Maydanak observatoriyasi OʼzR FА Ulugʼbek nomidagi Аstronomiya institutining astronomik kuzatuv punkti hisoblanadi. Unda 7 ta teleskop mavjud boʼlib, ularning ichida eng kattasi – koʼzgusining diametri 1.5 metr boʼlgan АZT-22 teleskopidir. Ushbu teleskoplarda turli osmon jismlari – kichik sayyoralar, koinot chiqindilari, Somon Yoʼli galaktikamizdagi oʼzgaruvchan va qoʼshaloq yulduzlar, ekzosayyoralar, qoʼshni galaktikalar va yosh, yadrosi faol boʼlgan kvazar va blazar deb nomlanuvchi yosh, shakllanayotgan galaktikalar kuzatuvlari olib borilmoqda.
Shuni taʼkidlash joizki, observatoriyaga 10 dan ortiq xalqaro ilmiy markazlar bilan tuzilgan hamkorlik shartnomalari asosida koʼplab zamonaviy uskunalar, yorugʼlik detektorlari olib kelib teleskoplarga oʼrnatilgan va ular yordamida zamon talabiga javob beruvchi kuzatuvlar va tadqiqotlar oʼtkazilmoqda.
Shu yilning aprel oyida Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining “Ilmiy-tadqiqot muassasalarining infratuzilmasini yanada mustahkamlash va innovatsion faoliyatini rivojlantirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi 3365-son qarori asosida Innovatsion rivojlanish vazirligi jamgʼarmasi orqali zamonaviy yorugʼlik detektorlari jamlanmasi sotib olindi. Bu detektor-kameralarni 3 ta teleskopga oʼrnatish orqali kuzatuv sifati va ilmiy natijalar aniqligini ancha oshirish kutilyapti.
Shu bilan birgalikda, Аstronomiya instituti uchun Maydanakda Davlatimiz Rahbari tashabbuslari asosida koʼzgusining diametri 4 metr boʼlgan zamonaviy teleskop oʼrnatish vazifasi qoʼyilgan boʼlib, bu teleskopning oʼrnatilishi mamlakatimizdagi astronomik tadqiqotlarning sifat darajasini bir necha karra ortishiga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, Oʼzbekistonning dengiz sathidan 2500-3000 m balandda joylashgan Turkiston togʼ tizmasi hududi – Suffa platosida hozirgi vaqtda Noyob ilmiy obyekt RT-70 radioastronomik kompleksi joylashgan va ayni paytda xalqaro kelishuv yakunlovchi pallaga kirdi.
Suffa platosi hududida radioshaffoflikni kecha-kunduz monitoring qilish boʼyicha ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish va RT-70 radioteleskopini barpo etish boʼyicha ishlarni muvofiqlashtirish Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi RT-70 radioastronomik observatoriyasi tomonidan amalga oshiriladi.
Qurilayotgan majmuaning bosh instrumenti toʼla buriluvchi diametri 70 metrli antenna spektrning millimetrli toʼlqin uzunligi diapazonining qisqa sohasida ishlovchi radioteleskopning adaptiv tizimli yangi avlodi hisoblanadi. RT-70 radioteleskopi katta yuzali antennaning nodir xarakteristikalariga ega instrument sifatida uzoqdagi apparatlar kosmik bazasi bilan aloqani taʼminlash uchun ham foydalanilishi mumkin.
Ilmiy kompleksdan foydalanish istiqbollari bizning mamlakat olimlari uchun foydali boʼlishiga shubha yoʼq. Umuman olganda Fanlar akademiyasi Аstronomiya instituti, eng yaxshi optik astropunkt (Maydanak togʼi)ga ega olimlarimiz allaqachonlardan beri xalqaro dasturlarda qatnashib kelishmoqda. Maydanak observatoriyasida optik diapazonda va Suffa platosida radiodiapazonda sinxron kuzatuvlar kosmik obyektlardagi jarayonlar dinamikasi va fizikasini yanada chuqurroq oʼrganish imkonini beradi.
Suffa platosidagi radioastronomik kompleks, professor-oʼqituvchilar tarkibi uchun, shuningdek, Toshkent davlat universiteti va Samarqand pedagogika universiteti astrofizika va astronomiya kafejrasi hamda Toshkent axborot va aloqa unversiteti talabalari uchun ham yirik ilmiy-pedagogik markaz boʼlib qoladi.

Майданакская обсерватория – современный высокооснащенный высокогорный астрономический центр наблюдения Астрономического института имени Мирзо Улугбека Академии наук Республики Узбекистан. В нем действуют 7 телескопов, самый большой из которых - телескоп АЗТ-22 с диаметром зеркала 1,5 метра. На этих телескопах ученые-астрономы наблюдают различные небесные тела - галактику Млечный Путь - меняющиеся и двойные звезды, экзопланеты, соседние галактики и молодые появляющиеся галактики, называемые квазарами и блейзерами с активными ядрами, сверхномые звезды и малые планеты, а также приближающиеся к Земле астероиды и космический “мусор”.
Следует отметить, что в рамках соглашений о сотрудничестве с более чем 10 международными научными астрономическими центрами Майданакская обсерватория была оснащена большим количеством современного оборудования, а также светоприемников, установленных на телескопах, и использовала их для современных наблюдений и исследований.
В апреле 2021 года через Фонд Министерства инновационного развития на основании Указа Президента Республики Узбекистан № 3365 «О мерах по дальнейшему укреплению инфраструктуры научно-исследовательских учреждений и развитию инновационной деятельности» был закуплен комплект современных светоприемников. Ожидается, что качество наблюдения и точность научных результатов будут значительно улучшены за счет установки этих детекторов на 3-х телескопах.
В то же время перед Астрономическим институтом АН РУз по инициативе Президента Узбекистана поставлена задача установить на Майданаке современный телескоп с диаметром зеркала 4 метра, что в целом повысит качество астрономических исследований в стране.
Кроме того, на плато Туркестанского хребта - Суффа, расположенном на высоте 2500-3000 м над уровнем моря в Узбекистане, сейчас находится уникальный научный объект - Радиоастрономический комплекс РТ-70 и между тем, международное соглашение по его запуску вступило в завершающую фазу.
Содержание Комплекса РТ-70, проведение научно-исследовательских работ в части круглосуточного мониторинга радиопрозрачности в миллиметровой области спектра в районе плато Суффа, и координацию работ по созданию осуществляет Радиоастрономическая обсерватория РТ-70 Академии наук Республики Узбекистан.
Главным инструментом строящегося комплекса является прецизионный, полноповоротный Радиотелескоп РТ-70 нового поколения с адаптивной системой управления качеством отражающей поверхности антенны диаметром 70м и работающим в коротковолновой области спектра миллиметрового диапазона длин волн.
Радиотелескоп РТ-70, как инструмент, обладающий уникальными характеристиками с большой площадью антенны, будет использован для обеспечения связи с дальними аппаратами космического базирования.
Радиоастрономический комплекс на плато Суффа станет также крупным научно-педагогическим центром, как для профессорско-преподавательского состава, так и для студентов кафедр астрофизики и астрономии Ташкентского государственного университета и Педагогического университета в Самарканде, а также студентов Ташкентского университета информационных технологий.
Перспективы использования описанного выше научного комплекса учеными нашей страны очевидны. Прежде всего – Астрономический институт Академии наук, ученые которого обладая одним из лучших высокогорных оптических астропунктов (гора Майданак) уже давно участвуют в международных научных космических программах. Синхронные наблюдения в оптическом диапазоне на Майданакской обсерватории и в радиодиапазоне на плато Суффа обеспечат более глубокое изучение физики, динамики процессов на различных космических объектах.