Fargʼona viloyatida Turkiston oq laylagiga oid kadastr maʼlumotlari toʼplandi
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti “Kamyob hayvonlar hisobi va kadastri” laboratoriyasi xodimlari Fargʼona viloyatida rejalashtirilgan kadastr tadqiqotlarini oʼtkazdilar.
Ekspeditsiyaning asosiy maqsadi - Ciconia ciconia asiatica – Oʼrta Osiyo kenja turi oʼzining Yevropa kenja turidan kattaroq oʼlchami bilan ajralib turadigan Turkiston oq laylagining - Fargʼona vodiysida uyalash hisobini olib borish.
Аyni bahor kunlari oq laylaklarda koʼpayish mavsumi boshlangan. Qushlar koʼplab yillar mobaynida oʼzlari foydalangan mavjud uyalarini taʼmirlashmoqda va yangilarini qurishmoqda.
Laylaklar - odamlar bilan noyob hayvonlarning nisbatan muvaffaqiyatli birga yashashining juda kam uchraydigan namunasidir: ular uyalarini faqat yovvoyi tabiatda emas, balki antropogen landshaftlarda - elektr uzatish tarmoqlarida, suv minoralarida ham qurishni afzal koʼrishadi, hamda ular sayoz suvlarda, Fargʼona viloyatidagi katta hajmdagi inson tomonidan bunyod etilgan; sholi dalalarida, baliqchilik suv havzalarida, sugʼorish kanallarida ozuqa izlab topishadi.
Dastlabki maʼlumotlarga koʼra, soʼnggi 5 yil mobaynida Fargʼona vodiysida ushbu qushlarning soni koʼpayib bormoqda.
Shuningdek, Yozyovon qumli massivi hududida ikki galada oziqlanadigan 1000 dan ortiq qushlarni sanoqdan oʼtkazildi. “Fargʼona ovchilik va baliqchilik jamiyati” qoʼriqchilarining maʼlumotlariga koʼra, qushlar bu hududda har yili sentyabrdan may oyining oʼrtalariga qadar kuzatilib, ularning soni 1500 dan 2000 gachani tashkil etadi. 2020-yil sentyabr oyi boshida Fargʼona viloyatining Beshariq tumani Sariqamish koʼli atrofida 400 ga yaqin qushlarning mavsumiy galasini qayd etilgan. Ushbu qisqa ekspeditsiya davomida mintaqada 200 dan ortiq oq laylak uyalari ham topildi. Shuni taʼkidlash kerakki, ushbu noyob tipdagi turning dunyodagi populyatsiyasining katta qismi Oʼzbekistonda uyalaydi va ularning 95 foizi Fargʼona vodiysi hududiga toʼgʼri keladi.
Oq laylak 51 turdagi boshqa qushlar bilan bir qatorda (mamlakatimizda qushlarning 450 dan ortiq turlari mavjud) Oʼzbekiston Respublikasining Qizil kitobiga kiritilgan.

В Ферганской области собраны данные по кадастру туркестанского белого аиста
Cотрудники лаборатории учетов и кадастра редких видов животных Института зоологии Академии наук РУз провели плановое кадастровое обследование на территории Ферганской области. Основной целью экспедиции было проведение учетов гнездящегося в Ферганской долине туркестанского белого аиста Ciconia ciconia asiatica – среднеазиатского подвида, отличающегося от своего европейского собрата более крупными размерами.
В эти весенние дни у белых аистов уже начался сезон размножения. Птицы ремонтируют имеющиеся гнезда, которые используют по многу лет и строят новые.
Аисты – довольно редкий пример относительно благополучного сосуществования редких животных с человеком: мало того, что гнезда они предпочитают строить не в дикой природе, а в антропогенном ландшафте – на линиях электропередачи, водонапорных башнях, но они находят корм на мелководных водоемах, сооруженных человеком – рисовых чеках, рыбоводных прудах, оросительных каналах которых в Ферганской области большое количество.
По предварительным данным, численность этих птиц последние 5 лет в Ферганской долине повышается. Так, в районе Язъяванского песчаного массива мы насчитали на кормежке свыше 1000 птиц в двух скоплениях. По словам егерей Ферганского общества охотников и рыболовов, птицы отмечаются в этом районе ежегодно с сентября до середины мая, их численность составляет от 1500 до 2000 особей. Ранее в сентябре 2020 года сезонное скопление численностью около 400 птиц было отмечено нами в Бешарыкском районе Ферганской области в окрестностях озера Сарыкамыш. Во время нашей краткой экспедиции на территории области было так же обнаружено свыше 200 гнезд белого аиста. Необходимо отметить, что в Узбекистане гнездится большая часть мировой популяции этого редкого подвида, причем 95% — на территории Ферганской долины.
Белый аист, наряду с 51 видом других птиц (а их в нашей стране более 450 видов) внесен в Красную книгу Республики Узбекистан (последнее издание в 2019 году).