Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi ilmiy yutuqlari koʼrgazmasi oʼtkazildi
Joriy yil 19-avgust kuni Oʼzbekiston Respublikasi mustaqilligining 31 yilligi munosabati bilan ilk bor Fanlar akademiyasi ilmiy yutuqlari koʼrgazmasi oʼtkazildi.
Ushbu koʼrgazmani oʼtkazishdan koʼzlangan asosiy maqsad – mahalliy iqtisodiyotni rivojlantirish, jumladan, qishloq xoʼjaligi, kimyo sanoati, togʼ-konchilik, farmatsevtika sohalarini rivojlantirishdagi salmoqli ilmiy hajmdor mahsulotlarni ishlab chiqarish hamda yangi texnologiyalarni tadbiq etish, mavjudlarini takomillashtirish, FА ilmiy ishlanmalari bilan keng jamoatchilikni tanishtirish.
Koʼrgazmada Fanlar akademiyasi olimlarining 200 ga yaqin ishlanmalari namoyish etildi. Jumladan, Fanlar akademiyasi hududiy boʼlimlari – Xorazm Maʼmun akademiyasi, Qoraqalpogʼiston hamda Navoiy boʼlimlari, fizika-matematika, texnika, kimyo-biologiya yo’nalishlarida qishloq xoʼjaligi, kimyo, farmatsevtika sanoati uchun ishlanmalari va gumanitar yoʼnalishdagi ilmiy muassasalar hamda muzeylarning monografiyalari, kitob-albomlari, darsliklari oʼrin egallagan.
Shuningdek, koʼzrgazmada xorijiy davlatlar elchixonalari, yirik sanoat korxonalari hamda qishloq xoʼjaligi, 10 dan ortiq vazirlik va idoralar vakillari etdi.
Mazkur koʼrgazma olimlar tomonidan yaratilayotgan ilmiy ishlanmalarni amaliyotga joriy qilish, soʼnggi ilmiy ishlar natijalari bilan keng jamoatchilikni tanishtirish, ilm-fan va ishlab chiqarish integratsiyasini taʼminlash imkonini beradi.

19 августа 2022 г. по случаю 31-летия независимости Республики Узбекистан в Академии наук РУз состоялась выставка достижений научных учреждений Академии наук Республики Узбекистан.
Основной целью выставки было обозначение вклада науки в развитие экономики, в том числе развитие сельского хозяйства, химической, горнодобывающей, фармацевтической промышленности, энергетики и других отраслей, внедрение новых и усовершенствование существующих технологий.
На выставке были представлены около 200 разработок в области физико-математических, технических, химико-биологических и социально-гуманитарных наук, в том числе из региональных отделений Академии наук - Хорезмской академии Маъмуна, Каракалпакского и Навоийского отделений. Основную часть экспонатов составляли готовые к внедрению или внедренные за годы независимости разработки и технологии для различных отраслей экономики, а также монографии, учебники, книги-альбомы для научных учреждений, ВУЗов и музеев.
С экспонатами выставки ознакомились представители министерств и ведомств, крупных промышленных предприятий и сельскохозяйственных кластеров, дипломатические представители иностранных государств.
Выставка дала возможность представить широкой общественности новейшие результаты научной деятельности ученых Академии наук Республики Узбекистан и способствовала дальнейшей интеграции науки, образования и производства.