Bakteritsid kiyimlar ishlab chiqarishda qo‘llash uchun eritma olish texnologiyasi ishlab chiqildi
Hozirgi vaqtda jahon to'qimachilik sanoatida turli xil kiyimlar, shu jumladan, yoqimsiz hidlarning oldini oladigan paypoqlar ishlab chiqarilmoqda. Ushbu paypoqlar bakteritsid xususiyatlariga ega, ammo ular tezda faollikni yo'qotadi.
O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Polimerlar kimyosi va fizikasi instituti olimlari tomonidan kumush nanozarralari eritmasi bilan ishlov berilgan paxta tolasidan yangi turdagi bakteritsid paypoq yaratildi. Amaldagi stabilizatsiya qilingan kumush nanozarralarning eritmasida begona aralashmalar va toksik birikmalar mavjud emas. Yangi bakteritsid paypoqlar samarali gigiyenik mahsulot bo'lib, keng iste'molchilar uchun mo'ljallangan.
Ushbu ishlanma O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 14-iyuldagi "Ilmiy va ilmiy-texnik faoliyat natijalarini tijoratlashtirish samaradorligini oshirishga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida"gi PQ-3855-sonli qaroriga muvofiq tijoratlashtirish dasturiga kiritilgan va ushbu texnologiyani "Mirius Textile" MChJ bazasida joriy etish rejalashtirilgan.

Разработана технология производства раствора для получения бактерицидного нательного белья
В настоящее время в мировом текстильном производстве выпускаются  различные виды нательного белья, в том числе носки, обеспечивающие дезодорирование и предотвращение неприятного запаха. Эти носочные изделия обладают бактерицидными свойствами, однако быстро теряют свою активность.
Из хлопкового волокна, обработанного раствором наночастиц серебра в Институте химии и физики полимеров АН РУз создан новый вид бактерицидных носков. Используемый раствор стабилизированных наночастиц серебра не содержит посторонних включений и токсичных соединений.  Новые бактерицидные носки являются эффективным гигиеничным средством и предназначены для широкого круга потребителей.
Данная разработка вошла в программу коммерциализации согласно постановлению Президента Республики Узбекистан № ПП 3855 от 14 июля 2018 года «О дополнительных мерах  по повышению эффективности  коммерциализации результатов научной и научно-технической деятельности»  и внедрение данной технологии предусмотрено на базе ООО «Мириус Текстиль».