O’zbekiston Fanlar akademiyasi Tarix instituti direktori Аzamat Ziyo va Turkiyaning Pamukqalʼa universiteti rektori Аhmed Qutlugʼxon oʼrtasida uchrashuv boʼlib oʼtdi.
Uchrashuv davomida ikki tomon oʼrtasida ilmiy aloqalarni yoʼlga qoʼyish va kuchaytirish, qoʼshma ilmiy loyihalar tayyorlash va amalga oshirish, oʼzbek-turk xalqlari tarixini oʼrganish masalalari, birgalikda ilmiy yigʼinlar tashkil etish muhokama qilindi. Shuningdek, bugungi kunda mamlakatimizda tarix fani oldida turgan vazifalardan kelib chiqib, ularning yechimlaridan biri sifatida kadrlar tayyorlash masalasi ekanligiga urgʼu berildi. Bunda ikki tomonlama mutaxassislar va yoshlar almashinuvi dasturini amalga oshirish dolzarb ekanligi taʼkidlandi.
Bundan tashqari, yosh tarixchi olimlar oʼqishlari muddati va mavzular koʼlamini kengaytirish, Institut yoshlarining til bilish darajasini yaxshilash maqsadida turkiyalik mutaxassislarni jalb etishga kelishildi.
Uchrashuv soʼnggida Tarix instituti va Turkiyaning Pamukqalʼa universiteti oʼrtasida kelishuv bitimi imzolandi.

Состоялась встреча между директором Института истории Академии наук Узбекистана Азаматом Зиё и ректором Памуккальского университета Турции Ахмедом Кутлугханом.
В ходе встречи обсуждены вопросы установления и укрепления научных связей, подготовки и реализации совместных научных проектов, изучения истории узбекского и турецкого народов, организации совместных научных конференций. Также исходя из задач, стоящих сегодня перед исторической наукой в Узбекистане, было подчеркнуто, что одним из их решений является вопрос подготовки кадров. В связи с этим, актуальной является реализация программы двустороннего обмена специалистами и молодыми сотрудниками.
Кроме того, было принято решение о привлечении турецких специалистов с целью расширения продолжительности и объема обучения молодых историков, улучшения языковых навыков молодежи Института истории АН РУз.
По итогам встречи было подписано соглашение между Институтом истории Академии наук Республики Узбекистан и Университетом Памуккале Турции.