Kimyo fani va sanoatni rivojlantirishning dolzarb muammolari
2019-yil 24-oktabr kuni O‘zR FA Umumiy va noorganik kimyo instituti tomonidan tashkillashtirilgan "Kimyo fani va sanoatni rivojlantirishning dolzarb muammolari" mavzusida  I Xalqaro o‘zbek-qozoq Simpoziumi o‘z ishini boshladi.
Simpoziumda shu sohaning yetuk o‘zbek olimlari bilan bir qatorda taniqli olim, “A.Bekturov nomidagi kimyoviy fanlar instituti” OAJ bosh direktori, Qozog‘iston Respublikasi Fanlar akademiyasining akademigi Edil Ergojaevich Ergojin boshchiligidagi Qozog‘iston Respublikasidan kimyogar olimlaridan iborat delegatsiya ishtirok etmoqda.
Simpozium 25-oktabr kuni o‘z ishini yakunlaydi.
Simpozium ochilishida kimyo fani va sanoatining dolzarb muammolariga bag‘ishlangan O‘zbekiston va Qozog‘iston kimyogar olimlari ma’ruzalari tinglangdi va muhokama qilindi.

24 октября 2019 года начал свою работу I Международный узбекско-казахский симпозиум «Актуальные проблемы развития химической науки и промышленности», проводимый Институтом общей и неорганической химии Академии наук Республики Узбекистан.
В симпозиуме принимают участие ведущие узбекские ученые в этой области и группа ученых-химиков из Республики Казахстан во главе с известным ученым, генеральным директором АО «Институт химических наук им. А. Бектурова», академиком Академии наук Республики Казахстан Едилом Ергожаевичем Ергожиным.
Симпозиум заканчивает свою работу 25 октября.
На открытии симпозиума были представлены и обсуждены доклады ученых Узбекистана и Казахстана, посвященные актуальным проблемам химической науки и промышленности.