Oʼrta va yuqori paleolit davri xususiyatlarini aks ettiruvchi koʼplab tosh qurollar majmuasi topildi
Oʼzbekistonning sharqiy qismidagi Gʼarbiy Tyan-Shan togʼlari oraligʼidagi Chotqol togʼlari hududida soʼngi yillarida, Rossiya Fanlar akademiyasi Sibir boʼlimi Аrxeologiya va etnografiya instituti, Polshaning Varshava universiteti arxeologiya fakulteti va Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Milliy arxeologiya markazi tomonidan xalqaro hamkorlik asosida arxeologik dala qidiruv tadqiqot ishlari amalga oshirilib kelinmoqda.
Ushbu izlanishlarda Polshaning Varshava universiteti arxeologiya fakulteti xodimlaridan Małgorzata Kot, Piotr Moska, Michał Leloch, Karol Szymczak, Rossiyaning Novosibirsk, Rossiya Fanlar akademiyasining Sibir filiali Аrxeologiya va etnografiya instituti xodimlaridan Konstantin Povlenok, Sergey Kogay, Milliy arxeologiya markazi xodimlaridan Muxiddin Xoʼjanazarov, Аzbiddin Xolmatov va G’ayratxon Muxtarov ishtirok etdilar hamda ular tomonidan Ohangaron daryosi oʼrta oqimi, oʼng sohilida joylashgan yangi paleolit yodgorligi, “Koʼksaroy 2” manzili aniqlandi.
Tadqiqotlar natijasida oʼrta va yuqori paleolit davri xususiyatlarini aks ettiruvchi koʼplab tosh qurollar majmuasi qoʼlga kiritildi.
Tuproq namunalari tahlili asosida “Koʼksaroy 2” ning yoshi 70-20 ming yilliklarni oʼz ichiga olganligi aniqlandi.
Ushbu yodgorlik Oʼrta Osiyoning oʼrta paleolitdan yuqori paleolitga oʼtish davriga daxldor munozarali masalalarni oʼrtaga tashlamoqda.

Археологами в горах Чаткальского хребта найдено множество наборов каменных орудий, отражающих особенности периода среднего и верхнего палеолита
В последние годы ученые-археологи Национального центра археологии Академии наук Республики Узбекистан, Института археологии и этнографии Сибирского отделения Российской академии наук и Факультета археологии Варшавского университета (Польша) проводят совместные археологические полевые исследования в районе Чаткальского хребта между горами Западного Тянь-Шаня в восточной части Узбекистана.
Археологи этой совместной экспедиции определили местонахождение нового палеолитического памятника «Коксарой 2», расположенного на правом берегу в среднем течении реки Охангарон.
В результате исследований получено множество наборов каменных орудий, отражающих особенности эпохи среднего и верхнего палеолита.
На основании анализа проб грунта установлено, что возраст древнего археологического памятника «Коксарой 2» включает 70-20 тысяч лет.
Этот памятник поднимает спорные проблемные вопросы, связанные с периодом исторического перехода от среднего палеолита к верхнему палеолиту на территории Центральной Азии.
Результаты этих исследований были подробно освещены в соавторстве узбекских ученых с их зарубежными партнерами в журнале Antiquity, одном из самых престижных в мире.