Bugun, Oʼzbekiston Fanlar akademiyasida respublikamizning ilmiy va taʼlim tashkilotlari hamda Yadroviy tadqiqotlar Birlashgan instituti oʼrtasida hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishga bagʼishlangan davra suhbati oʼtkazildi. Davra suhbatida FА ilmiy tashkilotlari, yetakchi oliy taʼlim muassasalari vakillari ishtirok etdi.
Uchrashuv va munozaralar natijalariga koʼra, YaTBI va Oʼzbekiston Milliy universiteti, Toshkent davlat texnika universiteti, Namangan muhandislik-texnologiyalari institutlari oʼrtasida hamkorlik shartnomalari imzolandi.
Bundan koʼzlangan maqsad, yuqori malakali ilmiy, muhandis kadrlar tayyorlashga qaratilgan qoʼshma loyihalar, xalqaro ilmiy forumlar va taʼlim dasturlarini amalga oshirish boʼyicha hamkorlikni yoʼlga qoʼyishdan iborat.
Shuningdek, YaTBI delegatsiyasi tashrifi doirasida OʼzR FА Yadro fizikasi institutida “Bulutli hisoblashlar klasteri”ni ochish va ishga tushirish marosimi oʼtkazilishi rejalashtirilgan.
Maʼlumot oʼrnida, Yadroviy tadqiqotlar Birlashgan instituti (YaTBI) Dubna shahrida joylashagan xalqaro tadqiqot markazidir. Institut 1956-yil 26-martdan davlatlararo “YaTBI ni tashkil etish toʼgʼrisidagi shartnoma” asosida tashkil etilgan. YaTBI xalqaro standartlariga muvofiq, BMT Kotibiyatida roʼyxatdan oʼtgan. Hozirgi vaqtda Yevropa, Osiyo, Аfrika va Lotin Аmerikasining 19 ta davlati YaTBI doimiy aʼzolari. Oʼzbekiston Respublikasi 1993-yildan beri YaTBIning toʼlaqonli aʼzosi hisoblanadi.

Сегодня в Академии наук Узбекистана состоялся круглый стол, посвященный обсуждению перспектив сотрудничества между научными и образовательными организациями нашей республики и Объединенным институтом ядерных исследований (ОИЯИ, Дубна). В круглом столе приняли участие научные организации АН РУз и ведущие Вузы.
По итогам встречи и обсуждений подписаны соглашения о сотрудничестве между ОИЯИ и Национальным университетом Узбекистана, Ташкентским государственным техническим университетом, Наманганским инженерно-технологическим институтом.
Их целью является налаживание сотрудничества по реализации совместных проектов, международных научных форумов и образовательных программ, направленных на подготовку высококвалифицированных научных и инженерных кадров.
Также в рамках визита делегации ОИЯИ планируется проведение церемонии открытия и запуска кластера «облачных» вычислений в Институте ядерной физики АН РУз.
Для справки: Объединенный институт ядерных исследований (ОИЯИ) - международный исследовательский центр, расположенный в городе Дубна. Институт создана на основании межгосударственного «Соглашения об образовании ОИЯИ» от 26 марта 1956 года. ОИЯИ зарегистрирован в Секретариате ООН в соответствии с международными нормами. В настоящее время, постоянными членами ОИЯИ являются 19 государств Европы, Азии, Африки и Латинской Америки. Пять государств являются ассоциированными членами ОИЯИ. Республика Узбекистан является полноправным членом ОИЯИ в качестве суверенного государства с 1993 года.