Fanlar akademiyasi prezidenti bilan ochiq muloqot
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti B.S.Yuldashev FA Navoiy boʼlimiga tashrif buyurib, Boʼlim rahbariyati, ilmiy xodimlari, doktorantlari va stajyor-tadqiqotchilari bilan davra suhbati oʼtkazdi.
Uchrashuvda B.S.Yuldashev soʼnggi yillarda Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyev tashabbusi bilan respublikada ilm-fan va taʼlim sohasida yuz berayotgan oʼzgarishlar, olimlar va oʼqituvchilarga, hususan, ularni moddiy ragʼbatlantirishga, samarali faoliyat olib borish uchun shart sharoitlarni yaxshilashga va jamoatchilik oʼrtasida nufuzini oshirishga yoʼnaltirilgan saʼy-harakatlar toʼgʼrisida toʼxtalib oʼtdilar.
Shuningdek, ilm-fanga oʼzini bagʼishlashga qaror qilgan yoshlar oldida barcha eshiklar ochilganini, faqat mamlakat taraqqiyotiga oʼz hissasini qoʼshish istagini bildirish zarurligini taʼkidladilar. Misol uchun, ularga maxsus tashkil etilgan jamgʼarma mablagʼlari hisobidan nufuzli xorijiy ilmiy-tadqiqot muassasalari va oliy oʼquv yurtlarida stajirovkalar tashkil etilmoqda, doktorantlar va stajyor-tadqiqotchilarga esa munosib stipendiya berib borilmoqda.
FА prezidenti toʼrt yildan kamroq vaqt ichida Boʼlimda bajarilgan ilmiy ishlarni ijobiy tomonlari bilan bir qatorda tanqidiy baholab, eʼtibor berish kerak boʼlgan bir qator masalalar borligini taʼkidladilar. Ular orasida Oʼzbekistonning tegishli ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan aloqalarni yoʼlga qoʼyish va ularning laboratoriyalarida eksperimentlar oʼtkazish, olingan natijalarni Scopus va Web of Science bazalarida indeksatsiya qilinadigan jurnallarda maqolalar nashr etish, ixtiro va foydali modellarga patent olish uchun talabnoma berish, ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirish, grant loyihalarini rasmiylashtirish aytib oʼtildi. Bundan tashqari, B.S.Yuldashev FА Navoiy boʼlimi fan, taʼlim va ishlab chiqarish integratsiyasini tashkil etish uchun tegishli ravishda hududdagi yirik sanoat korxonalarining, birinchi navbatda, Navoiy kon-metallurgiya kombinatining texnik, texnologik va ekologik muammolarini hal etish uchun Yurtboshimiz tashabbusi bilan 2017-yilda tashkil etilganini alohida taʼkidlab, shu masalaga eʼtiborni kuchaytirish kerakligini, shuningdek, oliy oʼquv yurtlarining talabalari va magistrlari bilan ishlashni jadallashtirish kerakligini taʼkidlab oʼtdilar.
Shu bilan birga, B.S.Yuldashev tadbir ishtirokchilarning har biri bilan alohida suhbatlashdilar, ularning ilmiy ishlari haqidagi qisqacha hisobotini tingladilar, kelgusida ilmiy faoliyatni samaradorligini oshirishga yoʼnaltirilgan qimmatli tavsiyalar berdilar. Misol uchun, Qoraqolpogʼiston Respublikasida Orol boʼyi hududlarini koʼkalamzorlashtirish loyihasini amalga oshirishga hissa qoʼshish maqsadida saksovul ekishda Boʼlim olimlari tomonidan ishlab chiqilgan usulni qoʼllash, yaʼni, saksovul urugʼini bentonit gillari kukuni bilan ekishdan oldin qobiqlashni va Navoiy boʼlimi tomonidan Nurota tumanida amalga oshirilayotgan “Innovatsion pedagogikadan moderatorlarni tayyorlash” loyihasini butun viloyat va respublikaga targʼib qilishni tavsiya qildilar. Bundan tashqari, ijtimoiy sohani eʼtiborsiz qoldirmaslik, buning uchun ushbu yoʼnalishda fundamental loyihalarni tayyorlash muhim ahamiyatga ega ekanligini taʼkidladilar.

Открытый диалог с президентом Академии наук
Президент Академии наук Республики Узбекистан Б.С.Юлдашев посетил Навоийское отделение АН, где провёл беседу за круглым столом с руководством, научными сотрудниками, докторантами и стажёрами-исследователями Отделения.
В ходе встречи Б.С.Юлдашев отметил реформы, которые происходят в последние годы в республике в сфере науки и образования по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Миромоновича Мирзиёева, указал на возросшее внимание к ученым и преподавателям, в частности, материальному их стимулированию, улучшению условий для плодотворной деятельности и повышению их авторитета в обществе.
Он также подчеркнул, что перед юношами и девушками, решившими посвятить себя науке, открыты все двери, необходимо лишь желание и стремление внести личный вклад в развитие страны. К примеру, для них за счет средств специально созданного фонда организуются стажировки в престижных зарубежных научно-исследовательских учреждениях и высших учебных заведениях, а докторантам и стажёрам-исследователям начисляют достойную стипендию. Однако все эти условия – это аванс, так называемый кредит доверия, который необходимо оправдать.
Б.Юлдашев критически оценил проделанную в Отделении работу, отметив, что наряду с положительными моментами, есть вопросы, на которые стоит обратить больше внимания. Среди них – налаживание контактов с соответствующими научно-исследовательскими учреждениями Узбекистана и проведение в их лабораториях совместных научных исследований, публикация полученных результатов в виде научных статей в журналах, индексируемых в базах Scopus и Web of Science, подача заявок на получение патентов на изобретения и полезные модели, коммерциализация научных разработок, оформление грантовых проектов. Кроме того, он особо подчеркнул, что Навоийское отделение Академии наук создано по инициативе главы нашего государства в 2017 году, в том числе для организации процесса интеграции науки, образования и производства, соответственно, необходимо заострить внимание на решение проблемных вопросов технического, технологического и экологического характера крупных промышленных предприятий региона, в первую очередь, Навоийского горно-металлургического комбината, также посоветовал ещё более укрепить работу со студентами и магистрами высших учебных заведений, чтобы пробудить у молодёжи интерес к занятию наукой.
В ходе встречи Б.Юлдашев побеседовал с каждым из присутствующих, послушал их краткий отчёт о работе, дал ценные рекомендации, как наладить дальнейшую научную деятельность. К примеру, внести посильный вклад в реализацию проекта по озеленению Аралкума в Республике Каракалпакстан, предложив для посева семян саксаула использовать разработанный в Отделении метод их предварительного капсулирования порошком бентонитовой глины. Распространить пилотный проект по подготовке модераторов по инновационной педагогике, реализуемый Навоийским отделением в Нуратинском районе, по всему региону и другим областям республики. Кроме того, подчеркнул, что важно не оставлять без внимания и гуманитарную сферу, а для этого готовить и подавать на конкурс фундаментальные проекты.