Amerika Qoʻshma Shtatlarining Toshkentdagi elchixonasi tomonidan oʻtkazilayotgan AQSHning Janubiy va Markaziy Osiyo davlatlaridagi elchixonalari xodimlari uchun atrof-muhit, fan, texnologiyalar va sogʻliqni saqlash sohalariga bagʻishlangan mintaqaviy konferensiya ishtirokchilari joriy yilning 15-mart kuni OʻzR FA Materialshunoslik institutiga “Katta Quyosh Qurilmasi” noyob ilmiy obyektiga tashrif buyurishdi.
Uchrashuvda Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti Sirojiddin Mirzayev, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri oʻrinbosari Shahlo Turdiqulova ishtirok etishdi.
Materialshunoslik instituti direktori Odilxo’ja Parpiyev materialshunoslik sohasidagi erishilgan natijalar, vodorod energiyasi, kam karbonli texnologiyalar va yangi materiallar sintezi boʻyicha olib borilayotgan tadqiqotlar toʻgʻrisida taqdimot oʻtkazdi.
Mehmonlar, Katta Quyosh Qurilmasining texnologik imkoniyatlari, yashil vodorod olish texnologiyalari, keramik nanofaol qoʻshimchali plenka, mujassamlashgan quyosh nurlaishida monokristal va boshqa materiallar sintezi jarayoni bilan tanishdilar.
Tanishuvdan soʻng ilmiy-texnikaviy hamkorlik istiqbollari toʻgʻrisida munozaralar oʻtkazildi.
Materialshunoslik instituti AQSHning Qayta tiklanadigan energiya milliy laboratoriyasi (NRL) avtomatlashgan quyoshni kuzatuv tizimini takomillashtirish, Sandia National Laboratoriyes kompaniyasi bilan ilmiy-texnikaviy hamkorlik oʻrnatish, AQSH universitetlarida yosh olimlar uchun ilmiy stajirovkalar oʻtkazishga koʻmaklashish masalalarini koʻtardi.
AQSH delegatsiyasi Milliy ilm-fan jamgʻarmasi (National Science Foundation) hamkorlikni yoʻlga qoʻyish, qoʻshma loyihalar tanlovini tashkil etish, AQSHda faoliyat yuritayotgan oʻzbek olimlari salohiyatidan foydalanishni yoʻlga qoʻyishni taklif qildilar.

15 марта 2023 года участники региональной конференции, посвященной окружающей среде, науке, технологиям и охране здоровья для сотрудников посольств США в странах Южной и Центральной Азии, проводимой Посольством США в г.Ташкенте, посетили уникальный научный объект «Большая Солнечная Печь» в Институте материаловедения Академии наук Узбекистана.
Во встрече приняли участие вице-президент Академии наук РУз С.З.Мирзаев, заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Ш.Турдикулова.
Директор Института материаловедения АН РУз О.Р.Парпиев выступил с докладом о достигнутых результатах в области материаловедения, проводимых исследованиях в области водородной энергетики, низкоуглеродных технологий и синтеза новых материалов.
Гости ознакомились с технологическими возможностями Большой Солнечной Печи, технологиями получения зеленого водорода и пленок керамических наноактивных добавок, процессом синтеза монокристаллов и других материалов с использованием солнечного излучения.
После встречи состоялись обсуждения перспектив научно-технического сотрудничества.
Институт материаловедения АН РУз обсудил вопросы совершенствования автоматизированной системы наблюдения за Солнцем на основе разработок Национальной лаборатории возобновляемых источников энергии США (NRL), налаживания научно-технического сотрудничества с Sandia National Laboratories, оказания помощи в организации научных стажировок молодых ученых в университетах США.
Делегация США предложила наладить сотрудничество с Национальным научным фондом, организовать отбор совместных научных проектов, использовать потенциал узбекских ученых, работающих в США.