Jahonning eng mashhur “Science” jurnalida “Janubiy va O‘rta Osiyo aholisining shakllanishi” (The formation of human populations in South and Central Asia) nomli maqola chop etildi. Ushbu maqolada Yevrosiyo xalqlarining kelib chiqishi bilan bog‘liq so‘nggi 10000 yillik tarixiga oydinlik kiritilgan. Ushbu tadqiqotda mazkur hududda olib borilgan arxeologik izlanishlarda qo‘lga kiritilgan 524 ta qadimgi inson qoldiqlari (skeletlari) arxeo-genetik tahlil qilingan. DNK-tahlillari qilingan qadimiy skeletlar qatorida O‘zbekistonning oltita arxeologik yodgorligidan topilgan inson qoldiqlari ham joy olgan.
Tirik organizmlarda genetik kodni, ya’ni irsiy belgilarni saqlash va nasldan-naslga o‘tkazish vazifasini bajaradigan DNK (dezoksiribonuklein kislotasi) inson suyaklarida uzoq vaqt saqlanib qolishi aniqlangan bo‘lib, ularni tahlil qilish orqali teran o‘tmishni yangi ma’lumotlar bilan yoritish arxeologiyaning eng zamonaviy yo‘nalishidir. Bunday tadqiqotlar keng ilmiy jamoalar tomonidan amalga oshiriladi, chunki bu izlanishlar dala qazishmasi, laboratoriya tahlili va natijalarni talqin qilish bosqichlarini o‘z ichiga oladi. Jahonning 80 dan ortiq nufuzli ilmiy markazlaridan 117 nafar tadqiqotchilarini birlashtirgan mazkur izlanishda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Arxeologik tadqiqotlar instituti arxeologlari ham qatnashgan.
So‘nggi 200 yildan beri o‘z yechimi kutayotgan Turon (O‘rta Osiyo) va Shimoliy Hindiston aholisining kelib chiqishi muammosiga ushbu izlanish oydinlik kiritdi. Tadqiqot natijalariga ko‘ra, mazkur hudud aholisining shakllanishida Yevrosiyo dashtlari aholisi asosiy o‘rin tutgan.
Bu tadqiqotda Yevrosiyo bo‘yicha to‘plangan qadimiy DNK qoldiqlari Harvard universiteti laboratoriyasida tahlil qilinib, genetik natijalar arxeolog va tilshunos olimlar bilan hamkorlikda o‘rganilgan ilk tadqiqotdir.
Ma’lumot o‘rnida, Science (o‘zbekcha Sayens, inglizchadan ma’nosi — «Fan») Fanni rivojlantirish Amerika assotsiatsiyasining ilmiy jurnalidir (The American Association for the Advancement of Science — AAAS). Nature (“Tabiat”) jurnali bilan bir qatorda jahonning eng nufuzli jurnali sanaladi. Jurnal jiddiy taqriz qilinib, bir haftada bir marotaba chop etiladi, qog‘ozli variantiga 130000 obunachi, elektron variantiga 1 million obunachi bor. Ingliz tilida chop etiladi, markazi Vashington (Kolumbiya tumani, AQSh) va Kembrijda joylashgan (Buyuk Britaniya).

Всемирно известный журнал Science опубликовал статью под названием «Формирование населения Южной и Центральной Азии» (The formation of human populations in South and Central Asia). Эта статья проливает свет на историю происхождения евразийских народов за последние 10000 лет. В этом исследовании был проведен архео-генетический анализ 524 древних человеческих останков (скелетов), полученных в результате археологических раскопок в данном регионе. Анализы ДНК древних скелетов включали останки, найденные в шести памятниках Узбекистана.
Установлено, что в живых организмах, ДНК (дезоксирибонуклеиновая кислота) функционирует для сохранения и отслеживания генетического кода, что долгое время может храниться в костных остатках человека. Исследования древних ДНК для получения новой информации о прошлом является новым направлением в современной археологии. Такие исследования проводятся более широким научным коллективом, поскольку они включают этапы полевых раскопок, лабораторного анализа и интерпретации результатов. В этом исследовании приняли участие 117 исследователей из более 80 авторитетных научных центров мира, включая специалистов из Института археологических исследований Академии наук Республики Узбекистана.
Данное исследование решает проблему происхождения населения Турана (Центральной Азии) и Северной Индии, которая витала в воздухе в течение последних 200 лет. Согласно результатам исследования, население Евразийской степи сыграло большую роль в формировании населения этого региона.
Данное исследование, где древние фрагменты ДНК, собранные по всей Евразии, были проанализированы в лаборатории Гарвардского университета, является первым масштабным проектом, где результаты генетических анализов были изучены в сотрудничестве с археологами и лингвистами.
Science – академический журнал Американской ассоциации содействия развитию науки (AAAS). Наряду с журналом Nature (Природа), считается одним из самых авторитетных журналов мира. Журнал тщательно рецензируется и публикуется один раз в неделю. Имеет 130000 подписчиков бумажной и 1 миллион подписчиков электронной версии. Издается на английском языке со штаб-квартирой в Вашингтоне (округ Колумбия, США) и Кембридже (Великобритания).