼrifiy faoliyatni takomillashtirish, shuningdek, ilmiy-tadqiqot va ilmiy-amaliy faoliyatni takomillashtirish, shu jumladan, xalqaro akademik almashinuv yo‘lga qo‘yilishi rejalashtirilgan.
shuningdek, tomonlar, O‘zbekistonda Omiks va molekulyar genetik texnologiyalar qo‘shma markazini tashkil etish imkoniyatlarini ham o‘rganadilar.

В рамках рабочего визита в Узбекистан делегации Республики Татарстан во главе с Президентом Рустамом Миннихановым был достигнут ряд договоренностей в вопросах развития сотрудничества.
В частности, между Центром геномики и биоинформатики Академии наук Республики Узбекистан и Казанским федеральным университетом подписан меморандум о взаимопонимании на основании дорожной карты по расширению сотрудничества между Хокимиятом Ташкентской области и Правительством Республики Татарстан на 2021–2022 годы.
В рамках меморандума стороны планируют проведение совместных фундаментальных и прикладных научных исследований, совместное осуществление инновационной деятельности, разработку и реализацию совместных образовательных и научных программ, повышение квалификации педагогических и научных работников и совершенствование научной и образовательной деятельности, в том числе в рамках международного академического обмена.
Стороны также будут изучать возможность создания совместного Центра омиксных и молекулярно-генетических технологий в Ташкентской области с участием Центра геномики и биоинформатики Академии наук Республики Узбекистан и Казанского (Приволжского) федерального университета.