Аlisher Navoiy jamoat fondi ijrochi direktori Olimjon Davlatov Eronning Oʼzbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Hamid Naerobodiy bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Fond ijrochi direktori Oʼzbekiston va Eron ilmiy aloqalari uzoq yillarga borib taqalishini, Navoiy ijodiga fors shoirlarining taʼsiri, shoir gʼazalnavislikda Аbdurahmon Jomiy, Xusrav Dehlaviy, Hofiz Sheroziylarni oʼziga ustoz deb bilgani, “Hamsa”ni Nizomiy, Аmir Xusrav va Jomiyning forsiy dostonlariga izdoshlik qilib yozganini alohida taʼkidlab oʼtdi.
Elchi Hamid Naerobodiy ham oʼz navbatida Eronda bugungi kunda ham Аlisher Navoiy nomi bilan bogʼliq meʼmoriy inshootlar saqlab qolganiga toʼxtalib oʼtdi.
Uchrashuvda ilmiy hamkorlikni rivojlantirish, xususan, Аlisher Navoiyning oʼzbek tilidagi lirik merosini, gʼazallarini fors tiliga tarjima qilish, Erondagi Navoiy hayotligida koʼchirilgan qoʼlyozma nusxalarini Oʼzbekistonga olib kelish masalalari atroflicha muhokama qilindi.

Исполнительный директор Общественного фонда имени Алишера Навои Олимжон Давлатов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Ирана в Республике Узбекистан Хамидом Нарабади.
На встрече исполнительный директор Фонда сообщил, что научные связи между Узбекистаном и Ираном имеют многолетнюю историю, влияние персидских поэтов на творчество Навои. Известно, что поэт считал своими наставниками Абдурахмана Джами, Хусрава Дехлеви, Хафиза Шерази в газельном письме, и что Алишер Навои написал поэму «Хамса» по мотивам персидских эпосов Низами, Амира Хусрава и Джами.
Посол Хамид Нарабади, в свою очередь, отметил, что сегодня в Иране сохранились архитектурные сооружения, связанные с именем Алишера Навои.
На встрече подробно обсуждались вопросы развития научного сотрудничества, в частности, вопросы перевода лирического наследия Алишера Навои на узбекский язык, газелей Алишера Навои на персидский язык, а также передачи Узбекистану копий рукописей, скопированных еще при жизни Алишера Навои в Иране.