OʼzR FА Seysmologiya instituti Kompleks regional geografik prognozlashtirish laboratoriyasi xodimlari Samarqand davlat universiteti geografiya va ekologiya fakulteti qoshidagi “Orolboʼyi tabiatini oʼrganish” markazi yosh olimlari bilan birgalikda Orol dengizi tabiati va ekologik holatini oʼrganish uchun hududga ilmiy ekspeditsiya uyushtirdi.
Ekspeditsiya davomida Orol dengizining qurigan tubidan koʼtarilayotgan chang, tuz va qumlarning koʼchishi, Orolboʼyida kechayotgan tabiiy geografik jarayonlar, choʼllanish hodisasini kuzatish ishlari olib borildi.
Ekspeditsiya ishtirokchilari ikkita marshrut boʼyicha izlanish olib bordi. Birinchi yoʼnalish – hozirgi kunda Orol dengizining suv mavjud boʼlgan, qolgan hududi choʼl, chalachoʼl va botqoqliklardan iborat gʼarbiy qismida oʼz ishini boshladi.
Tabiiy landshaftlardagi oʼzgarish sezilarli darajada koʼzga tashlanadi. Tuproq qoplami, oʼsimlik va hayvonot olamida tadrijiy oʼzgarishlar yuz bergani aniqlandi. Ustyurt chinklarining Orol dengizi bilan tutash qirgʼoqlarida oʼsimlik qoplami qalinlashgani, yoki aksincha, chinklardan uzoqlashgan sari siyraklashib borgani kuzatildi. Chinklarda bir-birini takrorlamas tabiiy manzaralar hosil boʼlgan.
Ekspeditsiya davomida Orol dengizining gʼarbiy qismida 12 ta punkt belgilanib, joylardan tuproq va oʼsimlik namunalari olindi.
Bundan tashqari, Orol dengizining sharqiy qismi, bundan 30-40 yil oldin suv chekingan Orolqum boʼlib, olimlar barxanlar va saksovulzorlarda oʼz izlanishlarini olib bordi. Orol dengizi qurigan tubining katta qismi sharqiy hududiga toʼgʼri kelgani uchun bu yerda 35 ta punkt belgilanib, namunalar olindi.
Tadqiqotchilar Orol dengizi atrofidagi 7 ta gidrometeorologik stantsiyalarda (Taxtakoʼpir, Chimboy, Taxiatosh, Nukus, Moʼynoq, Qoʼngʼirot) boʼlib, Orolboʼyi va Orol dengizining qurigan qismida kuzatilayotgan meteorologik jarayonlar bilan yaqindan tanishdi. Ekspeditsiya davomida tadqiqotchilar Orolboʼyi xalqaro innovatsiyalar markazida ham boʼlib, u yerda amalga oshirilayotgan ishlar va tajriba uchastkalarida olib borilayotgan tadqiqotlar bilan tanishdi. Tadqiqot doirasida Qoraqalpoq tabiiy fanlar ilmiy tadqiqot instituti hamda Qoraqalpoq davlat universiteti ilmiy xodimlari va izlanuvchilar bilan uchrashuv oʼtkazildi.
Shuningdek, ekspeditsiya Orol dengizi qurigan tubida roʼy berayotgan tabiiy geografik jarayonlar – Orolboʼyining hozirgi deltaci va dengizboʼyi geotizimlaridagi oʼzgarishlar, dengizning qurigan tubi landshaftlari shakllanishi, tiklanishi va rivojlanishi, choʼllanish kabi geoekologik jarayonlar oʼrgandi. Orol dengizining qurigan qismidan koʼtarilayotgan chang, tuz va qumlarning koʼchishini aniqlash va hozirgi zamonaviy texnologiyalar yordamida Orolboʼyi mintaqasi geoekologik xaritasini tuzish kabi ishlarni amalga oshirdi.
Shu yilning may oyida Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Orolboʼyi xalqaro innovatsiya markazi bilan OʼzR FА Gʼ.O.Mavlonov nomidagi Seysmologiya instituti oʼrtasida ilmiy hamkorlik memorandumi imzolangan edi.

В мае 2021 года был подписан Меморандум о научном сотрудничестве между Международным инновационным центром Приаралья при Президенте Республики Узбекистан и Институтом сейсмологии им. Г.А.Мавлонова Академии наук Республики Узбекистан.
Молодые ученые лаборатории Комплексного регионального географического прогнозирования Института сейсмологии АН РУз и Центра изучения природы Аральского моря факультета географии и экологии Самаркандского госуниверситета изучали природу и экологическое состояние Аральского моря в составе экспедиции продолжительностью около 1 месяца. В экспедиции приняли участие географы, картографы, геодезисты, почвоведы, из числа молодых докторантов. В ходе научной экспедиции участники изучали движение и перенос пыли, соли и песка, поднимающиеся с сухой части дна Аральского моря, природно-географические процессы в Аральском море, а также явления опустынивания. Участники экспедиции работали по двум маршрутам.
Первый маршрут пролегал в западной части берегов Аральского моря, там где есть вода, а дальше - по пустыне и болотам. Были отмечены изменения природных ландшафтов. Участники экспедиции зафиксировали постепенные изменения почвенного покрова, флоры и фауны вдоль этого маршрута. На берегах вдоль холмов Устюрт, примыкающих к Аральскому морю, наблюдалось сгущение растительности или, наоборот, желтый растительный покров становился тоньше вдали от холмов. Чинки создали уникальные природные ландшафты. В ходе экспедиции было выявлено 12 точек в западной части Аральского моря, с которых были взяты пробы почвы и растительности.
Вторым маршрутом исследований была восточная часть Аральского моря, которое 30-40 лет назад было лишено воды, и где встречались барханы, песчаники и саксофоны. В связи с тем, что большая часть высохшего дна Аральского моря приходится на восточную часть, в ходе экспедиции здесь было выявлено 35 точек, и с этих мест также были взяты пробы в основном почвы.
Исследователи разделились для проведения работ на 7-ми гидрометеорологических станциях, расположенных вокруг Аральского моря (Тахтакупир, Чимбай, Тахиаташ, Нукус, Муйнак, Кунград) и провели метеорологические наблюдения из высохшей части Аральского моря.
Экспедиция также изучила природно-географические процессы, происходящие на высохшем дне Аральского моря: изменение современной дельты и прибрежных геосистем Аральского моря, формирование и развитие ландшафта высохшего дна Аральского моря. Определение движения пыли, соли и песка, поднимающихся с осушенной части Аральского моря, и создание геоэкологической карты региона Аральского моря с помощью современных ГИС-технологий.
В ходе экспедиции исследователи посетили Международный инновационный центр при Президенте Республики Узбекистан, где ознакомились с работами его сотрудников и исследованиями на экспериментальных площадках. В Каракалпакском НИИ естественных наук и Каракалпакском госуниверситете состоялись встречи участников экспедиции с учеными и преподавателями.