O’zR FA Navoiy bo‘limi olimlari tomonidan 2018-yildan boshlab, bentonit gillaridan qishloq xo‘jaligida foydalanishning innovasion usullari ishlab chiqilib, g‘allachilikda, paxtada va sabzavot ekinlarida keng qo‘llanib kelinmoqda. Bunda olimlarimiz bug‘doy urug‘larini va paxta chigitini bentonit gillari kukuni bilan qobiqlab ekilishi hisobiga, o‘simliklarning suvga bo‘lgan talabi, tuproqdagi namlikni bentonit gillarining sorbentlik xususiyati natijasida o‘ziga jamlashi hisobiga qoniqtirilishi oqibatida "stress"siz ko‘karib chiqishi, niholning baquvvat bo‘lib o‘sishi hamda hosildorlikning 10-15% oshishini respublikamizning turli viloyatlari ekin maydonlarida o‘tkazilgan tajriba-sinovlari bilan isbotladilar.
Bundan tashqari, Navoiy bo‘limi olimlari yana bir innovasion usul sifatida ekinlarni bargidan o‘g‘itlar bilan oziqlantirishda bentonit gillarining 2%lik suspenziyasidan foydalanish ham hosildorlikning 15-20% oshishini tajriba-sinovlarda isbotladilar.
Bunda, bentonit suspenziyasidan tayyorlangan suyuqlikning barg ustida hosil qiladigan yupqa qobiq o‘simlikdagi mikrokapillyarlardan suv zarrachalarining parlanishiga to‘sqinlik qilishi, o‘g‘itning maksimal o‘zlashtirilishiga hamda o‘simlikning suvga bo‘lgan talabini kunduzi va kechasi o‘rtasidagi temperatura tafovuti hisobidan hosil bo‘ladigan shudring ko‘rinishidagi atmosferadagi suv zarrachalarining bentonit orqali bargga singdirilishiga imkon berishi hisobiga samarali ekanligi kuzatildi.
Navoiy bo‘limi olimlarining ushbu innovasion usullarini qishloq xo‘jaligida keng qo‘llash yuqori iqtisodiy samaralar berishi bilan ahamiyatlidir.
“Agro-parvoz” ko‘p tarmoqli aviasiya ishlab chiqarish korxonasi o‘rtasidagi samarali hamkorlik FA Navoiy bo‘limi olimlarining ushbu innovasion usullarini qishloq xo‘jaligida yanada keng qo‘llashga imkon beradi.
Bunda, cho‘l-yaylov ozuqa o‘simliklari plantasiyalarini tashkil etishda, saksaul, cho‘g‘on, izen va boshqa cho‘l iqlimiga moslashgan o‘simliklar urug‘larini bentonit gillari kukuni bilan qobiqlab ekishni hamkorlikda tashkillashtirish rejalashtirilmoqda.
Navoiy bo‘limi va "Agro-parvoz" ko‘p tarmoqli aviasiya ishlab chiqarish korxonasi o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni geologiya va konchilik ishlarida ham samarali tashkil etish mumkin.
FA Navoiy bo‘limi olimlarining "Agro-parvoz" ko‘p tarmoqli aviasiya ishlab chiqarish korxonasi bilan ushbu hamkorligi ilm-fan va ishlab chiqarishning faol integratsiyasini tashkil etishga va qishloq xo‘jaligiga innovasion texnologiyalarni olib kirishga yo‘naltirilgan yana bir dadil qadamdir.

Интеграция науки и промышленности: перспективы сотрудничества
Учёными Навоийского отделения АН РУз разработаны инновационные методы использования бентонитовых глин в сельском хозяйстве, которые успешно применяются с 2018 года в выращивании пшеницы, хлопка и овощей. Так, опыты с капсулированием семян пшеницы и хлопка бентонитовым глинопрошком перед посевом, показали, что благодаря сорбентным свойствам бентонита впитывать и удерживать имеющуюся в почве влагу значительно снижается потребность в поливе растений. Полевые испытания проведенные в разных областях нашей страны показали, что даже в засушливые периоды урожай вырос на 10-15 процентов.
Также, ученые Навоийского отделения показали, что урожай увеличивается на 15-20 процентов в случае применения другого инновационного подхода. Он заключается в листовой подкормке растений 2-процентной бентонитовой суспензией с удобрениями.
Эксперименты показали, что после обработки суспензией на поверхности листьев образуется тонкая пленка, которая блестит при восходе Солнца. В нашем регионе разница между дневной и ночной температурами летом составляет больше десяти градусов. В результате, в жаркую погоду воздух насыщается водяным паром, который ночью конденсируется и собирается на растении в виде росы. Днем из-за бентонита вода не испаряется с поверхности листьев и через микропоры проникает в растение. Этим обеспечивается частичное покрытие потребности растения во влаге и полное усвоение удобрений.
Вышеназванные инновационные методы примечательны тем, что их применение в сельском хозяйстве дает значимый положительный экономический эффект.
На днях Навоийское отделение Академии наук Республики Узбекистан подписало меморандум о сотрудничестве с ООО «Многопрофильное авиационно-производственное предприятие «Agro Parvoz», что открывает новые возможности для усовершенствования данных методов.
В частности, запланировано совместное создание плантаций степных пастбищно-кормовых растений путем организации посева семян саксаула, чогона, кохии стелящейся (изен) и других, приспособленных к степным условиям, культур с предварительным их капсулированием бентонитовым глинопорошком.
Кроме того, подписанный меморандум создает условия для применения летательных аппаратов сверхлегкого класса также в геологоразведке и горном деле.