Birlashgan yadroviy tadqiqotlari instituti tashrifi
2025-yil 26-fevral kuni Birlashgan yadroviy tadqiqotlari instituti (BYTI, ОИЯИ) vitse-direktori L. Kostov va Neytron fizikasi laboratoriyasi direktori o‘rinbosari S.Kulikov hamda BYTI huzuridagi O‘zbekiston milliy guruhi rahbari A.Inoyatov O‘zbekiston Fanlar akademiyasiga tashrif buyurdi.
Mehmonlarni O‘zR FA prezidenti Sh.Ayupov, vitse-prezident S.Mirzayev hamda Yadro fizikasi instituti direktori I.Sodiqov kutib oldi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Fanlar akademiyasi hamda Birlashgan yadroviy tadqiqotlari instituti oʻrtasidagi hamkorlikni kengaytirish istiqbollari va dolzarb tashkiliy masalalar ham muhokama qilindi.
Shuningdek, O‘zR FA Yadro fizikasi instituti BYTI laboratoriyalari oʻrtasidagi hamkorlik holati va istiqbollari hamda 2025-yil apreliga moʻljallangan Oʻzbekistonda BYTI kunlarini oʻtkazish dasturi muhokama qilindi.
L.Kostov Birlashgan Yadro tadqiqotlari instituti nomidan Sh.Ayupovni yuqori va mas’uliyatli lavozimga – O‘zbekiston Fanlar akademiyasi prezidentigiga saylangani munosabati bilan tabriklab, o‘zbek ilm-fani rivojiga qaratilgan barcha rejalarni amalga oshirishda muvaffaqiyatlar tiladi.
O‘z navbatida O‘zR FA prezidenti Sh.Ayupov ham O‘zbekiston uchun malakali kadrlar tayyorlashda BYTI rolini yuqori baholadi va tashrif uchun minnardorlik bildirdi.

26 февраля 2025 года заместитель директора Объединенного института ядерных исследований (ОИЯИ, г. Дубна) Л.Костов, заместитель директора Лаборатории нейтронной физики С.Куликов и руководитель узбекской национальной группы в ОИЯИ А.Иноятов посетили Академию наук Узбекистана.
Гостей приветствовали президент Академии наук Республики Узбекистан Ш.Аюпов, вице-президент С.Мирзаев и директор Института ядерной физики И.Содиков.
На встрече обсуждались перспективы расширения сотрудничества между Академией наук Узбекистана и Объединенным институтом ядерных исследований и текущие организационные вопросы.
Также были обсуждены состояние и перспективы сотрудничества ряда лабораторий ОИЯИ и Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан, и программа проведения Дней ОИЯИ в Узбекистане, запланированных на апрель 2025 года.
Л.Костов от имени Объединенного института ядерных исследований поздравил академика Ш.Аюпова с избранием на высокую и ответственную должность президента Академии наук Республики Узбекистан и пожелал ему успехов в реализации намеченных планов, направленных на развитие узбекской науки.
В свою очередь президент Академии наук Республики Узбекистан Ш.Аюпов также высоко оценил роль ОИЯИ в подготовке высококвалифицированных научных кадров в области ядерной физики и проблем атомной энергетики для Узбекистана и выразил благодарность за плодотворный визит.