Shavkat Mirziyoyev tomonidan mintaqaviy ekologik sammitda ilgari surilgan tashabbuslar amalda o‘z aksini topa boshladi.
Ostona shahrida o‘tgan sammitda davlat rahbari biologik xilma-xillikni saqlash maqsadida “Markaziy Osiyo Qizil kitobi”ni birgalikda ishlab chiqishni taklif qilgan edi. Bu tashabbus nafaqat noyob turlarni ro‘yxatga olish, balki mintaqa davlatlari o‘rtasida samarali ekologik hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga xizmat qiladi.
Loyihani muvofiqlashtirishda Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqi ning Toshkentdagi mintaqaviy ofisi muhim rol o‘ynashi kutilmoqda.
Ayni paytda amaliy ishlar boshlangan: IUCN vakillari va O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Botanika instituti rahbariyati o‘rtasida dastlabki muzokaralar o‘tkazilib, “Qizil kitob”ning konsepsiyasi, tuzilmasi va amalga oshirish mexanizmlari muhokama qilindi.
Mutaxassislar fikricha, ushbu loyiha:
• yo‘qolib borayotgan turlarni asrab qolish
• ularni muntazam monitoring qilish
• transchegaraviy ekotizimlarni himoya qilish yo‘lida yangi bosqichni boshlab beradi.
Mazkur tashabbus Markaziy Osiyoda ekologik barqarorlikni mustahkamlash, ilmiy hamkorlikni kengaytirish va global biologik xilma-xillikni saqlashga katta hissa qo‘shadi.

Важная инициатива: страны Центральной Азии создадут «Красную книгу»
Инициативы, выдвинутые Шавкатом Мирзиёевым на региональном экологическом саммите, начинают воплощаться в жизнь.
На саммите в Астане глава государства предложил совместную разработку Центральноазиатской "Красной книги" в целях сохранения биоразнообразия. Эта инициатива послужит не только для регистрации редких видов, но и для установления эффективного экологического сотрудничества между странами региона.
Ожидается, что важную роль в координации проекта сыграет региональное отделение Международного союза охраны природы (МСОП) в Ташкенте.
В настоящее время началась практическая работа: состоялись предварительные переговоры между представителями МСОП и руководством Института ботаники Академии наук Узбекистана, где обсуждались концепция, структура и механизмы реализации «Красной книги».
По мнению экспертов, этот проект:
• сохранение исчезающих видов;
• их регулярный мониторинг;
• знаменует собой новый этап в защите трансграничных экосистем.
Эта инициатива внесет значительный вклад в укрепление экологической стабильности в Центральной Азии, расширение научного сотрудничества и сохранение глобального биоразнообразия.