O’zR FA Botanika instituti va «UZLITI ENGINEERING» MChJ QK o'rtasida tuzilgan shartnoma asosida O'zbekiston Respublikasida AES 1-bloki ishchi hujjatlarini ishlab chiqish uchun Injenerlik-ekologik tadqiqot dasturini amalga oshirish doirasida 2019-yildan buyon Jizzax viloyatida AES qurilishi mo'ljallangan hudud o'simliklar olamini o'rganish bo'yicha monitoring tadqiqotlari amalga oshirilmoqda.
Injenerlik-ekologik tadqiqot dasturi bo'yicha botanik dala tadqiqotlari kelajakda AES qurilishi mo'ljallangan joydan 30 km radius hududlarda amalga oshirilmoqda. Bunda, AES joylashadigan hudud asosiy ekositemalari florasi tarkibini o'rganish, kamyob va endem turlar populyatsiyalarini aniqlash va ularning holatini baholash, quruqlik, suv va suv bo'yi o'simliklar qoplami holatini bahorgi, yozgi va kuzgi aspektlarda kuzatish uchun vegetatsiya davri mobaynida uchta ekspeditsiyalar uyushtirish mo'ljallangan.
O'rganilayotgan hudud Jizzax viloyatining Forish, G'allaorol, Arnasoy, Zafarobod va Paxtakor tumanlari hududlarini qamrab olgan bo'lib, Qizilqumning janubi-sharqiy qismlari, Aydar-Arnasoy ko'llar tizimining sharqiy qirg'oqlari, Mirzacho'lning g'arbiy qismlari, Nurota tizmasining markaziy (Qo'ytosh tog'i bilan birgalikda) va uni tog' oldi hududlari (Forish dashti), Pistalitog', Xonbanditog' va Egarbelistog' kabi qoldiq tog' tizmalarini o'z ichiga oladi. Monitoring hududning dengiz sathidan balandligi 240 metrdan 1905 oralig'ida o'zgarib turadi.
Jizzax viloyatiga bo'lgan navbatdagi yozgi dala ekspeditsiyasi joriy yil 29-iyundan 6 iyulgacha amalga oshirildi. Ekspeditsiyada Botanika institutining Geobotanika va o'simliklar ekologiyasi, Kamyob o'simliklar kadastri va monitoringi, Mikologiya va alьgologiya laboratoriyasi ilmiy hodimlari, «UZLITI ENGINEERING» MChJ QK hamda «O'zGASHKLITI»DUK ning amaliy geodeziya bo'limi vakillari ishtirok etishdi.
Dala tadqiqotlari davomida Botanika instituti hodimlari tomonidan quruqlik ekosistemalarida joylashgan 42 ta va suv va suv bo'yi hududlarida joylashgan 14 ta kuzatuv nuqtalaridagi o'simliklar qoplamining yozgi monitoringi amalga oshirildi. Kvadrokopterdan foydalanilgan holda har bir test hududlaridagi o'simliklar qoplami tasvirga olindi, geobotanik qaydlar amalga oshirildi va o'simliklar qoplamining ekologik holati va ularga ta'sir etuvchi antropogen omillar baholandi. Radionuklidlar va kimyoviy ifloslantiruvchi moddalar tarkibini aniqlash uchun dominant tur o'simliklar fitomassasidan namunalar olindi.

Исследования растительного мира в регионе планируемого строительства АЭС в Джизакской области
В рамках выполнения Программы инженерно-экологических изысканий для разработки рабочей документации первого блока АЭС в Республике Узбекистан, на основе контракта с CП ООО «Uzliti Engineering» Институтом ботаники, начиная с 2019 года, проводится оценка состояния растительного мира в районе планируемого строительства АЭС в Джизакской области.
В соответствии с Программой инженерно-экологических изысканий, полевые ботанические исследования осуществляются в радиусе 30 км от площадки размещения будущей АЭС. В течение вегетационного периода выполняется три экспедиционных выезда для изучения видового состава флоры, выявления популяций эндемичных и редких видов растений и оценки их состояния, описания весеннего, летнего и осеннего аспектов наземной и высшей водной растительности основных экосистем региона размещения АЭС.
Изучаемая территория охватывает участки Фаришского, Галляаральского, Арнасайского, Зафарабадского и Пахтакорского районов Джизакской области и включает юго-восточную окраину пустыни Кызылкум, восточную часть Айдаро-Арнасайской системы озер, западную окраину Голодной степи (Мирзачуля), центральную часть хребта Нуратау (включая горы Койташ) с прилегающей подгорной равниной (Фаришской степью), останцовые хребты Писталитау, Ханбандытаг и Эгарбелистаг. Абсолютные высоты местности лежат в пределах от 240 до 1905 м н.у.м.
В этом году летний полевой выезд в Джизакскую область был осуществлен в период с 29 июня по 06 июля. В экспедиции принимали участие сотрудники лабораторий Геоботаники и экологии растений, Кадастра и мониторинга редких видов растений, Микологии и альгологии Института ботаники, представители CП ООО «Uzliti Engineering» и отдела прикладной геодезии УзГАШКЛИТИ. В ходе работ сотрудниками Института ботаники выполнен летний мониторинг растительного покрова наземных экосистем по 42 станциям наблюдения и высшей водной растительности по 13 станциям наблюдения.
На каждом из тестовых участков выполнена съемка растительного покрова с использованием квадрокоптера, геоботаническое описание и оценка экологического состояния растительного покрова и влияющих на него антропогенных факторов. Были отобраны пробы фитомассы доминирующих видов растений для анализа на содержание радионуклидов и химических загрязняющих веществ.