Ilmiy-tadqiqot tashkilotlari, tahlil markazlari bilan hamkorlik memorandumi imzolandi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Fan, ta’lim, madaniyat, sport va yoshlar masalalari qo‘mitasi tomonidan kengaytirilgan yig‘ilish o‘tkazildi.
Unda deputatlar, Fanlar akademiyasi hamda Yoshlar ishlari agentligi huzuridagi Yoshlar muammolarini o‘rganish va istiqbolli kadrlarni tayyorlash instituti mutasaddilari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda Fan, ta’lim, madaniyat, sport va yoshlar masalalari qo‘mitasi hamda Fanlar akademiyasi va Yoshlar muammolarini o‘rganish va istiqbolli kadrlarni tayyorlash instituti o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Ushbu memorandumni imzolashdan ko‘zlangan asosiy maqsad — bu sohalarda qonunchilikni takomillashtirish, qonun ijodkorligi jarayonida jamoatchilik ishtirokini kengaytirish, huquqiy madaniyatni oshirish, mamlakat taraqqiyotiga qaratilgan strategiyalarni qo‘llab-quvvatlash hamda qo‘mita faoliyatiga ilmiy-tadqiqot tashkilotlarini faol jalb etish borasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishdan iborat.
Yig‘ilish davomida hamkorlik doirasida bir qator yo‘nalishlar belgilab olindi. Jumladan, qonun loyihalarini ishlab chiqishda, nazorat-tahlil tadbirlarini o‘tkazish, qonun loyihalarini tartibga solish ta’sirini baholash jarayonida takliflar almashish, qo‘mita tegishli vazirlik, Fanlar akademiyasi hamda ilmiy-tadqiqot instituti yuborgan takliflarni muntazam o‘rganib, tahlil qilib boorish , shuningdek, qonun ijodkorligi sohasida xorijiy mamlakatlar tajribasini o‘rganish va ilg‘or xorijiy tajribani milliy qonunchilikga implementatsiya qilish bo‘yicha takliflar tayyorlash va qo‘mitaga taqdim etish kabi muhim masalalarda hamkorlikni mustahkamlashga kelishib olindi.
Shu bilan birga, o‘zaro manfaatli dolzarb yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlikda konferensiya, seminar-trening, davra suhbatlari va boshqa tadbirlarni tashkil etish muhim ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlab o‘tildi.

Подписан меморандум о сотрудничестве с исследовательскими организациями и аналитическими центрами
Состоялось расширенное заседание Комитета по науке, образованию, культуре, спорту и делам молодежи Законодательной палаты Олий Мажлиса.
В Заседании приняли участие депутаты Олий Мажлиса, сотрудники Академии наук и Института по изучению проблем молодежи и подготовки перспективных кадров Агентства по делам молодежи.
На встрече был подписан Меморандум о сотрудничестве между Комитетом по науке, образованию, культуре, спорту и делам молодежи Олий Мажлиса, Академией наук и Институтом по изучению проблем молодежи и подготовке перспективных кадров Агентства по делам молодежи.
Основной целью подписания Меморандума является развитие взаимовыгодного сотрудничества в совершенствовании законодательства в данных сферах, расширение участия общественности в законотворческом процессе, повышение правовой культуры, поддержка стратегий, направленных на развитие страны, активное привлечение научно-исследовательских организаций к деятельности Комитета Олий Мажлиса.
В ходе встречи был определен ряд направлений сотрудничества. В  том числе достигнута договоренность об усилении взаимодействия по таким важным вопросам, как разработка законопроектов, проведение аналитических мероприятий, обмен предложениями в процессе оценки регулирующего воздействия законопроектов, систематическое изучение и анализ предложений, поступающих в Комитет от профильных министерств, Академии наук и научно-исследовательских институтов, а также изучение опыта зарубежных стран в сфере законотворчества, подготовка и внесение в Комитет предложений по внедрению передового зарубежного опыта в национальное законодательство.
При этом была подчеркнута важность организации совместных конференций, семинаров, тренингов, круглых столов и других мероприятий по актуальным направлениям, представляющим взаимный интерес.