O‘zbekiston-Malayziya: ilmiy hamkorlik
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va Malayziya ilmiy muassasalari o‘rtasida hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.
Jumladan:
O‘zR FА Materilashunoslik instituti hamda Malayziyaning Monash universiteti Kimyoviy muhandislik maktabi o‘rtasida suvni parchalab vodorod va kislorod olish uchun yangi katalizatorlar ishlab chiqish yo‘nalishida hamkorlik qilinmoqda.
OzR FА Matematika instituti va Malayziyaning University Teknologi MARA”, Northern University of Malaysia universitetlari bilan muntazam ilmiy seminarlar tashkil etiladi va birgalikda ilmiy izlanishlar olib borilmoqda.
Shuningdek, FА Matematika instituti va Malayziyaning University Malaysia Perlis (UniMAP) o‘rtasida 2024 yilda imzolangan memorandum asosida o‘zaro kadrlar almashinuvi, birgalikda ilmiy tadqiqotlar olib borish, hamkorlikda ilmiy seminarlar tashkil etish yo‘lga qo‘yilgan.
O‘zR FА Fizika-texnika instituti hamda Malayziyaning The Energy University bilan tasdiqlangan memorandum doirasida yarim o‘tkazgichli yupqa plyonkali quyosh yelementlari sohasida qo‘shma tadqiqotlar olib borilmoqda.

Узбекистан-Малайзия: научное сотрудничество
Налажено сотрудничество между институтами Академии наук Республики Узбекистан и научными учреждениями Малайзии по ряду актуальных научно-технических направлений, в том числе:
Институт материаловедения АН РУз и Факультет химической инженерии Университета Монаш (Малайзия) сотрудничают в разработке новых катализаторов для расщепления воды на водород и кислород.
Регулярно организуются научные семинары и проводятся совместные научные исследования Институтом математики имени В.И.Романовского АН РУз с двумя университетами University Teknologi MARA и Northern University of Malaysia. Также на основе Меморандума, подписанного в 2024 году между Институтом математики АН РУз и Университетом Малайзии Перлис (UniMAP), налажен взаимный обмен кадрами, проводятся совместные научные исследования и совместная организация научных семинаров.
Совместные исследования в области полупроводниковых тонкопленочных солнечных элементов проводятся в рамках Меморандума, подписанного Физико-техническим институтом АН РУз и университетом The Energy University Малайзии.