Kuni kecha “Oltin Humo” milliy kinotaqdimoti boʻlib oʻtdi. Undan Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Sanʼatshunoslik instituti “Kino sanʼati va televideniye” boʻlimi bosh ilmiy xodimi, professor, sanʼatshunoslik fanlari doktori, Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan sanʼat arbobi, kinoshunoslik ilmining atoqli namoyandalaridan biri, milliy kino sanʼatimizning nazariy asoslarini keng koʻlamda ilmiy tadqiq etishga asos solgan taniqli olim Teshaboyev Joʻra Teshaboyevich “Oʻzbek kinematografiyasiga qoʻshgan hissasi uchun” “Oltin Humo” maxsus mukofoti bilan taqdirlandi.
Eslati oʻtamiz: Joʻra Teshaboyev 1933-yilning 16-martida Andijon shahrida tugʻildi. Maktab taxsilidan soʻng Kiyev Davlat Univesitetining xorijiy filologiya fakultetida taʼlim oldi. Bu yoʻl uni oʻzbek kino sanʼatining katta dargohiga olib keldi. Institutni tamomlagach yosh mutaxassis 1960-yilda “Oʻzbekfilm” studiyasiga muxarrir sifatida ishga olinadi, bir oz muddatdan soʻng u aspiranturaga kiradi. Nomzodlik va doktorlik dissertatsiyalarini Rossiyaning nufuzli ilm dargohlarida himoya qiladi. 1972-78 yillar davomida “Oʻzbekfilm” studiyasi Redaksion kollegiyasining bosh muxarriri sifatida bevosita kino amaliyotida faoliyat olib bordi.
Bugunga qadar olim oʻnlab yirik monografik tadqiqotlar, 600 dan ortiq ilmiy–tanqidiy maqolalar, badiiy lavhalar eʼlon qildi, koʻplab hujjatli filmlar uchun ssenariylar yaratdi. Kino asarlarini xalq va madaniyat tarixi bilan chambarchas aloqadorlikda gavdalantirish, milliy kinematograf manbalarini jahon kino sanʼati taraqqiyoti tarixi bilan yagona munosabatda oʻrganishdan iborat yangi ilmiy yoʻnalishga asos solgan.
Tadqiqotlarida Oʻzbekiston kino sanʼatida ijodiy yoʻnalishlar xususiyati, rejissura rivojidagi asosiy tamoyillar, teatr va kino sanʼatlariga xos oʻzaro taʼsirlanuv masalalariga oid xulosalar oʻz aksini topgan. Jumladan, “Komil Yormatov” (1964), “Asad Ismatov” (1968), “Shukur Burxonov” (1968), “Raxim Pirmuhamedov” (1970), “Geroy — krupnыm planom” (1972), “Toʻgʻon Rejimetov” (1975), “Cherez prizmu poiskov” (1980) kitoblari, shuningdek, “Puti i poiski” (1973), “Uzbekskoye kino: traditsii i novatorstvo” (1979), “Kino Uzbekistana” (1981), “Oʻzbek ekrani dahosi” (2022, nashrda) deb nomlangan monografiyalari milliy kino sanʼatimizni oʻrganish va targʻib etishda katta ahamiyatga ega.
Shuningdek, J.Teshabov qator hujjatli va televizion filmlar uchun ssenariylar yozgan kengqirrali ijodkordir. Kinoshunos olim bugungi kunda milliy rejissura va aktyorlik maktablarining oʻziga xos jihatlari tadqiqi ustida ish olib bormoqda.
Kino sanʼatining tolmas targʻibotchisi, oʻtkir tanqidchi, gʻamxoʻr murabbiy sifatida respublikada va qoʻshni davlatlardagi kinojamoatchilik orasida ulkan obroʻ-eʼtiborga erishgan. Ilmiy rahbarligida 8 ta fan nomzodi, 1 ta fan doktori, 30 dan ortiq magistrlik dissertatsiyalari himoya qilingan. Hozirgi kunda Joʻra Teshaboyevning shogirdlari — sanʼatshunoslik fanlari doktori N.Karimova, sanʼatshunoslik fanlari nomzodi M Mirzamuhamedova, sanʼatshunoslik fanlari nomzodi O. Kapadze, falsafa doktori (PhD) Eldor Yuldashevlar milliy kino sanʼatimiz ravnaqi, uning keng targʻiboti yoʻlida xizmat qilib kelmoqdalar.

Жора Тешабоев награжден специальной премией «Золотой Хумо» - «За вклад в узбекский кинематограф».
Состоялась презентация лауреатов премии национального кинематографа "Золотой Хумо". Тешабоев Жора Тешабоевич - главный научный сотрудник отдела «Искусство кино и телевидения» Института искусствознания Академии наук Республики Узбекистан, профессор, доктор искусствоведения, Заслуженный деятель искусств Узбекистана, известный ученый, один из авторитетных представителей науки о кино, основавший широкомасштабное научное исследование теоретических основ отечественного киноискусства удостоен специальной премии «Золотой Хумо» - «За вклад в узбекский кинематограф».
Жора Тешабоев родился 16 марта 1933 года в Андижане. Окончил факультет иностранной филологии Киевского государственного университета. Этот путь привел его в сферу узбекского киноискусства и после окончания университета молодой специалист в 1960 году был принят на работу монтажером на киностудию «Узбекфильм», через некоторое время поступил в аспирантуру. Защищает кандидатские и докторские диссертации в престижных российских вузах. В 1972-78 годах работал непосредственно в кинопрактике главным редактором редакции киностудии «Узбекфильм». К настоящему времени ученый опубликовал десятки масштабных монографических исследований, более 600 научных и критических статей, создал ряд художественных фильмов и  сценарии многих документальных фильмов. Он основал новое научное направление, заключающееся в воплощении кинопроизведений в тесной связи с историей народа и культуры, изучении источников отечественной кинематографии в единой связи с историей развития мирового кинематографа.
В исследованиях ученого – Жора Тешабоева получили отражение особенности творческих направлений в кинематографии Узбекистана, основные принципы в развитии режиссуры, вопросы взаимодействия, характерные для театра и кинематографии. В том числе им созданы известные произведения «Комил Ёрматов» (1964), «Асад Исматов» (1968), «Шукур Бурханов» (1968), «Рахим Пирмухамедов» (1970), «Герой - крупным планом» (1972), «Тогон Реджиметов» (1975), а также монографии «Через призму поисков» (1980), «Пути и поиски» (1973), «Узбекское кино: традиции и новаторство» (1979), «Кино Узбекистана» (1981), «Гений узбекского экрана». (2022 г., в печати), которые имеют большое значение в изучении и популяризации отечественного киноискусства.
Также Жора Тешабоев является разносторонним творцом, написавшим сценарии для ряда известных документальных и телефильмов. В настоящее время ученый проводит исследования специфики отечественной режиссерской и актерской школ. Как неутомимый пропагандист киноискусства, острый критик, заботливый наставник, он снискал себе большой авторитет среди киносообщества республики и ближнего зарубежья. Под его научным руководством защищено 8 кандидатов наук и 1 доктор наук, подготовлено более 30 кандидатских диссертаций. В настоящее время ученики Жора Тешабоева – доктор искусствоведения Н.Каримова, кандидат искусствоведения М.Мирзамухамедова, кандидат искусствоведения О.Кападзе, доктор философских наук (PhD) Эльдор Юлдашев служат развитию национального киноискусства и обеспечивают его широкое продвижение.