“Muzey – tarix koʼzgusi” nomli tadbir oʼtkazildi
Fanlar akademiyasi Oʼzbekiston tarixi davlat muzeyida 18-may “Xalqaro muzeylar kuni” munosabati bilan “Muzey-tarix koʼzgusi” maʼnaviy-maʼrifiy tadbir va “Tarix sahifalari” koʼrgazmasi tashkil etildi.
Tadbir doirasida Oʼzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi respublika ixtisoslashtirilgan musiqa akademik litseyi, Toshkent shahar “Barkamol avlod” bolalar ijodiyoti markazi hamda Yunusobod tumani 1-son bolalar va oʼsmirlar sport maktabi oʼquvchilarining badiiy chiqishlari, “Sharq” nashriyoti bilan hamkorlikda kitoblar, Respublika “Hunarmandlar” uyushmasi vakillari, K.Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti, Respublika rassomlik ixtisoslashgan maktabi oʼquvchi va talabalari tomonidan yaratilgan tasviriy sanʼat, kulolchilik va kashtachilik boʼyicha koʼrgazmalar tashkil etildi. Shuningdek, bu yerda barcha tashrif buyuruvchilarga hunarmandchilikning turli sohalari boʼyicha mahorat darslarida ishtirok etish imkoniyati yaratildi.
Oʼzbekistondagi Shanxay hamkorlik tashkilotining Xalq diplomatiyasi markazi va Oʼzbekiston Kinofotofono hujjatlari milliy arxivi bilan hamkorlikda “Tarix sahifalari” koʼrgazmasi tashkillashtirildi. Koʼrgazmada koʼp millatli Oʼzbekiston xalqining front va front ortida koʼrsatgan jasorati bilan yaqindan tanishish, fashizmga qarshi janglarda fidoyilik koʼrsatgan insonlarning nomlari va jasoratlari namoyish etilgan fotosuratlar namoyish etildi.

18 мая - Международный день музеев. В этой связи Государственный музей истории Узбекистана Академии наук организовал духовно-просветительское мероприятие «Музей-зеркало истории» и выставку «Страницы истории».
В рамках мероприятия были организованы выступления Республиканского специализированного музыкального академического лицея Национальной гвардии Республики Узбекистан, коллективов Центра детского творчества «Баркамол авлод» и Ташкентской детско-юношеской спортивной школы №1, проведена книжная выставка совместно с издательским домом «Шарк», выставка изобразительного искусства, керамики и вышивки, созданная представителями Республиканского объединения мастеров, студентами Национального института искусств и дизайна им. К. Бехзода, Республиканской специализированной художественной школы. Также есть возможность для всех посетителей принять участие в мастер-классах по различным направлениям рукоделия.
Совместно с Центром общественной дипломатии Шанхайской организации сотрудничества в Узбекистане и Национальным архивом кинематографических документов Узбекистана была организована выставка «Страницы истории». На выставке были представлены фотографии мужества многонационального народа Узбекистана на фронте и в тылу, освещен подвиг тех, кто отдал свою жизнь в борьбе с фашизмом.