Matbuot anjumani tashkil etildi
Bugungi kunga qadar SARS-CoV-2 virusi bilan kasallangan bemorlarni davolash uchun samarador, organizmga zararli ta'sir ko'rsatmaydigan dori vositalari yo'q va shu sababli bunday dori vositalarini yaratish o'ta dolzarb vazifa bo'lib qolmoqda.
Xususan, O'zR FA Bioorganik kimyo instituti tomonidan “Rutan” preparati ishlab chiqilgan bo'lib, klinik sinov natijalariga ko'ra, mazkur preparatni COVID-19 kasalligiga hamda grippning barcha shtammlariga qarshi dori vositasi sifatida qo'llash uchun ruxsat etildi.
Joriy yil 22-aprel kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi binosida Fanlar akademiyasi hamda Virusologiya instituti mutasaddilari ishtirokida “Rutan” preparati va uning xususiyalariga bag'ishlangan matbuot anjumani tashkil etildi.
Unda preparatning klinik sinov natijalari, xususiyatlari haqida so'z yuritildi. Unga ko'ra, mazkur preparat antioksidantlik va antigipoksik xususiyatlarga ega bo'lib, SARS-COV-2 virusinig 2 ta muhim ferment tizimini ingibirlaydi. Shu jihatdan hozirda qo'llanilayotgan virusga qarshi dori vositalaridan farq qiladi va inson organizmiga hech qanday nojo'ya ta'sir ko'rsatmaydi.

До настоящего времени для лечения коронавируса SARS-COV-2 не создано эффективного противовирусного препарата, поэтому поиск и создание терапевтических лекарственных препаратов крайне актуальны.
Так, Институтом биоорганической химии Академии наук Республики Узбекистан разработан препарат «Рутан», который, по результатам клинических исследований, разрешен к применению в качестве лекарственного средства при лечении COVID-19 средней степени тяжести и пневмонии с поражением легких до 30%, а также против всех штаммов гриппа.
22 апреля 2021 года в здании Агентства информации и массовых коммуникаций прошла пресс-конференция с участием сотрудников Академии наук и Института вирусологии, посвященная препарату «Рутан» и его свойствам. Обсуждены результаты клинических испытаний и свойства препарата.
По словам разработчика, препарат обладает антиоксидантными и антигипоксическими свойствами, подавляет 2 важные ферментные системы вируса SARS-COV-2. В этом отношении он отличается от применяемых в настоящее время противовирусных препаратов и не оказывает побочного действия на организм человека. По окончании конференции эксперты ответили на вопросы СМИ.