Tashrif davomida Akademiya faoliyati, olib borilayotgan ilmiy tadqiqotlar va kelajakdagi ustuvor yo'nalishlar haqida batafsil ma'lumot berildi. Ilmiy tadqiqotlar samaradorligini oshirish, fundamental va amaliy tadqiqotlar o'rtasidagi bog'liqlikni mustahkamlash va innovatsion loyihalarni amaliyotga yanada ko‘proq joriy etishga alohida e'tibor qaratildi.
Tashrif davomida Ma'mun akademiyasida ishlayotgan olimlar, doktorantlar va yosh tadqiqotchilar bilan ochiq muloqot ham bo'lib o'tdi. Ilmiy faoliyatni rivojlantirish, grantlarni qo'llab-quvvatlash, xalqaro hamkorlik va ilmiy natijalarni tijoratlashtirish bo'yicha bir qator takliflar va tashabbuslar ilgari surildi.
Akademik Shavkat Ayupov o‘z nutqida yoshlarning ilm-fandagi o‘rni beqiyosligini, ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va ilmiy izlanishlarga keng jalb etish bugungi kunning ustuvor vazifalaridan biri ekanini, ayni damda Davlatimiz Rahbari tomonidan qabul qilingan PQ-390-sonli qarorning asosiy mazmuni va podevori ham yoshlarning ilmiy salohiyatini oshirishga qaratilganligini alohida ta’kidladi.
Ushbu tashrif Mamun akademiyasida ilmiy faoliyatni yanada rivojlantirish, ilmiy xodimlar, doktorantlar va tadqiqotchilarni qo'llab-quvvatlash hamda fan va innovatsiyalar sohasida yangi istiqbollarni aniqlash uchun muhimdir.

Президент Академии наук Республики Узбекистан, академик Шавкат Аюпов посетил Хорезмскую академию Маъмуна.
В рамках визита он подробно ознакомился с деятельностью Академии, проводимыми научными исследованиями, а также приоритетными направлениями на перспективу. Особое внимание уделено тому, как сделать научные разработки более эффективными, укрепить связь между фундаментальными и прикладными исследованиями и активнее внедрять инновационные проекты на практике.
Также в ходе визита состоялся открытый диалог с учёными, докторантами и молодыми исследователями, работающими в Академии Маъмуна. Выдвинуто ряд предложений и инициатив, касающихся развития научной деятельности, грантовой поддержки, международного сотрудничества и коммерциализации научных результатов.
Он подчеркнул, что развитие научного потенциала молодёжи является одной из ключевых задач, поскольку её роль в науке неоценима и требует всесторонней поддержки и активного привлечения к исследованиям; именно на это также направлено постановление Президента № ПП-390, предусматривающее расширение возможностей для молодых учёных.
Данный визит имеет важное значение для дальнейшего развития научной деятельности в Академии Маъмуна, поддержки научных сотрудников, докторантов и исследователей, а также определения новых перспектив в сфере науки и инноваций.