Nurota tumanida Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimining sayyor ilmiy-amaliy seminari o‘tkazildi. Seminar Boʼlim olimlarining qishloq xoʼjalik ekinlari hosildorligini oshirish va suvni tejovchi texnologiyalarni joriy etishga yoʼnaltirilgan innovatsion ishlanmalarning dala tajriba-sinovlari natijalari taqdimotiga bagʼishlangan.
Seminarda Navoiy viloyati hokimining qishloq va suv xoʼjaligi masalalari boʼyicha oʼrinbosari Аkmaljon Maxmudaliyev, Nurota tumani hokimi Аzamat Fayziyev, viloyatdagi qishloq xoʼjaligiga oid tashkilot va muassasalar rahbarlari, fermerlar hamda Boʼlimning yetakchi olimlari, doktorantlari va stajyor-tadqiqotchilari ishtirok etdilar.
Ular joriy yilning aprel oyida tashkil etilgan pavlovniya plantatsiyasini, lalmikor yerlarda bugʼdoy yetishtiriladigan dalani, choʼl-yaylov ozuqabop oʼsimliklari urugʼchiligi maydonini katta eʼtibor bilan koʼzdan kechirdilar.
Seminar ishtirokchilari sugʼorish imkoniyati boʼlmagan dalada joriy yilda yetishtirilgan bugʼdoyni kombayn yordamida yigʼib-terib olish jarayonini boshlanishini guvohi boʼldilar. Bu yerda boshoqli don ekinlari yomgʼirli mavsumdagina chanqogʼini qondira olgan. Dastlabki hisob-kitoblarga koʼra, har gektardan kamida 1,5 tonna bugʼdoy yigʼib olindi. Oʼrib olingan bugʼdoy kelgusi yil ekish uchun urugʼlik fondiga joʼnatiladi. Mutaxassislarning fikriga koʼra, bunday bugʼdoy tarkibidagi kleykovina miqdori sugʼoriladigan yerlarda oʼstirilgandan boʼgʼdoyga nisbatan kattaroqdir. Bu koʼrsatkich qanchalik yuqori boʼlsa, donli ekinlar sifati shunchalik yaxshi boʼladi. Biroq, joriy tajribaning yakuniy natijalari namunalarni laboratoriya sinovidan oʼtkazgandan soʼng qisqa vaqt ichida maʼlum boʼladi. Vaholanki, Boʼlim tomonidan ishlab chiqilgan innovatsion texnologiyani 400 gektardan ortiq yer maydonga joriy etishni bir necha fermer xoʼjaliklari istagini bildirdi.
Аyni paytda mazkur fermer xoʼjaliklariga markazlashgan holda xizmat koʼrsatish uchun qishloq xoʼjaligi texnikalarini xarid qilish bilan texnik koʼmak loyihasini tayyorlash, keyinchalik loyihani oʼzaro manfaatli asosda amalga oshirish koʼzda tutilgan.
Viloyat hokimi oʼrinbosari А.Maxmudaliyev, tuman hokimi А.Fayziyev va Fanlar akademiyasi Navoiy boʼlimi raisi А.Mirzayevlar qishloq xoʼjaligi sohasi yetakchi sohalardan biri boʼlib kelgan va shunday boʼlib qolayotganini va respublikaning oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash masalasini qamrab olganini alohida taʼkidladilar. Shu bois, nazariya va amaliyot zamon bilan hamnafas boʼlishi, energiya va resurslarni tejash, moliyaviy resurslardan samarali foydalanish muammolarini hal etishni hisobga olgan holda innovatsiyalarni joriy etish imkonini beradigan olimlar va fermerlar oʼrtasida doimiy muloqotni yoʼlga qoʼyishni taklif qildilar. Ilmiy tadqiqotlarda bu integratsiya jarayoni ijobiy natijalarga olib keladi.

Выездной семинар учёных в Нурату
В Нуратинском районе состоялся выездной научно-практический семинар Навоийского отделения Академии наук. Он был посвящён презентации результатов полевых испытаний инновационных разработок учёных Отделения, направленных на повышение урожайности сельскохозяйственных культур и внедрению водосберегающих технологий.
В работе семинара принимали участие А.Махмудалиев, заместитель хокима Навоийской области по вопросам сельского и водного хозяйства, А.Файзиев, хоким Нуратинского района, руководители организаций и учреждений сферы сельского хозяйства и фермеры района, ведущие ученые, докторанты и стажеры-исследователи Отделения.
Участники семинара посетили павловниевую плантацию, заложенную в апреле текущего года, пшеничное поле на богарных землях, участок по семеноводству степных кормовых растений. Они стали свидетелями начала сбора комбайном пшеницы урожая этого года, выращенной без полива.
По предварительным подсчётам будет собрано не менее 1,5 тонны пшеницы с гектара. Заготовленная пшеница будет направлена в семенной фонд для посева на следующий год. Окончательные результаты текущего эксперимента станут известны вскоре после проведения лабораторных исследований образцов. Тем не менее, уже несколько фермеров изъявили желание предоставить более 400 гектаров земельных площадей для внедрения инновационной технологии, разработанной Отделением.
А.Махмудалиев, А.Файзиев и А.Мирзаев подчеркнули, что сельскохозяйственный сектор был и остаётся одним из драйверов экономики области, внося свою долю в обеспечение продовольственной безопасности Республики. Было предложено наладить постоянный диалог учёных и фермеров, чтобы теория и практика шли нога в ногу со временем, позволяя внедрять инновации, с учётом решения проблем энерго-, и ресурсосбережения, эффективного использования финансовых средств. В научных исследованиях этот процесс интеграции позволяет добиваться ощутимых результатов.