Bugun, 3-oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi institutida atoqli fizik olim, akademik, yadro fizikasi sohasining yirik vakili Azimov Sodiq Azimovich tavalludining 110 yilligi munosabati bilan uning xotirasiga o‘rnatilgan yodgorlik lavhasining ochilishiga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi rahbariyati, Yadro fizikasi instituti olimlari, akademikning yaqinlari, shogirdlari, hamkasblari, yosh tadqiqotchilar ishtirok etdilar.
Tantanali marosimni O‘zbekiston Fanlar akademiyasi prezidenti, akademik Shavkat Ayupov ochib berdi va akademik S.A. Azimovning ilm-fanga qo‘shgan ulkan hissasi, yadro fizikasi rivojidagi xizmatlarini alohida ta’kidlab o‘tdi. So‘zga chiqqanlar olimning hayoti, ilmiy faoliyati, shogirdlarga bo‘lgan e’tibori va fidokorligi haqida iliq xotiralar bilan o‘rtoqlashdilar.
Marosim davomida Institut binosining old qismiga o‘rnatilgan yodgorlik lavhasi tantanali ravishda ochildi. Lavhada akademik Sodiq Azimovning portreti va uning qisqacha ma'lumot aks ettirilgan. Mazkur yodgorlik lavhasi akademikning boy ilmiy merosi, uning yadro fizikasi, o‘zbek ilm-fani rivojiga qo‘shgan ulkan hissasiga hurmat ramzi hamda yangi avlod olimlari uchun ilhom manbai bo‘lib xizmat qiladi.
Ma’lumot o‘rnida: akademik Sodiq Azimov oʻzi ishlab chiqqan usul yordamida kosmik nurlar tarkibida mezonlarga daxlsiz elektron va fotonlar mavjudligini isbotlagan. Pomir togʻi tepasidagi stansiyada (dengiz sathidan 3900 m balandligi) oʻz xodimlari bilan birgalikda kosmik nurlar va yadrolarning oʻzaro taʼsirini oʻrganish borasida olib borgan ilmiy izlanishlari elektron-yadro oqimlarini kashf etish imkonini bergan. Olim oʻta yuqori energiyali (1012–1013 ev) yadro jarayonlari oʻrganiladigan togʻ stansiyasi qurilishini tashkil etgan.

Открыта мемориальная доска в честь 110-летия со дня рождения выдающегося физика, академика Содика Азимова
Сегодня, 3 октября, в Институте ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан состоялась торжественная церемония открытия мемориальной доски в память о выдающемся физике, академике, крупнейшем представителе в области ядерной физики Азимове Содике Азимовиче в честь 110-летия со дня его рождения.
В мероприятии приняли участие руководство Академии наук Республики Узбекистан, учёные Института ядерной физики, родственники, ученики, коллеги и молодые исследователи академика.
Торжественную церемонию открыл Президент Академии наук Республики Узбекистан, академик Шавкат Аюпов, который особо отметил большой вклад академика С.А. Азимова в науку и его заслуги в развитии ядерной физики. Выступающие поделились тёплыми воспоминаниями о жизни учёного, его научной деятельности, внимании к ученикам и преданности делу.
В ходе церемонии перед зданием института была торжественно открыта мемориальная доска. На ней изображён портрет академика Садыка Азимова и краткая биография. Эта мемориальная доска является символом уважения к богатому научному наследию академика, его огромному вкладу в развитие ядерной физики и узбекской науки и служит источником вдохновения для нового поколения учёных.
Для справки: академик Садык Азимов разработанным им методом доказал наличие электронов и фотонов в составе космических лучей, не поддающихся критериальному измерению. Его научные исследования, проводимые совместно с сотрудниками на станции на вершине Памира (3900 м над уровнем моря) по взаимодействию космических лучей с ядрами, позволили обнаружить электронно-ядерные токи. Учёный организовал строительство высокогорной станции для изучения ядерных процессов при сверхвысоких энергиях (1012–1013 эВ). Под руководством С. Азимова в Физико-техническом институте АН РУз была разработана новая технология получения сверхчистых полупроводниковых материалов на основе использования энергии солнечного света, а в 1987 году в Паркентском районе была построена уникальная солнечная печь с концентратором мощностью 1 МВт. Академик основал научные школы ядерной физики, физики высоких энергий и высокотемпературных гелиоматериалов.