Joriy yilning 11-mart kuni Oʼzbekiston Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti B.Аbduxalimov IFEAC (Fransiyaning Oʼrta Osiyo tadqiqotlari instituti) bosh direktori А.Fov bilan uchrashdi. Uchrashuvda Sanʼatshunoslik instituti direktori Sh.Pidayev, Tarix instituti direktor oʼrinbosari Sh.Maxmudov, Oʼzbekiston tarixi davlat muzeyi direktori J.Ismailovalar qatnashdilar.
Uchrashuv davomida IFEAC bilan Oʼzbekiston Fanlar akademiyasi bilan kelgusidagi hamkorlik aloqalarini tiklash va ikki tomonlama manfaatli Memorandum imzolash masalasi muhokama qilindi.
А.Fov tomonidan IFEACning hozirgi kundagi faoliyati, amalga oshirilayotgan loyihalar va rejalashtirilayotgan tadbirlar toʼgʼrisida maʼlumot berdi.
Maʼlumot o'rnida: Fransiya Markaziy Osiyo tadqiqotlari instituti (IFEAC) 1993-yilda tashkil etilgan boʼlib, Fransiya Tashqi ishlar vazirligining maʼmuriy vakolati ostida ishlaydi va CNRS idorasi va tadqiqot boʼlimi maqomiga ega. IFEACning asosiy vazifasi mintaqada arxeologiya va ijtimoiy va gumanitar sohaning barcha fan yoʼnalishlari (tarix, sotsiologiya, etnologiya, antropologiya, iqtisod, geografiya va h.k.) boʼyicha ishlayotgan Fransiya va Markaziy Osiyodan kelgan tadqiqotchilarni qoʼllab-quvvatlashdan iborat.

11 марта 2022 г. состоялась встреча вице-президента Академии наук Республики Узбекистан Б.Абдухалимова с генеральным директором IFEAC (Французского института центральноазиатских исследований) А.Фов. Во встрече приняли участие директор Института искусствознания АН РУз Ш.Пидаев, заместитель директора Института истории АН РУз Ш.Махмудов и директор Государственного музея истории Узбекистана АН РУз Ж.Исмаилова.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы дальнейшего сотрудничества между IFEAC и Академией наук Узбекистана и подписания взаимовыгодного Меморандума.
А.Фов проинформировал о текущей деятельности IFEAC, выполняемых проектах и планируемых мероприятиях.
Для справки: Французский институт центральноазиатских исследований (IFEAC) был создан в 1993 году, действует в административном ведении Министерства иностранных дел Франции и имеет статус Отделения и исследовательского отдела CNRS. Основной задачей IFEAC является поддержка исследователей из Франции и Центральной Азии, работающих в регионе по всем направлениям археологии и социально-гуманитарных наук (история, социология, этнология, антропология, экономика, а также география и др.).