Farg‘ona vodiysidan gekkonlarning jahon faunasi uchun yangi turi topildi
Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti “Kamyob hayvonlar hisobi va kadastri” laboratoriyasi ilmiy xodimlari tomonidan “Kamyob va yoʼqolib ketish xavfi ostida boʼlgan hayvon turlarining kadastrini yuritishning ilmiy asoslarini yaratish (Fargʼona vodiysi misolida)” davlat dasturi, WWF (World Wide Fund for Nature) va CEPF (Critical Ecosystem Partnership Fund) fondlari tomonidan qoʼllab quvvatlangan “Fargʼona vodiysi hududida asosiy tabiiy komplekslarni saqlash” loyihalari amalga oshirilmoqda. Fargʼona vodiysida yashovchi kamyob va endemik sudralib yuruvchilarning terisidan olingan namunalar ustida olib borilgan genetik tadqiqot natijalariga koʼra dunyo faunasi uchun ilk marotaba Alsophylax sp. gekkoni aniqlandi.
Ajablanarlisi shundaki, Fargʼona vodiysida koʼplab zoologik tadqiqotlar oʼtkazilganiga qaramay, bu tur endigina kashf etildi. Bu, ehtimol ushbu turning maxsus biologiyasi va ekologiyasi bilan bogʼliq. Ushbu tur Alsophylax urugʼining boshqa turlari singari kichik oʼlchamga ega boʼlib, voyaga yetganlarining kattaligi boshi bilan oʼrtacha 3 - 3,5 santimetrni tashkil qiladi. Bu tur faqat tungi faol boʼlib, xavf tugʼilganda tuproqning yoriqlari va notekis joylariga yashirinadi. Shuningdek, bu tur akustik signallar yordamida muloqot qiladi.
Aytish joizki, bu tur hozirgacha faqat Oʼzbekiston hududida topilgan.
Fotosurat muallifi Timur Аbduraupov
Ayni paytda namunalar olingan barcha hayvonlarning DNK namunalari ajratilgan va DNK sekvensiyasi yakunlanishi kutilmoqda. Biroq, baʼzi namunalar, yaʼni biz tomonimizdan ushbu hududida ilk marotaba aniqlangan gekkon allaqachon toʼliq shifrlangan va hatto filogenetik daraxtga aylantirilgan, bu esa ushbu turning jahon fani uchun mutlaqo yangi tur ekanligini koʼrsatadi. Mazkur yangi turga genetik jihatdan eng yaqin turlar mos ravishda mamlakatning shimoli-gʼarbiy va janubi-gʼarbiy qismida yashovchi chiyildoq gekkoncha (Alsophylax pipiens) va silliq gekkoncha (Alsophylax laevis) hisoblanadi.

Сотрудниками лаборатории «Учётов и кадастра» Института зоологии Академии наук РУз в ходе реализации проекта «Создание научной основы для ведения кадастра редких и исчезающих видов животных (на примере Ферганской долины)» и проекта «Сохранение ключевых природных комплексов на территории Ферганской Долины (Республика Узбекистан)» Фонда Михаэля Зуккова, реализуемого при поддержке WWF (World Wildlife Fund) и CEPF (Critical Ecosystem Partnership Fund) были отобраны образцы тканей у редких и эндемичных пресмыкающихся, обитающих на территории Ферганской долины, в том числе геккончика Alsophylax sp. обнаруженного учеными впервые в мае 2021 года.
Удивительно то, что, несмотря на многочисленные зоологические исследования, проведенные ранее в Ферганской долине, данный вид обнаружен только сейчас. Скорее всего это связанно с особенностями биологии и экологии данного вида. Как и остальные представители рода Alsophylax данный вид обладает малыми размерами – размер тела с головой в среднем у взрослых особей 3 – 3,5 см. Данный вид является исключительно ночным животным и скрывается при опасности в трещины и неровности почвы. Установлено, что этот вид гекконов коммуницирует при помощи акустических сигналов.
Стоит отметить, что данный вид обнаружен пока только на территории Узбекистана.
Фото Тимура Абдураупова
На основании анализа молекулярно-генетических данных, ученые сгенерировали филогенетическое древо вида, из которого видно, что данный геккончик является совершенно новым видом для мировой науки. Согласно молекулярно-генетическим данным, наиболее близкими к нему видами являются пискливый геккончик (Alsophylax pipiens) и гладкий геккончик (Alsophylax laevis), обитающие далеко на северо-западе и юго-западе страны, соответственно.