Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Materialshunoslik instituti tashabbusi bilan "Katta Quyosh qurilmasi (O’zbekiston)da uglerod tolasini ishlab chiqarish texnologiyasini ishlab chiqish" mavzusida xalqaro onlayn seminar boʼlib oʼtdi.
Seminarda, Materialshunoslik instituti va Drezden texnika universiteti (Germaniya)ning olimlari, doktorantlari, yosh mutaxassislari, shuningdek, "Oʼzkimyosanoat" AJ vakillari ishtirok etdilar.
Seminarning asosiy maqsadi Oʼzbekistondagi Katta Quyosh qurilmasi negizida yuqori mujassamlashgan Quyosh nurlanishidan foydalangan holda uglerod tolasini ishlab chiqarishning innovatsion usulini muhokama qilish edi.
Uglerod kompozitsiyalari aerokosmik sohada, shamol energetikasi, avtomobilsozlik, dengiz, neft va gaz sanoati kabi yuqori texnologiyali sohalarda keng qoʼllaniladi. Murakkab uglerod tolali kompozitsiyalarining narxi metallarga nisbatan ancha qimmat. Uglerod tolasining jahon bozori 2019-yilda 4,7 milliard dollardan 2029-yilgacha 13,3 milliard dollarga oʼsishi taxmin qilinmoqda. Аerokosmik va mudofaa sanoati hamda avtomobilsozlik va shamol energetikasi sanoatining ortib borayotgan talabi tufayli bozorda ehtiyoj ortib bormoqda.
Seminarda professor Ralf Xeger (Germaniya) muhokamaga taqdim etgan Katta Quyosh qurilmasini sanoat usulida uglerod tolasini olish uchun ishlatishda yangicha yondashuv va bu jarayonga tashqi investorlarni jalb qilish taklifi katta qiziqish uygʼotdi. Tavsiya etilgan yondashuv Katta Quyosh qurilmasida sintez qilinadigan uglerod tolasini tannarxining pasayishiga olib keladi va yakuniy mahsulotning raqobatbardoshligi ortadi.
O’zR FA Materialshunoslik instituti olimlari geliostatlar uchun aks ettiruvchi yuzalarni nometall yuza bilan qoplash boʼyicha innovatsion usulni taklif qilishdi. Taklif nemis hamkorlarda qiziqish uygʼotdi va kengroq muhokamalar uchun qoʼshimcha maʼlumot soʼraldi. Ushbu texnologiya aks ettiruvchi komponent bilan birgalikda himoya qoplamasini bir vaqtda qoʼllashga asoslangan.
Muhokamalar natijasida seminar ishtirokchilari Katta Quyosh qurilmasi asosida ishlab chiqarilgan uglerodli materiallarni olish va tadqiq etish sohasida hamkorlikni davom ettirish toʼgʼrisida kelishib oldilar. Germaniya tomoni Jahon Banki, Germaniyaning Federal taʼlim va ilmiy tadqiqotlar vazirligi (BMBF)ning innovatsion loyihalarni qoʼllab-quvvatlash imkoniyatlaridan foydalanishni taklif qildi va shuningdek, "Oʼzkimyosanoat" AJga qoʼshma loyihani amalga oshirishni qoʼllab-quvvatlash niyati uchun minnatdorlik bildirdi.

Научное сотрудничество: международный научный онлайн-семинар
Институтом материаловедения Академии наук Республики Узбекистан проведен международный онлайн семинар на тему «Разработка технологии производства карбонового волокна на Большая солнечная печь (Узбекистан)».
На семинаре приняли участие ученые, докторанты, молодые специалисты Института материаловедения, ученые Технического Университета Дрездена (Германия), а также представители АО «Узкимёсаноат».
Основной целью семинара являлся обсуждение метода получения карбонового волокна с применением высококонцентрированного солнечного излучения на базе Большой Солнечной печи Узбекистана.
Углеродные композиты широко используются в таких высокотехнологичных отраслях, как аэрокосмическая промышленность, ветроэнергетика, автомобильная промышленность, морская, нефтяная и газовая отрасль. Усовершенствованные композиты из углеродного волокна сравнительно дороже, чем металлы. Прогнозируется, что рынок углеродного волокна вырастет с 4,7 млрд. долларов США в 2019 году до 13,3 млрд. долларов США к 2029 году при среднегодовом темпе роста 11,0% в период с 2019 по 2029 год. Рынок растет из-за растущего спроса со стороны аэрокосмической и оборонной промышленности, а также автомобилестроения и ветроэнергетики.
Большой интерес представил предложение о новом подходе промышленного использования Большой Солнечной печи и подключение к этому процессу внешних инвесторов, представленная для обсуждения профессором Ральф Хегером (Германия). Предложенный подход приведет к понижению расходов при синтезе карбонового волокна. Подход является новой технологией и имеет реальные шансы применения на Большой Солнечной печи.
Институтом материаловедения предложен инновационный метод изготовления отражающих зеркал гелиостатов, который основан на нанесении защитного покрытия вместе с отражающим компонентом, который вызвал интерес немецкой стороны.
В результате обсуждений участники семинара пришли к соглашению о продолжении сотрудничества в области получения и исследования карбоновых материалов, разрабатываемых на базе Большой Солнечной печи (Узбекистан). Немецкая сторона предложила воспользоваться возможностями финансирования инновационных проектов Всемирного банка, Федерального министерства по науке и образованию (BMBF), а также выразили благодарность АО «Узкимёсаноат» за намерение поддержать реализацию совместного проекта.