Oʼzbekiston va Hindiston oʼrtasidagi munosabatlar doʼstlik, ishonchli hamkorlik, ming yillik tarixiy-madaniy, maʼnaviy rishtalar orqali rivojlanib kelgan. Qadimdan ikki davlat ilm-fan taraqqiyoti va tinchlikka intilib, xalqlar birdamligi uchun hamkorlikka alohida eʼtibor qaratgan. Buyuk bobokalonlarimiz Hindiston xalqining tarixi bobida benazir asarlar yaratgani, oʼzbek va hind sanʼatlari milliy madaniyatlar va adabiyotlarimiz hamohang ekanligidan dalolat beradi.
2021-yil 1-aprel kuni OʼzR FА Oʼzbekiston tarixi davlat muzeyida “Hindistonning yozma merosi: Hind-Islom xattotligining yozma sanʼati” nomli koʼrgazma ochildi. Koʼrgazma Lal Baxadur Shastri nomidagi Hindiston madaniyat markazi va Oʼzbekiston Badiiy akademiyasi bilan hamkorlikda tashkillashtirilgan.
Koʼrgazmada 100 dan ortiq Hirot sanʼat maktabi buyuk hattotlarining XV-XIX asrlarda Hindistonning turli hududlarida yaratilgan kufiy, nash, suls, nastaʼliq, shikasta, taʼliq yoʼnalishidagi hattotlik ishlaridan namunalar namoyish etilmoqda.
Ushbu yozuv namunalari, ayniqsa Qurʼon oyatlarining Nash va Suls xatida nafis yozilishida keng qoʼllanilgan. Hind yozuvlari orasida eng mashhurlari Shardf, Braxmi, Xaroshtiy va boshqalardir. Ushbu yozuvlarda epigraflar mavjud. Koʼpgina zamonaviy yozuvlar Braxmiydan olingan.

Открывается выставка «Письменное наследие Индии: письменное искусство индо-исламской каллиграфии»
1 апреля 2021 года в Государственном музее истории Узбекистана Академии наук Республики Узбекистан открылась выставка «Письменное наследие Индии: письменное искусство индо-исламской каллиграфии». Выставка организована при сотрудничестве с Индийским культурным центром Лала Бахадура Шастри и Академией художеств Узбекистана.
На выставке представлены образцы каллиграфии более 100 великих каллиграфов Гератской школы искусств, созданные в разных уголках Индии в XV-XIX веках в направлениях куфик, наш, сульс, насталик, шикаста, талик.
Эти образцы письма широко используются, особенно в элегантном написании коранических стихов в Нэш и Сулс. Среди индийских надписей наиболее известны Шардф, Брахми, Харошти и другие. Эти записи содержат эпиграфы. Многие современные надписи взяты из Брахми.